وحدت و همدلی بین مذاهب، رمز آبادانی  و غلبه بر دشمنان
1398/07/15 - 12:22
تاریخ و ساعت خبر:
35519
کد خبر:
بانوی حوزوی اهل تسنن و کارآفرین استان سیستان و بلوچستان:

وحدت و همدلی بین مذاهب، رمز آبادانی و غلبه بر دشمنان

نارویی از خواهران حوزوی فعال اهل تسنن می گوید:« در سخنرانی بین خانواده ها بیشتر بر محور وحدت تاکید داریم و به آیه اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا بسیار سفارش می کنیم. لباس هر ملت سرزمین اوست. اگر وحدت نداشته باشیم، پس این لباس را دشمن ازما می گیرد. باید وحدت داشته باشیم تا دشمن نتواند از ما سو استفاده کند. »
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - گالیا توانگر:این روزها مصادف با ایام پیاده روی اربعین حسینی مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان کشور ما میزبان زائرین اربعین حسینی از کشورهای مختلف به ویژه مسلمانان افغانستان و پاکستان است. مردم استان سیستان و بلوچستان اعم از شیعه و سنی با برپا کردن موکب های پذیرایی از این زائران گرانقدر تجلی دیگری از همدلی شیعه و سنی و اکرام میهمان اهل بیت رسول الله را به منصحه ظهور رسانیده اند. تصاویر بدیع و زیبایی از مهمان نوازی مردم شریف این استان از مهمانان شیعه و سنی کشورهای همسایه و زائرین حرم امام حسین علیه السلام چونان آبی، خاموش کننده آتش افروزی های معاندان و ضد انقلاب به ویژه وهابیون و بهاییت در ایجاد اختلاف افکنی بین شیعه و سنی شده و مشتی بر دهان یاوه گویان ضدانقلاب است.
آنچه در زیر می خوانید ماحصل گفت و گوی ما با این بانوی فعال بسیجی در عرصه های خود کفایی و اشتغالزایی با تکیه بر هنر بومی، خود باوری و وحدت آفرینی است. :سکینه نارویی از خواهران حوزوی اهل تسنن و فعال در مسائل مربوط به بانوان مناطق مختلف سیستان و بلوچستان است. وی همیشه دربر محور وحدت در سخنرانی هایش بین خانواده ها تاکید دارد. خودش می گوید: « در سخنرانی بین خانواده ها بیشتر بر محور وحدت تاکید داریم و به آیه اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا بسیار سفارش می کنیم. لباس هر ملت سرزمین اوست. اگر وحدت نداشته باشیم، پس این لباس را دشمن ازما می گیرد. باید وحدت داشته باشیم تا دشمن نتواند از ما سو استفاده کند. »
*برای پیوند بین شیعه و سنی در منطقه تان به ویژه در قلب خانواده ها چه طرح هایی را اجرا می کنید و چه برنامه هایی برای آتیه دارید؟
برای پیوند مذهب تشیع و تسنن به ویژه در قلب خانواده ها ما همیشه تلاش های مختلفی داریم. در بطن طرح های مختلف و با سخنرانی های متعدد یادآور می شویم که در وهله اول همه ما-چه اهل تشیع و چه اهل تسنن- ملت ایرانیم و همیشه شعارمان وحدت و یکپارچگی و با هم دوست بودن است. چنانچه وحدت نداشته باشیم، دشمن از خلا موجود سو استفاده می کند. در وهله دوم یادآور می شویم که تک تک ما به این کشور و شهدا مدیونیم. باید همه ما بیدار باشیم و وحدت را حفظ کنیم. همه در یک خط برای آبادانی کشور تلاش کنیم.
*مهمترین چالش های پیش روی خانواده در مناطق مختلف استان محل سکونت تان را چه مواردی می دانید؟
اولین و بزرگترین چالش بیکاری و فقر است. دشمنان نیز از محل همین زخم ها می خواهند جوانان را فریب دهند و جذب خود کنند. چون ما در نقاط مرزی به سر می بریم، ابعاد این خطر بسی بزرگ تر است. چنانچه بتوانیم بیکاری و فقر را در منطقه مهار کنیم، در واقع راه های نفوذ دشمنان را به ذهن جوانان منطقه سد کرده ایم. انشالله با عزم و تلاش ملی آمار بیکاری بخصوص در بین جوانان به به کمترین حد خود برسد.
*برخورد بانوان شیعه و سنی مذهب در فعالیت های مربوط به بانوان منطقه و نیز سهم مشارکتشان تا چه حد است؟
در منطقه ما مشارکت خواهران تشیع و تسنن در فعالیت های مربوط به بانوان -به ویژه مشارکت فکری- به یک میزان است. ما در منطقه خود مذهب را وسیله اختلاف قرار نداده ایم و با تکیه بر آرمان های مشترکمان برای آبادانی در تلاشیم. این مسئله دیر زمانی است که بین خواهران شیعه و سنی منطقه مان حل شده است. ما با دید اختلافات مذهبی به هم نگاه نمی کنیم. خود من به شخصه بسیار خوشحالم که در کنار خواهران شیعه مذهبم کار می کنم و متقابلا آن ها (خواهران شیعه مذهب) نیز همین حس را در کنار ما (خواهران اهل تسنن) دارند. در این زمینه هیچ مشکلی نداریم و مشارکت ما در کنار هم صد درصد است. اتفاقا مشارکتی تنگاتنگ با هم داریم.
*سوژه مقالات شما حول چه محورهایی است؟
مقالات من بیشتر حول محور جایگاه زن در اسلام و انقلاب است. الحمدالله جایگاه زن در انقلاب تثبیت شده است و بهترین تعریف از جایگاه او در بطن انقلاب اسلامی صورت پذیرفت. در مقالات خود به واکاوی جایگاه زن در اندیشه بنیانگذار انقلاب اسلامی هم پرداخته ام. روشن است که زنان، انقلاب اسلامی را به ثمر رساندند؛ پس لازم است که مقالات متعددی در مورد جایگاه زن در انقلاب اسلامی نوشته شود، تا زنان منطقه ما هم بیدار شوند و درک کنند که ما هم در این انقلاب سهم بزرگی داشته و داریم.
*بسیج خواهران در منطقه شما تا چه حد در پیوند بین شیعه و سنی تاثیرگذار بوده است؟
بسیج خواهران در منطقه بسیار تاثیرگذار بوده است. من خودم یک بانوی حوزوی بودم که عاشقانه بسیج را دوست می داشتم. وقتی آرزوی من در پیوستن به بسیج برآورده شد، بیشتر مشکلات ما توسط خواهران و برادران بسیجی حل گشت. با خواهران بسیجی برای خانواده های بی سرپرست و بد سرپرست خیلی کارها را صورت دادیم. در حال حاضر قدرت عمل بسیج در منطقه ما در حدی است که تقریبا هیچ طرح و پروژه موثری را نمی توان بدون یاری نیروهای بسیجی و مخلص به ثمر رساند.
*بین فعالیت هایتان در خارج و داخل منزل چطور تعادل و هماهنگی برقرار می کنید؟
بین مسئولیت های خارج خانه و داخل آن با برنامه ریزی درست و راهکارهای مناسب تعادل برقرار کردم. شعارم این است که کار خانه اعم از همسرداری و فرزند داری برای خانه و کار بیرون برای بیرون است. نباید این دو به تداخل برسند. سعی کرده ام نه به مسئولیت هایم در بیرون خانه لطمه ای وارد شود و نه به فضای خانه و خانواده ام ضربه بخورد. می شود با برنامه ریزی درست وهم فکری اعضای خانواده، می توان کارها را به نحو احسن به پیش برد. همسرم-خدا رحمتش کند- بسیار یاریگر من بودند تا من بتوانم در بیرون از خانه به فعالیت های اجتماعی ام ادامه دهم.
*سیستان یکی از مراکز هنر سوزن دوزی محسوب می شود، از این پتانسیل های هنری منطقه در برنامه ریزی برای کارآفرینی بانوان توسط بسیج جامعه زنان تا چه حد بهره برده اید؟
برای بانوانی که سوزن دوزی را حرفه ای بلد بودند، گواهینامه صادر کردیم تا بتوانند وام بگیرند و اشتغالزایی داشته باشند. ما حتی به جوانان در زمینه هنرهای بومی منطقه آموزش می دهیم تا به خود کفایی برسند و برای خودشان شغلی تدارک ببینند. تاکید کرده ایم که ما هنر دست داریم، پس با هنردست می توان اقتصاد خانواده و اقتصاد کشورمان را رونق ببخشیم. وقتی خانم ها در خانه به هنر سوزن دوزی می پردازند، پس هنرشان کمک خرج خانواده می شود.
کلاس های آموزشی ما در حوزه و بسیج خواهران -برای آموزش هنر سوزن دوزی به خواهران- کاملا رایگان بوده و حتی به آنان پس از اتمام دوره گواهینامه اعطا می گردد.
*در میان حجم کار روزانه چه قدر زمان برای خود اختصاص می دهید؟
زمان کمتری به خودم اختصاص می دهم، چون احساس می کنم که امروز جامعه من، به حضور و فعالیت های بانوان بیشتر نیاز دارد. بیشتر وقتم را در اختیار جامعه و بسیج هستم، چون می خواهم خوب و مفید باشم و خوب استفاده کنم.
*مطالعه روزانه جایگاهش در برنامه شما کجاست؟
هر روز در کتابخانه حوزه علمیه نیم تا یک ساعت مطالعه دارم. بدون مطالعه نمی توانیم حرف نویی برای سخنرانی داشته باشیم.
*در سخنرانی هایتان جهت وحدت بخشی بر چه نکاتی تاکید دارید؟
در سخنرانی بین خانواده ها بیشتر بر محور وحدت تاکید داریم و به آیه اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا بسیار سفارش می کنیم. لباس هر ملت سرزمین اوست. اگر وحدت نداشته باشیم، پس این لباس را دشمن ازما می گیرد. باید وحدت داشته باشیم تا دشمن نتواند از ما سو استفاده کند.
با سپاس از وقتی که در اختیارمان قرار می دهید.

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
سکینه نارویی، بسیجی فعال، استان سیستان و بلوچستان، وحدت،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا