خانه‌نشینی کودکان مساوی عدم سلامت روحی
1400/06/26 - 10:33
تاریخ و ساعت خبر:
113353
کد خبر:

خانه‌نشینی کودکان مساوی عدم سلامت روحی

عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: آموزش بدون پرورش کافی نیست و پرورش ذهنی و اجتماعی کودک نیاز به محیط گروهی دارد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: آموزش بدون پرورش کافی نیست و پرورش ذهنی و اجتماعی کودک نیاز به محیط گروهی دارد.
دکتر فربد فدایی در خصوص بازگشایی مدارس در دوران کرونا و اهمیت آموزش حضوری افزود: آموزش به صورت حضوری و آموزش غیر حضوری هر کدام مزایایی دارند، اگر در شرایط عادی زندگی قرار باشد یکی از این دو روش برگزیده شود، آموزش حضوری مناسب تر است، اما در هنگامی که یک بیماری عفونی همه گیر در صورتی که ایمنی از طریق واکسیناسیون میسر نشده باشد باید از امکانات فضای مجازی استفاده کرد.
وی ادامه داد: آموزش غیر حضوری موضوع جدیدی نیست و زمانی بود که امکان آموزش تنها به شکل حضوری و انتقال دانش به صورت سینه به سینه عملی می شد.
این روانپزشک گفت: اختراع خط و کتابت برای نخستین بار در تاریخ امکان آموختن بدون حضور معلم را فراهم کرد و یک فرد می توانست با مطالعه یک کتاب آموزش ببینند و تجاربی را در آن کتاب آمده بود عملاً بیاموزد.
وی تاکید کرد:سینما، رادیو، تلویزیون و رسانه‌های گروهی غیر حضوری هستند که در امر آموزش مورد استفاده قرار گرفته اند.
عضو انجمن روانپزشکان ایران ادامه داد: امروز فضای مجازی هم برای آموزش به کار می رود اشکال کار آموزش غیر حضوری ناتوانی آن در آموزش عملی و موضوعات آزمایشگاهی فنی و آموزش بالینی در علوم پزشکی است، برای نمونه مهارت های مربوط به مصاحبه و معاینه بیمار و اقدامات تشخیصی و درمانی اعمال جراحی را نمی‌توان صرفاً به صورت غیرحضوری آموخت.
فدایی با بیان اینکه در کودکان دبستانی کارهای به ظاهر ساده ای نظیر چگونگی به دست گرفتن مداد برای نوشتن نیاز به آموزش عملی کودک دارد، خاطرنشان کرد: آموزش بدون پرورش کافی نیست وپرورش ذهنی و اجتماعی کودک نیاز به محیط گروهی دارد.
وی ادامه داد: انسان به صورت اجتماعی زندگی می‌کند بنابراین روش زندگی اجتماعی را باید بیاموزد و این کار در دبستان و دبیرستان میسر است.
فدایی گفت: مدرسه نه فقط خواندن و نوشتن، بلکه چگونگی تعامل با همسالان بزرگترها به کوچکترها نیز آموخته می شود کودکان و نوجوانان و آموزگاران و دبیران خود را سرمشق خود قرار می‌دهند و این نمونه های ارزشمند به آنان درس ادب مهربانی فداکاری نظم تلاش وفایی به عهد و وقت‌شناسی را می دهند.
وی گفت: پرورش ذهنی و اجتماعی در دوره دانشگاه نیز بسیار مهم است و ابعاد نوینی به آن اضافه می شود.
این روانپزشک تاکید کرد: افق فکری دانشجویان در دانشگاه با دیدن دانشجویان از فرهنگ های متفاوت و دیدگاه های گوناگون گسترده تر می شود، دانشجویان با تعامل با استادان و دانشجویان دیگر روش ارتباط و حل مسائل زندگی و یاری کردن به دیگران و یاری گرفتن از آنان را می آموزند.
وی افزود: دانش آموزان و دانشجویان حتی در صورت فراهم بودن بهترین امکانات آموزش مجازی نیاز به حضور معلم و شاگردان دیگر دارد تا خود را به عنوان عضوی از جامعه و تاثیرگذار بر آن و تاثیر گیرنده از آن بشناسد و از انزوا و رفتارهای غیر اجتماعی و ضد اجتماعی مصون بماند.
همه‌گیری ویروس کرونا سبب تعطیلی مدارس کشورهای مختلف از جمله ایران شد به گونه ای که این شرایط سخت زندگی دانش آموزان را تحت تاثیر پیامدهای مخرب خود قرار داده است.
مدارس و سایر مراکز آموزشی پس از شیوع ویروس کرونا در کشور از ابتدای اسفند سال ۹۸ تا کنون تعطیل یا نیمه تعطیل و آموزش‌ها در بستر غیرحضوری چون فضای مجازی، شبکه آموزشی شاد، مدرسه تلویزیونی و بسته های آموزشی پیگیری و انجام شد.
همه گیری ویروس کرونا سبب شد تا دانش‌آموز از حضور در کلاس های درس باز بمانند و با خانه نشینی از آموزش مجازی در قالب شبکه آموزشی شاد و یا بسته های آموزشی استفاده کنند.
تعطیلی اجباری مدارس باعث به خطر افتادن یادگیری، سلامت روحی و جسمی و تغذیه ای دانش آموزان در ایام خانه نشینی شده است.
ایرنا
انتهای پیام/م

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
آسیب های اجتماعی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث