ده راهکار برای بچه‌های «بدغذا»
1397/09/03 - 01:11
تاریخ و ساعت خبر:
11556
کد خبر:

ده راهکار برای بچه‌های «بدغذا»

اگر شما هم یک کودک بدغذا دارید که هربار برای غذا دادن به او باید دورتادور خانه را بچرخید و برای قاشق غذا اسم‌های سرگرم‌کننده بگذارید این گزارش را بخوانید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - به گزارش طنین یاس، به نقل از فارس پلاس، آشپزی کردن و غذا پختن ابزاری است که مادران با آن محبت و علاقه خود را به بچه‌ها و خانواده نشان می‌دهند. از درست کردن غذای موردعلاقه افراد خانواده تا تزئین آن به شکل‌های اشتهاآور یا حتی به هم زدن یک ترکیب مرسوم غذایی برای اینکه غذا باب میل افراد خانواده باشد و همه از خوردن آن لذت ببرند.
اما گاهی در بعضی خانواده‌ها یک بچه اصطلاحاً «بدغذا» پیدا می‌شود که تمام این عیش را خراب می‌کند. بچه بدغذا ممکن است کودک نوپایی باشد که با دست غذا را پس می‌زند یا آن را به بیرون تف می‌کند، یا کودکی که سر سفره می‌آید و با صدای بلند اعلام می‌کند که «من این غذا را دوست ندارم». البته بدیهی است که هر کس در طول زندگی‌اش می‌تواند یکی دو مدل غذا را دوست نداشته باشد اما ایراد گرفتن از طعم و مزه اکثر غذاها، جدا کردن محتویات غذا از یکدیگر و انتخاب بعضی برای خوردن و امتحان نکردن طعم‌ها و غذاهای جدید، مصداق بدغذایی است. درواقع کودک بدغذا هم خانواده را به دردسر می‌اندازد و هم وضعیت جسمی خودش را.
احتمالا شگفت‌زده می‌شوید اگر بفهمید که کودکتان چرا غذا را پس می‌زند و چه طور با چند راهکار ساده همه‌چیز عوض می‌شود.

احساس می‌کند به او فشار می‌آورید
اگر کودک احساس کند که برای غذا خوردن تحت‌فشار است یا احساس کند که شما به‌عنوان والدین در وقت غذا خوردن او عصبی هستید، خیلی راحت خودش را کنار می‌کشد و غذا نمی‌خورد.
بچه‌های نوپا و کودکان فشار را احساس می‌کنند، حتی اگر به‌صورت مستقیم به او نگویید «غذایت را بخور». اگر به‌جای اینکه به او اجازه بدهید فقط یک نفر دیگر باشد که پشت میز غذا نشسته است و شما هم روی غذای خودتان تمرکز کرده‌اید، مرتب به او بگویید که چه چیزی را بخورد و یا چقدر بخورد، او از غذا خوردن دست می‌کشد.
احتمالاً شما ظرف غذا را به سمت او هل می‌دهید، هر حرکتش را زیر نظر می‌گیرید، بالای سرش پرسه می‌زنید، غذای نخورده را از جلویش برمی‌دارید و با غذای جدید جایگزین می‌کنید، درباره کم‌غذا خوردنش صحبت می‌کنید یا سعی می‌کنید با قاشق به او غذا بخورانید. این‌ها همه مصادیق فشار غیرمستقیم است.
چه طور آن را حل کنیم؟ به کودک نوپایتان اجازه بدهید خودش غذایش را در جای مخصوص خودش بخورد. برای او غذاهای زیاد با تنوع وعده‌های غذایی را در اندازه‌های قابل مدیریت تهیه کنید و اجازه بدهید خودش اینکه چه طور و چقدر غذا بخورد را به عهده بگیرد.
سعی‌تان را بکنید اما بالای سر او امر و نهی نکنید. عقب بنشینید و با خانواده و بچه‌تان که در حال غذا خوردن است، گفت‌وگو کنید. این‌طوری بچه شما فشاری احساس نمی‌کند و برای اینکه غذاهای جدید یا غذاهای که پس‌زده بود را امتحان کند، دست بازتری دارد.

احساس می‌کند حق انتخاب ندارد
طبق تحقیقات، بچه‌ها اگر در جریان خرید کردن، تهیه کردن غذا، پختن و یا سرو کردن آن باشند، بهتر غذا می‌خورند. به خاطر همین مهم است که بچه‌ها را در تهیه وعده‌های غذایی درگیر کنیم. اینکه اجازه بدهیم چیزهایی را باهم مخلوط کنند یا حتی میز را هم بچینند، کمک‌کننده است. آن‌ها شاید از نحوه‌ای که غذا را سر میز می‌آورید یا غذای آن‌ها را توی بشقاب می‌چینید خسته شده باشند.
چه طور آن را حل کنیم؟ مهم است که شما مرز سلامتی را تعیین کنید و مسئولیت اینکه چه چیزی را، چه زمانی و در چه جایی بخوریم، به عهده بگیرید. اما خوب است که به فرزندتان هم اجازه بدهید بخشی از این فرآیند باشد.
بله! درگیر کردن بچه‌ها روند را کمی طولانی‌تر می‌کند اما منفعت‌هایش بزرگ و ارزشمند است. کلید این کار صبوری کردن است!

او خسته است
هر پدر و مادری گاهی در عادات غذایی گیر می‌کند و برای مدتی مرتب و پشت سر هم مواد غذایی یکسانی را به‌عنوان وعده اصلی آماده کند. اکثر بچه‌ها از این وضعیت خسته می‌شوند.

یک مثال: بعد از اینکه بچه سوم من به دنیا آمد، برای چند ماه این احساس را داشتم که باید فقط به «بقا» فکر کنم و برای همین پسرم را هرروز دقیقاً با یک مدل خوراکی به مدرسه می‌فرستادم. پسرم هم هرروز با خوراکی‌های خورده نشده به خانه بازمی‌گشت. در آن دوره‌ای که حتی از خواب هم محروم بودم متوجه نشدم که او ممکن است حتی در عین اینکه آن خوراکی‌ها را دوست دارد، از آن‌ها خسته شده باشد.
چه طور آن را حل کنیم؟ ما هم از غذاهای تکراری خسته می‌شویم، پس بچه‌ها هم خسته می‌شوند. این‌یک چالش معمولی است که به‌راحتی می‌شود آن را حل کرد. کافی است با هم‌فکری هم به چند مدل خوراکی پیشنهادی برسید.

او گرسنه نیست
حالا می‌دانیم که عادات غذایی کودکان نوپا و کودکان می‌تواند غیرقابل‌پیش‌بینی و نامنظم باشند. بعد از سن دوسالگی رشد کندتر می‌شود و این ثبات به این معنی است که بچه‌های دیگر به‌اندازه قبل گرسنه نمی‌شوند. پس یک روز ممکن است هر چیزی که سر میز است را بخورد و یک روز دیگر حتی ذره‌ای از ناهارش را هم نخورد. به‌طور فیزیکی ممکن است که وقتی غذا را سر میز می‌آورید، کودک شما به دلایل مختلف گرسنه نباشد و این‌یک مسئله طبیعی است.
چه طور آن را حل کنیم؟ سعی کنید «من الان گرسنه نیستم» را به‌صورت یک پاسخ طبیعی بپذیرید.

حواسش پرت است
اینکه به فرزندتان اجازه بدهید سر میز غذا تلویزیون ببیند، با موبایل یا با اسباب‌بازی بازی کند، فرمول حواس‌پرتی است. حواس‌پرتی دو نتیجه دارد: اولا بچه بیشتر حواسش را به چیزی که می‌بیند می‌دهد، نه چیزی که می‌خورد. همچنین می‌تواند باعث این بشود که کم یا زیاد غذا بخورد، چون توجه کافی ندارد. و هیچکدام از این دو موضوع، چندان مطلوب نیست.
چه طور آن را حل کنیم؟ موقع غذا خوردن اجازه تماشای تلویزیون یا بازی کردن را به او ندهید. شرایط را طوری مهیا کنید که توجهش به غذا بیشتر شود.

سهم او خیلی زیاد است
بعضی از بچه‌ها خیلی راحت از غذا خوردن امتناع می‌کنند چون احساس می‌کنند سهم غذایشان خیلی زیاد و بیشتر از اشتهای آن‌هاست.
چه طور آن را حل کنم؟ اگر تکه‌های غذایش را ریزتر کنید احتمالاً غذا را خواهد خورد و حتی شاید گاهی دوباره درخواست غذا کند. اما مطمئن بشوید که یک وعده غذایی متعادل را دریافت می‌کند.

حالش خوب نیست
اگر حال کودکتان خوب نباشد، خوب غذا نمی‌خورد. این معمولاً یک نشانه است که بیماری دارد از راه می‌رسد. در این مواقع غذاهایی که برای هضم راحت‌تر هستند را برای او آماده کنید تا دوباره اشتهایش برگردد.
چه طور آن را حل کنیم؟ وقتی کودکتان مریض است به او غذا پیشنهاد بدهید اما روی غذاهای آبکی اصرار نکنید. ممکن است کودکتان مشکلات گوارشی هم داشته باشد که موقع غذا خوردن او را ناراحت می‌کند. اگر به این وضعیت مشکوک شدید غذاهای فیبردار به او بدهید و از دادن غذاهای اسیدی مثل گوجه‌فرنگی و غذاهای تند اجتناب کنید.

خیلی شیر یا آبمیوه نوشیده است
خوردن شیر بین وعده غذایی می‌تواند اثر اشباع‌کنندگی داشته باشد، شیر پروتئین‌های خوبی مثل چربی دارد و مواد مغذی زیادی که به بچه‌ها احساس سیری می‌دهد.
چه طور آن را حل کنیم؟ کودکان و بچه‌های نوپا نباید بیشتر از ۵۰۰ میلی‌لیتر شیر (دو لیوان) شیر در روز بنوشند. سعی کنید نصف یک فنجان را در هر وعده یا بعدازآن به آن‌ها بدهید. آب فقط باید بین وعده‌های غذایی مصرف شود.
آبمیوه کالری زیاد و قندی دارد که برای بچه‌ها نیاز نیست و ارزش غذایی کمی به آن‌ها می‌رساند. آیا می‌دانستید که ۲۵۰ میلی‌لیتر آبمیوه (یک لیوان)، شش قاشق چای‌خوری شکر دارد؟ اگر کودکتان آبمیوه می‌خورد به او اجازه ندهید بیشتر از یک‌دوم لیوان در روز بنوشد.

زیاد «هله‌هوله» خورده است
بچه‌هایی که بین وعده‌های غذایی زیاد «ریزه‌خواری» می‌کنند و در طول روز به‌طور متناوب خوراکی‌هایی غیر از غذا می‌خورند وقتی نوبت غذا می‌شوند، سیر هستند.
چه طور آن را حل کنیم؟ باید برای میان وعده خوردن، یک‌زمان تنظیم بشود و یک یا دو خوراکی به انتخاب والدین به کودک پیشنهاد داده بشود. کودکان نوپا و خردسالان باید برای وعده‌غذای اصلی اشتها پیدا کنند اما نباید زیاد هم بخورند.

او خیلی خسته است
خیلی محتمل است که بچه شما موقع صرف غذا خسته باشد. بعضی از بچه‌ها حتی انرژی این را ندارند که قاشق را نزدیک دهان ببرند. اگر حس کردید فرزندتان آشفته است، به‌راحتی زیر گریه می‌زند، چشم‌هایش را از این‌ و آن می‌دزدد و یا دلش می‌خواهد توی دیوار مشت بکوبد، احتمالاً خستگی از راه رسیده است.
چه طور آن را حل کنم؟ تشویقش کنید که تا قبل از خواب خوب سیر بشود. اگر زیاد غذا نخورد، بدانید که این ماجرا را در روزهای بعد یا هفته بعد جبران می‌کند پس نگران نباشید.

انتهای پیام/ز

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
نظر شما
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار پر بیننده
اخبار پر بحث