مبانی و حقوق اسلامی، کلید حفظ کرامت و دفاع از زنان در برابر خشونت
1398/07/06 - 08:27
تاریخ و ساعت خبر:
35255
کد خبر:
مطالبات حقوقی زنان، در کشاکش اندیشه های متفاوت

مبانی و حقوق اسلامی، کلید حفظ کرامت و دفاع از زنان در برابر خشونت

تهیه لایحه صیانت و کرامت و امنیت بانوان در برابر خشونت باید نصب العین سایر مدعیان حقوق زن قرار گیرد تا گام ها در زمینه احقاق حقوق زنان و شناساندن مطالبات واقعی آنان به جامعه، براساس مبانی فرهنگی، بومی و صد البته اسلامی آنهم به دور از تقلید کورکورانه، عقل پسندانه و خانواده محور باشد نه غرب گرایانه و طلاق محور!.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - منیره غلامی توکلی: به جرأت می توان گفت که مقام معظم رهبری، بیش از 20 سال پیش، در زمره ی اولین افرادی بودند که حقوق زن و اهمیت حرکت در جهت احقاق حقوق او را مطرح کرده و پی در پی در مناسبت های مختلف بر آن تأکید داشته اند، گویی که یکی از مطالبات اصلی رهبر انقلاب اسلامی ایران در حوزه زنان « یک حرکت حقیقی و اساسی -بود- تا زنان بتوانند به وضع مطلوب خودشان برسند».
ایشان در سخنرانی خود در مهر ماه سال 1376 می فرمایند: « حرکت در جهت احقاق حقوق زنان در جوامع اسلامی و در جامعه‌ی ما حتما باید انجام گیرد؛ منتها بر مبنای اسلامی و با هدف اسلامی... زن در همه‌ی جوامع - از جمله در جامعه‌ی ما - گرفتار ستم و دچار کمبودهایی است که بر او تحمیل می‌شود؛ اما این کمبود، کمبود آزادی به معنای بی‌بندوباری نیست؛ این کمبود، کمبود میدان ها و فرصت ها برای علم و معرفت و تربیت و اخلاق و پیشرفت و شکوفایی استعدادهاست..»
این سخنان حکیمانه و دلسوزانه مرجع عالی قدر جهان اسلام، زمانی مطرح می شود که بسیاری از مدعیان امروز حقوق زن که خود را زنان امروزی با تفکراتی مدرن می دانند! با مردانی حامی حقوق زنان بر می شمارند! هنوز حتی به این موضوعات فکر نکرده بودند! کسانی که در توهمات خود؛ حقوق زن و رفع ظلم و خشونت از او را مبحثی غربی، مدرن و در عین حال خارج از محدوده تفکرات اسلامی و بر پایه مؤلفه هایی منصوب به افکار فمنیستی، می دانند و از این رو به دنبال قانون گذاری و اجرای آن از طریق کنوانسیون ها بین المللی بوده و هستند.
کنوانسیون های بین المللی که به جرأت می توان گفت برخی از کشورهای صادر کننده غربی و آمریکایی، خود به جرگه متعهدین به آن نپیوسته اند! یا در اجرای این اسناد نه تنها موفقیت نداشته بلکه آسیب های زیادی را هم متحمل شده اند! اما در یک بازی سیاسی و به منظور نفوذ بر زن و خانواده با اهرم فشارهای سیاسی و تبلیغاتی، سایر کشورها را به اجرای آن مجبور یا ملزم می کنند.
مطالبه گری مقام معظم رهبری در خصوص لزوم حقاق حقوق زنان، صیانت، کرامت و تأمین امنیت زنان در برابر خشونت و ظلم دارای، تفاوتی بزرگ و ایدئولوژیک با مدعیان حقوق زنان است. معظم له در تمامی سخنان خود در مورد حقوق زنان و رفع ظلم از آنها بر کلیدواژه های "مبانی اسلامی"، " هدف اسلامی"، احکام اسلامی"، "روش خردمندانه ی عقلایی اسلام پسند"، "عدم تقلید"، " عفت"، "استفاده خردمندانه از تجربیات دیگران"، " توجه به خانواده" اشاره دارند، مواردی که متأسفانه در یک دهه گذشته به هیچ وجه شاهد توجه به آنها از سوی فعالان حوزه زنان در دولت و مجلس نبوده ایم! در حالی که بیشترین کرسی های تصمیم گیری و مسندهای قانون گذار برای زنان در دست آنها بوده است.
