الناز کمپانی : چشم دنیا به دیدن بانوی ورزشکار ایرانی با حجاب اسلامی عادت کرده
1398/08/08 - 08:04
تاریخ و ساعت خبر:
35943
کد خبر:
قهرمان دومیدانی ایران در گفت وگو با طنین یاس

الناز کمپانی : چشم دنیا به دیدن بانوی ورزشکار ایرانی با حجاب اسلامی عادت کرده

کمپانی در خصوص واکنش ورزشکاران زن در میادین بین المللی نسبت به حجاب و لباس ورزشکار باحجاب گفت: گیج و مبهوت نگاه می کنند.آنها به دنبال استفاده از تکنولوژی هستند برای هرچه سبکتر و خنک تر شدن لباسی که بر تن دارند. من اما با پوششی که به چشم آنها چند لایه می آید قرار است کنارشان روی خط بایستم. همین کافی است که نتوانند متعجب نگاهم نکنند. اما من به این نگاهها عادت کردم . نگاههایی که البته دیگر خیلی خیلی کمتر شده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - دنیا حیدری:
ورزش بهترین راه برای اشاعه فرهنگ است
رقابتش را می توان نابرابر خواند.حریفانش با سبک ترین لباس های ممکن پشت خط می ایستند. او اما با چند لایه پوششی بیشتر. کاملا متمایز از دیگران. اما تفاوتی که هرگز باعث نمی شود پا پس بکشد.او دختر باد است.دختر رکوردهای دست نیافتنی که در ماده ۱۰۰ متر با مانع با طی کردن مسیر در مدت زمان ۱۴ ثانیه و ۳۹ صدم ثانیه پس از ۴۰ سال رکورد ایران را ارتقا و تغییر دهد.او را هیچ چیزی نه خسته می کند و نه ناامید. نه خط خوردنش از لیست تیم ملی در دقایق آخر، نه سختیها و موانع دختران دو و میدانی در تمرینات ،نه مبالغ کم قراردادها و نه آن پوششی که هیچ شباهتی به دیگر رقبایش در پشت خط ندارد. پوششی که رقابتش را با سایرین نابرابر می کند اما الناز تاکمپانی، قهرمان دوومیدانی ایران تاکید می کند که انتخاب اوست پس باکی ندارد از دویدن و جنگیدن باوجود این نابرابری که به چشم دیده می شود .
** حضورت بانوی دونده ایرانی با حجاب اسلامی در پیست دوومیدانی در مسابقات بین المللی چه واکنشی در پی دارد؟
باورشان نمی شود. گیج و مبهوت نگاه می کنند. حق هم دارند. آنها به دنبال استفاده از تکنولوژی هستند برای هرچه سبکتر و خنک تر شدن لباسی که بر تن دارند. من اما با پوششی که به چشم آنها چند لایه می آید قرار است کنارشان روی خط بایستم. همین کافی است که نتوانند متعجب نگاهم نکنند. اما من به این نگاهها عادت کردم . نگاههایی که البته دیگر خیلی خیلی کمتر شده . چرا که تعداد بانوان ورزشکار ایران که در میادین بین المللی به میدان و روی سکو می روند بسیار زیاد شده و چشم دنیا دیگر به دیدن بانوی ورزشکار ایرانی با حجاب اسلامی عادت کرده.
** این نگاهها هرگز باعث آزارت شده؟
نه. چون جنبه منفی ندارد. آنها فقط متعجب هستند. دوربین های تلویزیونی و عکاسی، خبرنگاران، حتی تماشاگران و ورزشکاران برایشان عجیب است. حق هم دارند. آنها تمام سعی خود را می کنند که لباسشان از سبک ترین و خنک ترین جنس ممکن باشد ولی من با پوششی که دارم، در کنار آنها. خیلی عجیب نیست که متعجب نگاه کنند. اما این نگاهها بد نیست. نگاههایی که البته دیگر عادت کردند به حضور بانوان ایرانی با حجاب و دیگر حتی جای تعجب هم ندارد برایشان .
** باتوجه به تبلیغات غیرواقعی که برخی رسانه های بیگانه از ایران دارند فکر می کنید حضور بانوان در مسابقات بین المللی چه تاثیری می تواند در ترسیم چهره واقعی کشور ما در دنیا داشته باشد؟
ورزش، بهترین راه برای ارتباط با دنیاست و بهترین راه برای نشان دادن چهره واقعی یک کشور و توانایی هایی که دارد. چه بانوان چه آقایان. البته درخصوص ایران با توجه به حجابی که بانوان ورزشکارش دارند داستان کمی متفاوت تر می شود. ورزشکاران آنچه را که با چشم می بینند باور میکنند. آنها از نزدیک با ما ارتباط برقرار می کنند. دوست می شوند. با فرهنگ و اعتقادات ما آشنایی پیدا می کنند و آنچه را که دیدند بازگو می کنند. دیگر هیچ تبلیغات منفی نمی تواند آنها را قانع کند . آنها واقعیت را خود با چشمان خود و از نزدیک دیده اند. دنیا بانوی ایرانی را دیده که باوجود همان تفاوتی که در نگاه اول برایش عجیب است به افتخارات بزرگی دست یافته. برسکوهای مهمی ایستاده و مدالهای خوشرنگی را برگردن آویخته!
** یعنی بها دادن به ورزش به خصوص ورزش بانوان می توان به ساده ترین و ارزان ترین شکل ممکن برای شناساندن چهره واقعی ایران و توانایی بانوی ایرانی است؟
بله. شما چطور می توانید تبلیغات منفی را باور کنید وقتی به چشم دارید می بینید که بانوان ورزشکار ایران در میادین مختلف بین المللی برای کشور خود افتخار آفرینی می کنند، روی سکو می روند، مدال میگیرند و پرچم ایران عزیزمان را بر فراز دنیا به احتزاز در می آورند. این را همه دنیا می بینند. یک دوربین کافی است تا این تصاویر را به کل جهان مخابره کند. این ساده ترین و کم بها ترین روش ممکن است. بی هیچ جنگ و دعوایی. همه چیز در میدان مسابقه خلاصه می شود. برنده باشید یا بازنده آن چیزی که از شما به جا می ماند و دنیا می بیند مهم است. توانایی هایتان. حتی نوع رفتاری که بعد از باخت دارید. اینها همه نمایانگر فرهنگ ایرانی است که توسط ورزش و بانوان ورزشکار ایرانی سالهاست که دارد به دنیا مخابره می شود و با بها دادن به بانوان ورزشکارمی توان این پیام را هرچه بیشتر و بهتر و پررنگ تر مخابره کرد.
** برخورد شخص الناز کمپانی با رقبایش که با دیده تعجب و گاه تردید به او نگاه می کنند چیست؟
من نماینده مردم کشورم هستم. من نماینده ایران هستم. پس باید بهترین برخورد را داشته باشم . هر آنچه که من از خودم در میادین بین المللی به نمایش می گذارم، نشانگر فرهنگ مردم کشورم هست. پس بدون شک طوری با تعجب یا تردید آنها برخورد نمی کنم که تصویر زشتی از ایران در ذهنشان ثبت شود. بلکه با رفتارم آنها را به دوستی فرامی خوانم تا هرچه بیشتر با فرهنگ واقعی کشورم و نه آن چیزی که دیگران سعی در به تصویر کشیدنش دارند آشنا شوند. این مسئولیتی است که جدا از جدال برای موفقیت در عرصه ورزشی بردوش دارم و همواره سعی می کنم به بهترین نحو ممکن این مسئولیت را انجام داده و شرمنده مردم عزیز کشورم نشوم .
انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
زنان ورزشکار، زنان دونده، الناز کمپانی،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا