یک پژوهشگر دینی: در پرتو اخلاق اسلامی، ازدواج مبارک ترین اتفاق زندگی می شود
1398/09/10 - 08:07
تاریخ و ساعت خبر:
36666
کد خبر:
بررسی ازدواج آسان در پرتو اخلاق اسلامی

یک پژوهشگر دینی: در پرتو اخلاق اسلامی، ازدواج مبارک ترین اتفاق زندگی می شود

میرستار مهدی زاد، پژوهشگر دینی و مؤلف چندین کتاب با بیان اینکه اگر دامنه اخلاق اسلامی به ازدواج کشیده شود، بسیاری از مشکلات به برکت خُلق ملکوتی برطرف می شود، گفت: با ازدواج اسلامی به جای مشکل، برکت پیدا می‏شود و مبارک‏ترین اتفاق زندگی پدید می‏آید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - یکی از دلایل عدم رقبت افراد مجرد به ازدواج، کوتاه شدن عمر زندگی های مشترک، ناآشنایی افراد جامعه با مباحث اخلاقی است که یکی از حوزه های سه گانه دین را در بر می گیرد. اگر انتخاب شریک زندگی و زندگی کردن با همسر در پرتو آموزه های اسلامی و از همه مهم تر اخلاق اسلامی صورت گیرد قطعا ازدواج مبارک ترین اتفاق زندگی بشر خواهد شد.
حجت الاسلام میرستار مهدی زاد، پژوهشگر دینی در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس به بررسی تحقق « ازدواج آسان در پرتو اخلاق اسلامی» پرداخت و گفت: اخلاق اسلامی یکی از حوزه‏های سه‏گانه دین است که بسیاری از معارف اسلامی را شامل می‏شود و رفتار انسان را با معیارهای الهی میزان می‏سازد و انسان را در تمام کارها و صفات به سوی الهی شدن رهنمون می‏شود.
وی با تأکید بر اینکه اگر دامنه اخلاق اسلامی به ازدواج کشیده شود، بسیاری از مشکلات به برکت خُلق ملکوتی برطرف می‏گردد و با ازدواج اسلامی به جای مشکل، برکت پیدا می‏شود و مبارک‏ترین اتفاق زندگی پدید می‏آید.
تأخیر یا عدم ازدواج از آثار سستی باورها است
این پژوهشگر دینی با بیان اینکه متأسفانه در عصر حاضر آثار سستی باورها، به بهانه‏های مختلف و در جلوه‏های گوناگون خود را نشان می‏دهد، افزود: برخی تحصیل را مقدمه شغل و شغل را مقدمه روزی می‏دانند و بهترین مقطع زندگی (جوانی) را فدای مقدمات روزی می‏سازند و پس از خزان جوانی، تصمیم به ازدواج آسان می‏گیرند! از این رو می توان گفت که تأخیر در ازدواج، از سستی اعتقاد به وعده‏های الهی ریشه می‏گیرد که لازم است از منظر اسلام بررسی شود.
* یکی دیگر از مهم‏ترین راه‏های مبارزه با فحشا ازدواجِ ساده و آسان، بی‏ریا و بی‏تکلف است
حجت مهدی زاده با استناد به آیه 33 سوره مبارکه نور فَلْیَسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یَجِدوُنَ نِکاحا حَتّی یغنیهم الله من فضله « آنها که ازدواج را نمی‏یابند، (و نه این‏که خود نمی‏خواهند) عفت پیش گیرند تا خدا آنان را از فضل خود بی‏نیاز کند.» اظهار داشت: خداوند در دو آیه قرآن درباره یاری و رزق، به ویژه برای مسئله ازدواج وعده داده است.
وی ادامه داد: بنا بر نظر مفسران، مراد از تحقق نیافتن نکاح در آیه آمده، نداشتن تمکن و توان مالی برای تهیه جهیزیه و نفقه است که خداوند به زیبایی، مؤمنان را وعده فرموده است از فقر نترسند که خدا ایشان را بی‏نیاز می‏کند و وسعت و رزق می‏دهد و سپس وعده خود را با جمله «والله واسع علیم» تأکید می‏کند.
این پژوهشگر دینی با اشاره آیه «وانکحوا الایمی منکم و الصالحین من عبادکم و امائکم ان یکونوا فقراء یغنیهم اللّه‏ من فضله و الله واسع علیم. 32 سوره مبارکه نور افزود: در تفسیر این آیه نوشته‏اند: در این آیات، به یکی دیگر از مهم‏ترین راه‏های مبارزه با فحشا که ازدواجِ ساده و آسان، و بی‏ریا و بی‏تکلف است، اشاره شده ... و از آنجا که یک عذر تقریبا عمومی و بهانه همگانی برای فرار از ازدواج و تشکیل خانواده؛ مسئله فقر و نداشتن امکانات مالی است، قرآن به پاسخ آن می‏پردازد و می‏فرماید: از فقر و تنگ‏دستی آنها نگران نباشید و در ازدواجشان بکوشید؛ چرا که اگر فقیر و تنگ‏دست باشند، خداوند آنان را از فضل خود بی‏نیاز می‏سازد. و خداوند بر چنین کاری قادر است، چرا که واسع و علیم است.
مؤلف کتاب « زندگی در خطر» به اشاره به حدیثی از امام صادق علیه السلام ادامه داد: من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن باللّه‏ عزوجلّ یقول: ان یکونوا فقراء یغنیهم الله من فضله. « هر کس از ترس فقر ازدواج را ترک کند، پس به خدا گمان بد برده است؛ چون خداوند می‏فرماید: اگر فقیر باشند، خداوند از فضل خویش آنان را بی‏نیاز می‏کند.»
• با توکل به خدا جای ترس از آینده مبهم، به محکم‏ترین پناه و تکیه‏گاه دل بسپاریم
حجت الاسلام مهدی زاده، یکی از بحث‏های مهم دینی را علم اخلاق، توکل و تفویض دانست و افزود: توکل یعنی وکیل گرفتن خدا در کارها، و تفویض؛ یعنی واگذار کردن اداره خویش و کار خود به خدا و توکل و تفویض در همه عرصه‏های زندگی یک مسلمان لازم است و در امر ازدواج نیز باعث می‏شود به جای ترس از آینده مبهم، به محکم‏ترین پناه و تکیه‏گاه دل بسپاریم که «و علی الله فلیتوکل المتوکلون؛ بر خدا توکل می‏کنند توکل کنندگان.» (ذاریات: 58) وی تصریح کرد: با توکل و تفویض امور به خدا به جای فکر روزی و غم اقتصادی، به امید روزی دهنده صاحب قوت متین باشیم. (ابراهیم: 12) و بیش از آنچه به خود و جیب و کیف و دارایی و شغل خویش اعتماد کنیم، بر قدرت لایزال وخزاین بی‏انتهای الهی اطمینان کنیم.
• مال، فرزند صالح، زندگی طیب از برکات ازدواج است
نویسنده کتاب « داستان های مبارزه با نفس» در بخشی از صحبت های خود به برکات ازدواج اشاره کرد و با استناد به حدیثی از امام صادق علیه‏السلام که می فرمایند: «اکثر الخیر فی النساء؛ بیشتر خیر در زن‏هاست.» گفت: روزی، یکی از آن خیرهاست و فرزند صالح، زندگی طیب و... از دیگر برکات ازدواج است.
وی ادامه داد: پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله فرمود: «اِتَّخَذوا الاَهْلَ فَاِنَّهُ اَرْزَقُ لَکُم؛ برای خود اهل بگیرید که این کار برای شما روزی آورترین اقدام است.» پس به آنان که در پی پول برای تشکیل زندگی هستند، باید گفت که ازدواج کنید تا رزق و روزی الهی به جانب شما جاری شود؛ زیرا ازدواج خود، بهترین منبع خیر و برکت در زندگی است.
پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله در جای دیگر می‏فرمایند: «تزوجوا النساء فانهن یأتین بالمال؛ با زن‏ها ازدواج کنید که آنها مال آور هستند».
این پژوهشگر دینی با بیان اینکه در این حدیث شریف، زن‏ها و ازدواج با آنان را، راه رسیدن به مال دانسته‏اند، اظهار داشت: این در حالی است که، جوانان ما دوری از زن و پرهیز از ازدواج را شرط رسیدن به مال می‏دانند و تا مرز پیری، از رسیدن به مال و زن هر دو، محروم می‏مانند! و این تاوان بدگمانی به خدا و وعده او و ضعف اعتقاد به گفتار بزرگان دینی و عقاید مذهبی است.
حجت الاسلام مهدی زاده بیان کرد: در سایه توکل و تفویض و خوش گمانی به خداوند، انسان مؤمن به موقع تصمیم به ازدواج می‏گیرد، از فساد می‏رهد و خود را در حصار محکم ازدواج حفظ می‏کند و به سازندگی روحی بر اثر ازدواج نایل می‏شود. در زمان مناسب تربیت بچه‏ها را به عهده می‏گیرد و با نشاط کافی مشکلات طبیعی ازدواج و تربیت فرزند را حل می‏کند و به آثار آن، که زندگی سالم و فرزند صالح است دست می‏یابد.
ادامه دارد..

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
اخلاق اسلامی، ازدواج اسلامی، ازدواج آسان، میرستار مهدی زاده
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا