انقلاب اسلامی، صحنه نمایش جهانی تأثیرگذاری زنان بر معادلات سیاسی و اجتماعی
1397/11/13 - 07:09
تاریخ و ساعت خبر:
12400
کد خبر:
در نشست « زن و انقلاب اسلامی » مطرح شد:/ 1

انقلاب اسلامی، صحنه نمایش جهانی تأثیرگذاری زنان بر معادلات سیاسی و اجتماعی

نویسنده کتاب »نقش انقلاب اسلامی در جهان« معتقد است: « حضور انقلابی زنان و دختران در مبارزه مردمی علیه رژیم پهلوی، فرصتی بی نظیر بود تا قدرت روحی زن که تا آن روز مورد غفلت قرار گرفته بود، نمود و بروز یاید و در چنین مرحله ای زنان توانستند تأثیرگذاری ژرف خود بر معادلات سیاسی و اجتماعی را نشان دهند.«
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - رژان زندیه- دکتر "رضا خدری" فرزند جنوب کشور است. لُر غیوری که خاطرات زیادی از مبارزات مردمی علیه رژیم شاه، استقامت هموطنان مرز نشین در برابر تجاوز رژیم بعثی به خاک وطن و حماسه آفرینی های رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس را به چشم دیده و ثبت کرده است.
او نخستین خبرنگاری است که حادثه دلخراش سینما رکس را مخابره کرد و مورد خشم ساواک قرار گرفت و در زمره روزنامه نگار تحصیل کرده ای قرار دارد که از اوایل دهه 50، همپای مردم تهران و شهرستان ها در تظاهرات های علیه رژیم شاهنشاهی، قدم برداشت و خاطرات تلخ و شیرین زیادی را از آن روزها به خاطر سپرد.
وی که اکنون در کسوت معلمی دانشگاه، عضو بسیج اساتید کشور است، 24 عنوان کتاب در حوزه های دفاع مقدس، تاریخ انقلاب اسلامی، از نهضت تنباکو و انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی، اقتصاد مقاومتی، جزیره خلیج فارس، ناسیونالیسم نفتی، جغرافیای و برنامه ریزی شهری، ژئوپولوتیک و بافت های فرسوده ، نوشته است.

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، استاد رضا خدری، مهمان پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس است او با لهجه شیرین جنوبی می گوید: سال 47 با قبولی در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی تهران، وارد پایتخت شدم. در آن زمان دانشجویان علوم ارتباطات باید کار عملی خود را در روزنامه ها می گذراندند و همین امر باعث شد که پایم به تحریریه روزنامه کیهان باز شود و در تحریریه شهرستان ها مشغول کار شوم. سال 51 همزمان با داغ شدن تنور مبارزات مردم علیه شاه، من هم فارغ التحصیل شدم و مدت ها به عنوان خبرنگار اعزامی به جبهه های جنوب به پوشش خبری وقایع جنگ تحمیلی پرداختم.
وی که خاطرات زیادی از روزهای خونین قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به یاد دارد درباره نقش زنان در مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی، می گوید: « حضور انقلابی زنان و دختران در طول مبارزه مردمی علیه رژیم پهلوی، فرصتی بی نظیر بود تا قدرت روحی زن که تا آن روز مورد غفلت قرار گرفته بود، نمود و بروز یاید و در چنین مرحله ای زنان توانستند استعدادها، توانمندی ها، خلاقیت ها و تأثیرگذاری ژرف خود بر معادلات سیاسی و اجتماعی را نشان دهند.»
این خبرنگار پیشکسوت در ادامه با بیان اینکه « امام خمینی(ره)؛ زن را هچون مرد در پیشگاه خلقت دانسته اند و از نظر ایشان زن و مرد هر دو انسان هستند و هر دو توان رسیدن به بالاترین مراحل رشد و کمال را دارند و در عالی ترین مراحل کمال، زن الگو و اسوه شده و مردان باید به او اقتدا کنند» می گوید: این اقتدا کردن یعنی معلم و پیشوا بودن زن که نشان از جایگاه بالای او دارد.
نویسنده کتاب تاریخ انقلاب اسلامی معتقد است: «سال های مبارزه علیه طاغوت، برای زنان دانشگاهی بود که بتوانند در بحران ها و زمینه های مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه هشت سال دفاع مقدس به عنوان فارغ التحصیلان جمهوری اسلامی، دوشادوش مردان فعالیت کنند و بنابر فرمایش امام خامنه ای، لشکری از فرشتگان شوند که از جان مقدس خویش در راه اسلام مایه گذاشتند در «نقش معماران ایران جدید ظاهر شدند» و به عنوان «معلم ثانی» برای زنان جهان پس از معلم اول که زنان مجاهد صدر اسلام بودند قابل تعریف شوند.
این استاد دانشگاه می گوید: بسیاری از دختران دانشجو از ما اساتید در مورد "آزادی" مخصوصا برای زنان در دوران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب اسلامی می پرسند، سؤالی که من از آنها می کنم این است « آزادی را چه معنی می کنید و مصداق آن برای تان چیست؟» برخی آزادی از دریچه "بی حجابی" می بینند در حالی که آزادی معنای بسیار عمیقی دارد، معنایی که به خواهوان، اجازه نمی دهد، این کلمه مقدس را در کنار موضوعاتی چون "بی حجابی" و.. بیاورد.