همین برخوردهای غرب گرایانه و تقلید های کورکورانه در مسیر مطالبه گری حقوق زنان، کار را بدانجا کشانده است که طی سال های اخیر که بازار سخن گفتن و شعار دادن درباره حقوق زنان گرم است! احقاق حقوق واقعی زن ، رفع ظلم و خشونت از او، راه به جایی نبرده و حتی بسیاری از طرح هایی که در این زمینه نوشته و به مجلس ارسال شده نیز مورد موافقت قرار نگرفته است. لاجرم همچنان دولت زنان، و زنان کرسی نشین مجلس شورای اسلامی، دست خالی در این مسیر فقط درجا می زنند!.
این درجا زدن های زنان فمنیست و مدعیان بی سواد و غرض ورز دفاع از حقوق زن، خالی از خلل و ایراد نیز نبوده است و در این هنگامه ی بی ثمر؛ نه تنها شاهد گم شدن حقوق اصلی زنان در جامعه بوده ایم بلکه اتفاقات نامبارکی در این حوزه نیز افتاده است که نتیجه القاء مطالباتی غیرواقعی به عنوان حقوق و مطالبات اصلی زنان در جامعه می باشد. اتفاقاتی چون، آزادی یواشکی، چهارشنبه های سفید، دختران خیابان انقلاب، دخترآبی و ...
اما با آغاز ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه- کسی که او را در رقابت انتخابات ریاست جمهوری متهم به زن ستیزی و افراطی گری کرده بودند-، روی دیگری از سکه مطالبه حقوق زنان و دادخواهی علیه ظلم و خشونت بر آنان دیده شد! آن هم در قالب یک حرکت جهادی برپایه ادبیات حقوق اسلامی در تدوین لایحه «صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت» که در کمتر از 6 ماه توسط این قوه تهیه و به دولت ارسال شد!.
واکنش ها و بازتاب ها در خصوص این اتفاق مبارک به حدی بود که اکنون در یک حرکت مصادره گرانه همین دولت و دولت زنان ناکارآمد به دنبال به نام زدن این موفقیت به کام خود هستند و در این مسیر هر چند صراحتا بر این نکته که رئیس دستگاه قضا با اولویت بندی بی نظیر در کوتاه ترین صورت ممکن این لایحه را به دولت ارسال کرده است اذعان دارند اما برای کم کردن فشار افکار عمومی در خصوص عدم کارآیی و شعارزدگی خود در مورد تلاش کم نظیرشان نیز سخن پراکنی زیادی می کنند که به راستی قابل نقد و بررسی است.
تغییرات اساسی که در این لایحه بر اساس مبانی و احکام اسلامی صورت گرفته است تا احقاق حقوق زنان هزینه بزرگی چون اجحاف بر حق مردان وارد نکند یا علاوه بر حفظ کرامت زن، جایگاه مرد نیز حفظ شود، از دید این افراد پنهان نمانده و هر از گاهی بین تمام تعریف ها و تمجیدها بر آن اشارتی می کنند که البته این هم فقط کاربردی چون « خالی نبودن عریضه برای شان دارد ».
نکته آخر اینکه به نظر می رسد تهیه چنین لایحه مهمی در حوزه زنان با چنین کیفیت و کمیتی باید نصب العین سایر مدعیان حقوق زن قرار گیرد تا گام ها در زمینه احقاق حقوق زنان و شناساندن مطالبات واقعی آنان به جامعه، براساس مبانی فرهنگی، بومی و صد البته اسلامی به دور از تقلید کورکورانه، عقل پسندانه و خانواده محور باشد نه غرب گرایانه و طلاق محور!!.
انتهای پیام/ *

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
مطالبات، مطالبات حقوقی زنان، کرامت زن، امنیت زن، قوه قضاییه،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا