• تاریخ انتشار:92/12/24 - 13:22
  • شماره مطلب:139212245698
  • تعداد نظرات:0

خاطرات انسیه‌ شاه‌حسینی از روایتگری و خادم‌الشهدایی در راهیان نور/اثر روایتگری از دیدن فیلم جنگی بیشتر است/راهیان نور یعنی هیچ چیز در دنیا گم نمی‌شود

کارگردان "زیباتر از زندگی" گفت: به نظرم روایتگری ادامه کار شهدا است، زیرا در واقعه عاشورا حضرت زینب(س)هرگز نجنگیدند ولی حضور و پیام‌آوری این حضرت بعد از این واقعه اهمیت بسیاری داشت. در نتیجه وقتی از این زاویه نگاه کنیم روایتگری یک کار مقدسی است که در ادامه آن رزم مقدس است.
  

به گزارش طنین یاس، انسیه شاه‌حسینی کارگردان سینمای دفاع مقدس اردوهای راهیان نور را اقدامی بسیار خوب و پرثمر دانست و اظهار داشت: باید این حرکت هر سال پرشورتر برگزار شود چرا که این اردوها در اشاعه فرهنگ شهادت و ایثارگری رزمندگان نقش مهمی ایفا می‌کند.
 

وی ادامه داد: زمانیکه راویان، عملیات‌ها را برای زائرین روایتگری می‌کنند این روایتگری یک تاریخ شفاهی برای نسل‌های جوان است زیرا تاثیرگذاری این امر می‌تواند از کتابخانه یا حتی دیدن فیلم‌های جنگی بیشتر باشد.
 

شاه حسینی افزود: من خودم جزو راویان و خادمین راهیان نور هستم و در این راستا فعالیت‌های مختلفی از جمله کفشداری و روایتگری صحنه‌های نبرد را انجام می‌دهم؛ زمانیکه برای ساخت فیلم شهید «علم‌الهدی» در منطقه عملیاتی هویزه حضور داشتم، مستند تمام سکانس‌های این فیلم را برای دانشجویان و دانش‌آموزان که اطلاعی از این مناطق نداشتند روایتگری می‌کردم.

کارگردان "زیباتر از زندگی" گفت: به نظرم روایتگری ادامه کار شهدا است، زیرا در واقعه عاشورا حضرت زینب(س)هرگز نجنگیدند ولی حضور و پیام‌آوری این حضرت بعد از این واقعه اهمیت بسیاری داشت. در نتیجه وقتی از این زاویه نگاه کنیم روایتگری یک کار مقدسی است که در ادامه آن رزم مقدس است. به خصوص راویانی که با اطلاع، با دقت و رمانتیک روایتگری می‌کنند زیرا این روایتگری هر چه تاثیرگذارتر باشد نتیجه این فعالیت مثمرثمرتر خواهد بود.
 

وی، مهمترین هدف روایتگری را اشاعه و انتقال فرهنگ شهادت و ایثارگری شهدا معرفی کرد و بیان داشت: وقتی دانشجویان و دانش آموزانی که جنگ را ندیده‌اند در مناطق عملیاتی حضور پیدا می‌کنند، چفیه خود را روی مزار شهدا متبرک می‌کنند و به چشمان خود می‌کشند، این تاثیرات، برکات و حرمتی است که خداوند برای شهدا قائل است. در نتیجه در اردوهای راهیان نور است که درمی‌یابیم هیچ چیز در این دنیا گم نمی‌شود.
 

شاه حسینی همچنین در خصوص جشنواره سرزمین نور عنوان کرد: جشنواره ملی سرزمین نور کار بسیار خوب و مبارکی است؛ زیرا این جشنواره منسجم کننده و ویترین تمام فعالیت‌های راهیان نور است. اگر روایتگری راویان را یک جمله در نظر بگیریم جشنواره ملی سرزمین نور ترکیبی از این جمله است و مسئولین باید شرکت کنندگان در جشنواره را مورد حمایت قراردهند.
 

بنابراین گزارش، انسیه شاه حسینی متولد 1333 گرگان، فارغ التحصیل کارگردانی سینماست. وی فعالیت هنری را با کارگردانی و فیلمنامه نویسی فیلم های کوتاه آغاز کرد. فیلم بلند «غروب شد بیا» نخستین تجربه کارگردانی اوست. آخرین ساخته شاه‌حسینی نیز فیلم سینمایی «زیباتر از زندگی» روایت مبارزه ۴۵ روزه شهید حسین علم الهدی درعملیات نصر است که سال گذشته درسی و یکمین جشنواره فیلم فجرنمایش داده شد و جوایزی را از آن خود کرد. شاه‌حسینی به کوله‌بار خبر داد که این فیلم قرار است اوایل سال آینده به اکران عمومی در آید.

منبع: کوله بار

انتهای پیام/ح

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.