خدری که کتاب « از نهضت تنباکو و انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی» را زیر چاپ دارد، دوران پهلوی را دوران خفقان، به زنجیر کشیده شدن آزادی بیان و در معنای کلی حکومت دیکتاتوری در کشور می داند و می گوید: وقتی " آزادی" به حصر کشیده شده بود، این مردان و زنان ایران بودند که در تاریکی طاغوت برای " آزادی، استقلال و اسلام" به پا خواستند و در این مسیر انقلاب کردند و برای پیروزی انقلاب شان جان دادند و زیر دست ساواک شکنجه ها شدند.
زنان غیوری چون اعظم طالقانی – دختر آیت الله طالقانی-، خانم حدیدچی – دباغ- و دختر نوجوان ایشان، ناهید فاتحی کرجو، طیبه واعظی و فاطمه جعفریان.. و حال در جهموری اسلامی شاهد این هستیم که خود مقام معظم رهبری مطالبه گر « برگزاری کرسی ها آزاداندیشی" در دانشگاه ها هستند و این آزادی بزرگی است که دانشجوی می تواند مطالبات خود را بگوید .
وی در این زمینه به خاطره ای از دوران دانشجویی خود اشاره می کند و می گوید: « در جریان مبارزات مردم علیه پهلوی، " خسرو گل سرخی" که بعدها هم اعدام شد، یکی از همکاران ما در روزنامه کیهان و دبیر سرویس ادبیات بود. او شعر خوب می دانست و ادبیات را خوب بلد بود و به ما جوان تر ها کمک می کرد. یک بار ساواک به جرمی من را بازداشت کرد. سه ماه تمام مرا کتک می زدند که تو گل سرخی را کجا ملاقات می کنی؟ چه وقت هایی ملاقات می کنی؟ و گل سرخی به شما چه می گوید و اصرار داشتند که بگو: « گل سرخی ما را به کشتن شاه ترغیب می کرده است.» ! و جواب ما زیر چک و لگد آنها این بود که گل سرخی را هر روز می بینیم، او را در تحریریه روزنامه می بینیم و جز رفع اشکالات نوشتاری ما چیزی به ما نمی گوید و باز هم کتک بود و لگد.. در این مسیر زنان خبرنگار و روزنامه نگار و عکاس هم بودند که توسط عوامل رژیم به ویژه ساواک مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند و استقامت می کردند و حتی مشوق مردان برای ادامه مبارزه بودند.
ادامه دارد..


بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
نشست زن و انقلاب اسلامی، اقشار زنان، پیروزی انقلاب، طنین یاسف
اخبار مرتبط
نظر شما
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا