تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است
1402/06/27 - 21:47
تاریخ و ساعت خبر:
173891
کد خبر:
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسوول شورای زنان و خانواده با بیان اینکه تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است، گفت: قدرت و ثروت یک کشور وابسته به جمعیت است و بر همین اساس قانون جوانی جمعیت تصویب شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - کبری خزعلی، امروز (دوشنبه) در نشست بررسی مهم‌ترین چالش‌های جمعیتی ایران که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد؛ اظهار کرد: در خصوص چالش‌های جمعیتی موضوع نیازمند بررسی است، زیرا تغییرات جمعیتی از جمله موالید، ازدواج، طلاق و... نیازمند ارائه آمار است که مرکز آمار آن را اعلام می‌کند.
وی افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده جوانی جمعیت در رشد اقتصادی بسیار موثر است و تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است، البته استفاده صحیح از جمعیت می‌تواند به اقتصاد کمک کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسوول شورای زنان و خانواده بیان کرد: موضوع دیگر برای رشد جمعیت به حوزه بهداشت و باروری برمی‌گردد، البته مسائل فرهنگی و تاثیرات تغییرات فرهنگی بر روی رشد جمعیت نیز موثر است.
خزعلی ادامه داد: همه محورها باید در کنار هم بررسی شود و براساس شرایط موجود و تاریخچه ۵۰ سال گذشته، باید بر روی کنترل جمعیت کار شود و نیازمند آینده پژوهی هستیم.
وی تاکید کرد: در سال‌های ۷۲ به بعد با وسعت بسیار زیادی شرایط کاهش جمعیت را فراهم کردیم، اما وقتی می‌خواهید تغییر در جامعه ایجاد کنید، باید بررسی کنید که چگونه این شرایط ایجاد شده و از همان طریق تغییرات را اعمال کنید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مقایسه اقدامات کشورها در افزایش جمعیت باید بررسی شود، گفت: قدرت و ثروت یک کشور وابسته به مسئله جمعیت است و بر همین اساس قانون جوانی جمعیت در مجلس تصویب شد.
خزعلی با بیان اینکه امروزه کل دنیا در حوزه جمعیت دچار عدم تعادل شده است، افزود: کشورهای توسعه یافته دچار سالخوردگی و کشورهای در حال توسعه دچار رشد بیش از حد جمعیت هستند که این موضوع نیاز به بازنگری در سیاست‌های جمعیتی را نشان می‌دهد.
وی اضافه کرد: باید بین رشد جمعیت در بخش‌های مختلف جمعیت نظیر سالمندان و نوجوانان تعادل وجود داشته باشد و برای ایجاد تعادلی باید سیاست‌های جدید جمعیتی اعمال شود و این سیاست‌ها باید به طور مداوم مورد پایش قرار بگیرد تا از حالت تعادلی خارج نشود.
مسوول شورای زنان و خانواده گفت: شاهد انحراف در برنامه‌های جمعیتی کشور بودیم زیرا قرار بود نرخ جمعیت تا سال ۱۳۵۵ به ۶.۳ درصد برسد البته پس از انقلاب شاهد رشد قابل توجه جمعیت بودیم و از سال ۶۳ شاهد ثبات افزایش جمعیت داشتیم زیرا پس از انقلاب تبلیغات کم شد.
خزعلی تاکید کرد: از سال ۶۷ زمینه تنظیم خانواده در کشور ایجاد شد و در نهایت در سال ۱۳۶۸ برای اجرای سیاست‌های کنترل جمعیت مورد توجه قرار گرفت.
وی تاکید کرد: حق عائله مندی در حوزه قانون بسیار متنوع است، البته عدد زیادی نیست ولی این درخواست وجود دارد تا خانم‌ها نیز بتوانند از این امکان استفاده کنند؛ به طور مثال اگر همسر کارمند نیست، یکی از اعضای خانواده بتواند از این شرایط استفاده کند. استفاده از خانه‌های چند نسلی که در سایر کشورها مانند سوئد مشاهده می‌شود نیز از جمله سیاست‌های پیشنهادی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: شناخته شدن خانه‌داری به عنوان شغل در چند استان به صورت آزمایشی اجرایی شد، اما به دلیل کمبود بودجه متوقف شد که در این مورد تشکیل صندوقی پیشنهاد شود تا منابعی از محل جرایم آسیب‌زا برای آن تامین شود.
خزعلی با بیان اینکه این پیشنهاد وجود داشت که اگر مادر بخواهد زودتر بازنشسته شود این امکان وجود داشته باشد تا براساس سنوات بازنشسته شود، گفت: به دلیل بار مالی برای دولت این پیشنهاد پذیرفته نشد؛ همچنین خدمت سربازی متناسب با شرایط و تعداد فرزندان از دیگر موارد است که بخش قابل توجهی انجام شده و خود نیروهای مسلح نیز امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفتند.
وی در خصوص مشوق‌های کشورهای مختلف برای افزایش جمعیت، گفت: در برخی کشورها سیاست جذب مهاجر خارجی را انجام می‌دهند و آمریکا از چنین شرایطی استفاده می‌کند، البته در برخی کشور این موضوع سبب تغییر اکثریت و اقلیت در این کشورها شده است که از این جهت احساس خطر می‌کنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: براساس بررسی‌های انجام شده در سال ۱۳۸۵، پرداخت حقوق ۱۸۰۰ یورویی در آلمان برای مادرانی که از فرزند خود مراقبت می‌کنند، انجام می‌شود؛ همچنین کشوری مانند ایرلند نیز حقوق مشخصی برای فرزندآوری در نظر گرفته است و این عدد تا ۸ فرزند به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند.
خزعلی تصریح کرد: اختصاص ۵۲ هفته مرخصی که ۳۹ هفته آن با حقوق است در انگلستان به عنوان یک مشوق فرزندآوری وجود دارد و در فرانسه ۱۶ هفته مرخصی زایمان و دریافت یک هزار یورو کمک مالی در سال در نظر گرفته شده است. تاثیر چنین سیاست‌هایی در کشورهای نروژی تبار را شاهد هستیم.
وی بیان داشت: بهترین سیاست‌ها برای افزایش جمعیت، سیاست‌های اجتماعی مانند مرخصی‌ها است. سیاست‌های یارانه‌ای برای فرزند سوم هم تاثیر چندانی نداشته است. در نتیجه سیاست‌های اقتصادی برای شروع حرکت در جهت رشد جمعیت خوب است، اما برای ادامه باید سیاست‌های اجتماعی را گسترش دهیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به کشور روسیه اشاره کرد و گفت: روسیه مشوق‌های زیادی را از جمله اهدا مسکن رایگان در نظر گرفته است؛ همچنین مشوق‌های مالیاتی و... اجرایی کرده است.
ایرنا
انتهای پیام/م

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، سازمان برنامه و بودجه، انسیه خزعلی، نرخ رشد جمعیت، ایران،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا