همراهی  شعور انقلابی با شور مبارزاتی دختران دانشجو/ حیات سیاسی زنان در جریان انقلاب نمود بیرونی یافت
1397/11/14 - 07:45
تاریخ و ساعت خبر:
12425
کد خبر:
در نشست «زن و انقلاب اسلامی »مطرح شد: /2

همراهی شعور انقلابی با شور مبارزاتی دختران دانشجو/ حیات سیاسی زنان در جریان انقلاب نمود بیرونی یافت

نویسنده کتاب" تاریخ انقلاب اسلامی" می گوید: «با شلعه ور شدن آتش انقلاب، زن ایرانی که پیش از آن با فعالیت های مخفی و در عناوین مادر یا همسر شهید و مادر یا همسر مبارز در بند رژیم شناخته می شد، به خیابان آمده و با مشت های گره کرده، فریاد «مرگ بر شاه»سر داد. »
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - رژان زندیه- رضا خدری، استاد دانشگاه و عضو بسیج اساتید که در سابقه مطبوعاتی خود حضور در صحنه های مختلف از مبارزات مردم علیه رژیم طاغوت و هشت سال دفاع مقدس را دارد در نشست « زن و انقلاب اسلامی » با تأثیرگذار خواندن نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی، با بیان اینکه، حرف مبالغه آمیزی نیست اگر بگوییم: « انقلاب اسلامی با همکاری زنان و مردان پیروز شد و در این زمینه نقش روحی – معنوی زنان به مراتب بیشتر از مردان بود.»
هویت بخشی مبارزات انقلابی به زنان ایران اسلامی
وی در ادامه با اشاره به اینکه به نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن، در حد و اندازه تأثیرگذاری این قشر پرداخته نشده است، می گوید: « در طول مبارزات انقلاب اسلامی شاهد حضور زنان در خط مقدم مبارزات و ردیف جلوی راهپیمایی ها و تظاهرات ها علیه رژیم پهلوی بودیم، زنانی که با حرکت خود، مردان را برای حضور انقلابی و مبارزه، تجهیز روحی می کردند. زنانی که فرزندان خود را برای شهادت تربیت می کردند. زنانی که با پاسداری از خون شهدا انقلاب را تداوم بخشیدند.
بیشتر بخوانید:
انقلاب اسلامی، صحنه نمایش جهانی تأثیرگذاری زنان بر معادلات سیاسی و اجتماعی
حیات سیاسی زنان در جریان انقلاب نمود بیرونی یافت
این خبرنگار دوران مبارزه مردمی علیه پهلوی؛ تصریح می کند: « با شعله ور شدن آتش انقلاب، زن مسلمان ایرانی که بیش از آن با فعالیت های مخفی و در عناوین مادر یا هسمر شهید و مادر یا همسر مبارز در بند رژیم شناخته می شد، در حالیکه فرزند خردسالش را در آغوش داشت، به خیابان آمده و با مشت های گره کرده، فریاد «مرگ بر شاه» سر می داد. »
زنان خبرنگار، پیشتاز عرصه اطلاع رسانی وقایع انقلاب
نویسنده کتاب « آبادان از خاطره ها » در ابتدا به نقش زنان خبرنگار و روزنامه نگار اشاره می کند و می گوید: « از تبعید امام خمینی(ره) در 13 مهر 57 به فرانسه روستای نوفل لوشاتو، زنان خبرنگار هم پای سایر همکاران مطبوعاتی خود در اطلاع رسانی پیام هایی امام که بیشتر از سوی رسانه های خارجی منعکس می شد، وارد عمل شدند و این آگاه سازی و همراهی با مردم تا پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن ادامه یافته است تا جایی که پیشتاز این عرصه شدند.

این عضو انجمن پیشکسوتان مطبوعات، ادامه می دهد: از خبرنگاران زن آن دوره می توانم به خانم های مینو بدیع، ثریا صدردانش، آوانسیان و نوشابه امیری اشاره کنم – همسر هوشنگ اسدی که در جریان مبارزات کشته شد و ایشان هم به همین سبب تحت شکنجه زیاد ساواک بود اما متأسفانه بعد انقلاب دچار انحراف سیاسی شد.- زنان خبرنگار در آن زمان حتی در صفوف راهپیمایی حضور داشتند، یک بار یکی از همکاران خانم خود را دیدم که دوربین و ضبط صوت خود را با چادر استتار کرده و در حال تهیه خبر بود در حالی که می دانستم آن خانم بنابر مقتضیات آن زمان، چادر به سر نمی کند!.
وی با اشاره به اینکه کار خبرنگاران زن حاضر در مبارزات انقلابی مردم ایران، فقط به داخل کشور ختم نمی شد، می گوید: در دوران دانشجویی استاد زبان فرانسه ما " مادام موژه" بود که اوایل چندان تسلطی به زبان فارسی نداشت. بعد فارغ التحصیلی، روزی او در میدان انقلاب در حال تهیه خبر دیدم! علت را پرس وچو کردم، گفت: خدری! « از اوضاع انقلاب ایران برای فرانسه خبر تهیه می کنم، می خواهم ببینم عاقبت انقلاب مردم ایران چه می شود.»
کارمندان زن، تهییج کننده مردان برای علنی کردن مبارزه علیه رژیم پهلوی
نویسنده کتاب « نقش انقلاب اسلامی در جهان» می گوید: واقعیت امر این بود که زنان کارمند در سایر ادارات، نیز همکاران مرد را برای کارهای انقلابی تشویق و حمایت می کردند. بانویی را یاد دارم که به همکاران مردش می گفت: « شما مردان از ما زنان که کمتر نیستید! شما تعدادتان بیشتر است، اعتصاب کنید ما هم شما را حمایت می کنیم.»
مدیران و معلمان مدارس دخترانه، از پای تخته سیاه تا ایستاده در صفوف اول تظاهرات علیه شاه
این خبرنگار پیشکسوت از آموزش و پرورش به عنوان مهم ترین اداره دولتی نام می برد و می گوید: معلمان، نقش بسزایی در آگاه سازی افکار عمومی و همچنین مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی داشتند و در این عرصه شهدای زیادی را تقدیم نهضت انقلابی مردم ایران کردند. مدیران مدرسه دخترانه و بانوان معلم در این امر اگر نگوییم از مردان جلوتر بودند، همپای مردان پیش می رفتند.
خدری می گوید: مثلا همسر خود من آن سال ها مدیر مدرسه دخترانه بود و همیشه اخبار جدید انقلاب را از طریق من و سایر رسانه ها می گرفت و می پرسید: « چه کار کنم دانش آموزان به کلاس نیایند و مدرسه ما هم تعطیل شود؟ اینگونه دانش آموزان و معلمان می توانند در تظاهرات شرکت کنند.» می گفتم خانم! به بهانه حفظ جان بچه ها در شلوغی تظاهرات ها مدرسه را تعطیل کن، اینطور هر کسی بخواهد می تواند بدون دغدغه در اجتماعات و تظاهرات ضد پهلوی شرکت کند.» این کار را به سایر همکارانش هم یاد داده بود.
همراهی شعور انقلابی با شور مبارزاتی دختران دانشجو
این استاد دانشگاه، در ادامه به نقش پر رنگ دختران دانشجو در عرصه مبارزات علیه رژیم پهلوی اشاره می کند و می گوید: دختران دانشجو در کنار پسران دانشجو فعالیت می کردند. من سال 1351 از دانشگاه فارغ التحصیل شدم و در آن دوران خودم شاهد مبارزات دانشجویی بودم و آن زمان ساواک آنها را تحت نظر داشت و چقدر شکنجه و حتی شهید شدند.
وی می گوید: این دختران نه از روی احساس بلکه با دقت و برنامه ریزی هوشمندانه، اعتراضات خود را سازمان دهی می کردند. « یادم هست دانشجویان دختر دانشگاه ملی -شهید بهشتی- برای اینکه بتوانند افراد بیشتری را در تجمعات اعتراضی و تظاهرات شان، همراه خود کنند، از محل دانشگاه که دور از مرکز شهر بود به سمت پارک وی، تجریش و امامزاده صالح حرکت می کردند و در طول مسیر علیه رژیم و شخص شاه، شعار می دادند.
این حرکت بسیار زیرکانه صورت می گرفت، تجریش محله اعیان نشین و نزدیک به محل سکونت درباریان بود، بازار تجریش و وجود مرقد مطهر امامزاده صالح مخصوصا در شب های چهارشنبه، باعث می شد افراد بیشتری به خیل معترضین بپیوندند.. توجه داشته باشید که قطعا این تصمیمات با درایت و شجاعت گرفته می شد، چون کشتار بیشتر و بازداشت بیشتری را به همراه داشت.
دعوت دختران دانشجو از زنان برای سردادن شعار " مرگ بر شاه "
نویسنده کتاب تاریخ انقلاب اسلامی، به بیان خاطره ای در این باره می پردازد و می گوید: « روزی را به یاد دارم که در حوالی امامزاده صالح دانشجویان تجمع کرده بودند، دختران دانشجوی بسیاری هم آمده بودند و شعار "مرگ بر شاه" سر داده بودند، هر خانمی که از کنارشان رد می شد را تشویق به ماندن و شعار دادن می کردند، زنان هم به دعوت آنها لبیک گفته و مدتی می ایستادند و با سردادن "شعار مرگ بر شاه" با دختران جوان دانشجو، همراهی می کردند و اینگونه ، تجمع آن روز به یادماندی و پرشور شد.»
حماسه پرستاران زن باید از پستوی خاطرات به ورق مطبوعات کشیده شود</strong>
این خبرنگار روزهای پرتلاطم انقلاب با یادآوری صحنه های خونین مبارزات مردم علیه رژیم طاغوت می گوید: اواخر کار حکومت پهلوی، دستور تیراندازی به سمت تظاهرکنندگان صادر شده بود و زنان، مردان و جوانان زیادی به خاک و خون کشیده شدند. خیابان فداییان اسلام، خیابان 17 شهریور، میدان امام حسین(ع).. شاهد برزمین افتادن و به خون غلتیدن افراد زیادی بود.
این استاد بسیجی، ادامه می دهد: در آن لحظات شلوغ و پراسترس، زنان پرستار جزء اولین کسانی بودند که سعی می کردند با جعبه کمک های اولیه، خود را بالای سر مجروح برسانند! این واقعیتی است که دهان به دهان نقل شده است ما رسانه ای نشده است! « خیلی حرف است، پرستار جوان، فارغ از اینکه لوله تفنگی رو به او است، گارد شاهنشاهی با باتوم توی سرش می زند و ممکن از توسط ساواک شناسایی و شکنجه شود، جانش را کف دستش بگیرد و به فکر نجات مجروحین باشد.»
روایت دختر پرستاری که برای نجات جان مجروح او را به کول کشید
وی در ادامه به دکتر عزت الملوک کاووسی که 22 بهمن 57 در میدان امام حسین (ع) در حال امداد و نجات مجروحین به ضرب گلوله عمال رژیم پهلوی به شهادت رسید، اشاره کرد و گفت: خود من شاهد یکی از همین جانفشانی های پرستاران زن بودم، «در خیابان فدائیان اسلام حوالی بیمارستان شفا، خانم پرستاری سعی داشت با پاره کردن لباس سفید خود از آن به عنوان باند برای بستن محل خونریزی مجروحی استفاده کند. به دقت نگاهش می کردم؛ بعد از بانداژ، دست او را گرفت، بلندش کرد و به کول کشید! می خواست سریع تر مجروح را به بیمارستان شفا برساند. من آن زمان در حال تهیه خبر بودم، فریاد کشیدم خانم! زمین می خوری، الان می افتی؟ و سایر مردان به کمک آن پرستار فراخواندم.»
از عکس حضور زنان در تظاهرات علیه شاه تا عکس های مبحوس شده در آلبوم عکاسان زن
این خبرنگار جنگ تحمیلی، با یادآوری اینکه "عباس ملکی" از لحظات انقلابی و شور مبارزاتی مردم، تصاویر زیادی ثبت کرده است، می گوید: او می گفت: « حلقه فیلم را سریع به کیهان برسان و در جواب من که خودت برو، می گفت: تو هر چه بنویسی خبر است اما من باید این تصاویر را ثبت کنم. مثل آقای ملکی ، خانم هایی زیادی بودند که با دوربین در حال ثبت وقایع انقلاب اسلامی بودند.عکس هایی که شاید الان در آلبوم خاطرات شان باشد.
ادامه دارد...

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
انقلاب اسلامی، نقش زنان، پیروزی، چهل سالگی انقلاب، طنین یاس
اخبار مرتبط
نظر شما
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا