سفر به فنلاند  و چراهایی که اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس باید پاسخ گو باشند!
1398/03/13 - 12:25
تاریخ و ساعت خبر:
33785
کد خبر:
طنین یاس بررسی می کند:

سفر به فنلاند و چراهایی که اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس باید پاسخ گو باشند!

به نظر می رسد برای چهره مجلس شورای اسلامی ایران چندان زیبا نباشد اعضای فراکسیون زنان و خانواه که به فنلاند سفر کرده اند و هیچ کدام در کمسیون اقتصادی که می توان برای شان مسئولیتی در این حوزه در نظر گرفت، عضو نیستند بار سفری غیر مرتبط بسته و به دیدار معاون بانک مرکزی فنلاند می روند!
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - میترا خسروبیک: اوایل هفته جاری خبر سفر تعدادی از اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی به فنلاند و دیدارشان با معاون بانک مرکزی این کشور! در خبرگزاری ها بازتاب زیادی داشته است. به پیام این بازتاب ها که نوعی تعجب برانگیز بودن این دیدار را مطرح می کنند؛ فعلا از سوی فراکسیون زنان و خانواده مجلس یا هر فرد مطلع دیگری پاسخی داده نشده است.
مهم ترین دلیل برای خرده گیری به این سفر و این دیدار، عدم تطابق مسئولیت و تخصص مسافران ایرانی با ماریا نوکانن، معاون رئیس بانک مرکزی فنلاند است. اینکه "حمیده زرآبادی" عضو اصلاح طلب فراکسیون زنان مجلس با تحصیلات مهندسی برق و مکاترونیک یا "طیبه سیاووشی" عضو اصلاح طلب فراکسیون زنان مجلس با تحصیلات ارشد روابط بین الملل به همراه "پروانه مافی" رئیس اصلاح طلب فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تحصیلات دکتری مدیریت حرفه ای کسب و کار چه رایزنی ها و مذاکراتی با مسئولین ارشد بانک مرکزی فلاند می توانند داشته باشند پرسش مهمی است که باید این اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس باید پاسخ گوی اذهان عمومی باشند!
نکته قابل اهمیت بعدی اصلاح طلب بودن و در یک گرایش قرار داشتن این بانوان محترم مجلس است! گروهی که به داشتن افکار فمنیستی شهره اند و همواره بر دفاع از حقوق زنان بر اساس کنوانسیون ها و قراردادها و اسناد بین المللی که از نظر عرفی و شرعی با موازین جمهوری اسلامی فاصله ها دارد، تأکید می کنند! چگونه بدون شفاف سازی از اهداف و دستاوردهای خود به این سفر به ظاهر غیر مرتبط کاری رفته و پاسخگوی افکار عمومی نیز نیستند.
به نظر می رسد برای چهره مجلس شورای اسلامی ایران چندان زیبا نباشد اعضای فراکسیون زنان و خانواه که به فنلاند سفر کرده اند و هیچ کدام در کمسیون اقتصادی که می توان برای شان مسئولیتی در این حوزه در نظر گرفت، عضو نیستند بار سفری غیر مرتبط بسته و به دیدار معاون بانک مرکزی فنلاند می روند!
البته این سفر محدود به دیدار با ماریا نوکانن نبوده است و اعضای اصلاح طلب فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با معاون سیاسی وزارت خارجه فنلاند، انجمن اوتیسم و همچنین با نمایندگان شبکه کارآفرینان زن بین المللی نیز دیدار کرده اند که این دیدارها بر طول اقامت آنها و هزینه سفر و حق فوق العاده مأموریت خارجی آنها می افزاید!.
اگر این بانوان در مسئولیت های اصلی خود که شعار آن را بارها و بارها داده اند و به واسطه آن شعارها که دفاع از حقوق زنان و برطرف کرده دغدغه های شان بود، پیروزمندانه عمل کرده و موفقیت هایی در کارنامه کاری شان داشتند باز هم راه را برای توجیه این سفر ناشیانه باز می کرد که نخبگانی از مجلس به سفر فنلاند رفته اند و دستاوردهای بی نظیری با به کشور سوغات خواهند آورد.
حال از نگاهی دیگر یعنی از جنبه وضعیت اقتصادی کشور و دست زدن به این نوع سفرهای خارجی که هم بار ارزی و هم بار ریالی برای حق مأموریت این نمایندگان دارد به قضیه نگاه کنیم هر عذری بدتر از گناه خواهد شد.
بر طبق قوانین موجود در سفرهای خارجی هزینه‌های پرداختی بر اساس قوانین در قالب سه بخش صورت می‌پذیرد. این سه بخش شامل هزینه هتل، هزینه غذا و فوق‌العاده مأموریت است.
به این ترتیب در سفرهای خارجی علاوه بر پرداخت هزینه سفر، بودجه جداگانه‌ای نیز در قالب فوق‌العاده مأموریت به صورت روزانه نیز هزینه می‌شود. بر اساس جداول تصویب شده توسط دولت فوق‌العاده مأموریت برای یک نماینده مجلس که معمولاً در سطح معاون وزرا و مقامات تعریف می‌شوند می‌تواند تا ۱۳۰ یورو در روز می رسد و این سفر فقط یکی از سفرهایی است که مسئولین دولتی و مجلسی با آن هم فال را دارند و هم تماشا را! چرا که اگر بنابر گفته "محمد مهدی برومندی"، عضو هیئت نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت به‌طور معمول هر سه‌شنبه جلسه هیئت نظارت بر سفرهای خارجی دولت برگزار می‌شود. با توجه به تعدد سازمان‌ها و دستگاه‌های کشور، معمولاً هر هفته ۵۰ تا ۶۰ مورد درخواست سفر خارجی به این هیئت واصل می‌شود و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. این درخواست‌ها در برخی موارد استثنا به بالای ۱۰۰ مورد در هفته نیز می‌رسد.
در این صورت است که با یک حساب سرانگشتی سایت مشرق، بدون در نظر گرفتن هزینه هتل و غذا براساس گفته برومندی اگر در هر هفته مجوز ۵۰ مأموریت صادر می‌شود. اگر متوسط هر سفر را ۵ روز در نظر بگیریم، در هر هفته باید مجوز ۲۵۰ روز فوق‌العاده مأموریت صادر شود. اگر ما کمترین میزان پرداخت فوق‌العاده مأموریت را نیز در نظر بگیریم در هر هفته باید نزدیک به ۱۳ هزار یورو تنها حق مأموریت پرداخت شود.
در نهایت با توجه به هزنیه مالی بسیاری که این دست سفرهای به ویژه غیر ضروری آن در وضعیت تحریم اقتصادی حاکم بر کشور و افت درآمدهاي ارزي و رد شدن هر گونه تغییر در حقوق سفرهای خارجی نمایندگان مجلس از سوی خود مجلسیان! نشان از آن دارد که برای نمایندگان مجلس به این موضوع به عنوان یک منبع درآمدی نگاه می کنند و انتظار می رود دولت و مجلس برای کسب اعتماد از دست رفته شان از سوی ملت در خصوص تعین تکلیف مجدد و مدیریت هزینه سفرهای خارجی و شفاف سازی آن اقدام کنند.
انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
فلاند، فراکسیون زنان مجلس، اعضای اصلاح طلب، جانشین رئیس بانک مرکزی فلاند
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا