رسیدگی به حادثه غیرعمدی سقوط پرواز 752 را سیاست زده نکنیم / تضعیف حافظان حریم هوایی کشور خلاف مصلحت نظام است
1398/10/22 - 10:21
تاریخ و ساعت خبر:
37631
کد خبر:
یادداشت/

رسیدگی به حادثه غیرعمدی سقوط پرواز 752 را سیاست زده نکنیم / تضعیف حافظان حریم هوایی کشور خلاف مصلحت نظام است

باید در سطح ملی تمام تلاش خود را به کار گیریم که با حفظ وحدت و همدلی سربلند اما دلسوخته از این مسئله بیرون آمده و دشمنان را همچنان ناکام بگذاریم و این مسیر نیازمند بصیرت و صبری زینبی هستیم؛ چون خانواده معظم جانباختگان که ضمن درخواست احقاق حق خود و عزیزان شان و حمایت از نظام جمهوری اسلامی، برخورد سیاسی با این حادثه خونبار را محکوم کردند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - احمد مؤمنی : بیانیه ی دیروز ستاد کل نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران در تأیید خطای غیرعمد انسانی یکی از نیروهای هوا و فضای سپاه در ساقط کردن هواپیمای مسافربری متعلق به اکراین با 176 مسافر، شوک و بهت بزرگی را بر فضای روانی جامعه وارد کرد.
5 روز گذشته یعنی؛ 18 دی؛ هنوز چند ساعتی از حمله موشکی ایران به یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی آمریکا در خاک عراق نمی گذشت که خبر سقوط پرواز شماره 752 هواپیمایی بین المللی اوکراین که بیشترین مسافران آن را نخبگان دانشگاهی کشور تشکیل می دادند، شیرینی انتقام سخت سپاه پاسداران از امریکا را به تلخی کشاند.
با انعکاس این خبر و تلاش رسانه ها و برخی از مسئولین هواپیمایی و دولتی کشور در بیان نقص فنی به عنوان دلیل سقوط این هواپیما و اصرار کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا و استرالیا به این که هواپیما بر اثر اصابت موشک زمین به هوا سقوط کرده ‌است، جو رسانه ای خاص، توأم با انتظار در خصوص روشن شدن اصل ماجرا در کشور به وجود آمد. جوی که هر کدام از دو سوی این ادعا را به بیان دلایل خود در توجیه سقوط هواپیما مصمم تر می کرد.
مردم سوگوار ایران در این فضای ایجاد شده به دنبال حقیقت ماجرا بودند در حالیکه طی سخنرانی ها و توضیحات مسئولین کشوری فکرشان به هر چیزی جز خطای انسانی می رفت! مردمی که همه جانبه تا به امروز از کیان کشور و مرزداران و سربازان مدافع حریم وطن دفاع کرده بودند در این روزها نیز بدون هیچ شک و شبهه ای تبلیغات رسانه ای در زمینه مورد هدف قرارگرفتن هواپیمای مسافربری تهران – کی یف را ر د می کردند!
بیانیه ستاد مشترک در برعهده گرفتن خطای انسانی در ساقط کردن هواپیمای مذکور، در چنین جوی، چون ویران شدن ساختمانی عظیم بر سر مردم بود! و مردم در کوچه و بازار علاوه بر همدردی با خانواده های معظم جانباختگان این حادثه دردناک سؤالی بزرگ را مطرح می کردند: «دلیل این همه تأخیر در بیان حقیقت ماجرا از سوی دولت و سپاه پاسداران چیست؟».
هر چند صحبت ها و شفاف سازی های دیروز " امیرعلی حاجی زاده" فرمانده هوا و فضای سپاه پاسداران تا حدی توانسته است حقیقت ماجرا را برای مردم ایران و خانواده های داغدار جانباختگان روشن نماید اما همچنان این ارگان ارزشی و خدوم به دلیل دیربازگو کردن قضیه در مضن اتهام بسیار سختی قرار دارند و این آزمون بزرگی برای نیروهای مسلح، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، دولت وقت و مردم در سطح ملی و نظام جمهوری اسلامی در سطح بین المللی است.
به نظر می رسد این انتظار مردم در روشن شدن حقیقت ماجرا انتظاری نابجا نبوده اما باید دید از نظر فنی و از نظر زمانی آیا این انتظار که بلافاصله نیروی مسلح ما بدون دقت و کارهای کارشناسی این خطا را بر عهده بگیرند؛ انتظار درستی است؟ و آیا همین مردم و مسئولین که امروز ادعای قبول این واقعیت را در روز انتقام سخت سپاه دارند، به واقع می توانستند آن را در همان روز هضم کنند!؟ به نظرم جواب قطعی دادن به این سؤالات سهل و آسان نیست!.

به طور قطع دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران، بخصوص دشمنان شناخته شده و قسم خورده ما چون آمریکا و انگلیس از این تراژدی و مصیبت بزرگی که بر پیکره ایران اسلامی وارد شده است، بیشترین بهره برداری های سیاسی را در تضعیف نظام جمهوری اسلامی و ایجاد دودلی و عدم اعتماد در مردم نسبت به نیروهای مسلح و دولت خواهند کرد.
این سوء استفاده و علنی کردن دشمنی های مجدد برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی، حرف گزافه و بزرگنمایی سیاسی نیست چرا که از دیروز تا به حال خبرهایی نامبارک از تجمعات غیرقانونی برخی از افراد و بر وز برخی از رفتارهای ضداخلاقی و ضدانسانی آنها در این تجمعات بخصوص در شهر تهران، مخابره شده است!. تجمعاتی که در آن به تقدسات مردم، شهدا و بالاترین رکن انقلاب اسلامی توهین شده است و در این ماجرا سفیر انگلیس دوربین به دست در کنار تجمع کنندگان دست گیر می شود!
نکته ای که نباید از آن غفلت کرد و متأسفانه در موضع گیری برخی از چهره های سیاسی و به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طیف اصلاح طلب و امید به چشم می خورد، تضعیف نیروهای مسلح و تکرار این صحبت های غیرمسؤلانه است که مقصران و عوامل در سطوح مدیریتی باید مجازات و عزل شوند!

نخستین جرقه های این نو برخورد های مغرضانه را می توان در بیاینه آقای روحانی به عنوان رئیس جمهوری دید! بعد از آن سخنان نمایندگان مجلس ما به نوعی مطرح می شود که گویی ربع پهلوی از زبان آنها سخن می گوید و یا آنها در خصوص یکی از نیروهای متخاصم در حال رای زن و صحبت کردن هستند!
هر چند نگارنده این مطالب خود مطالبه گر رسیدگی سریع مسئولان قضایی نیروهای مسلح به این حادثه است و خواهان شفاف سازی بیشتر و برخورد قطعی و محکم با عوامل این سهل انگاری خونبار می باشد اما به نظر می رسد برخی از مطالبه گری ها داخلی! از دایره انصاف خارج شده و با رنگ و بویی سیاست زده و هدفمند به نیروهای خدوم سپاه پاسداران می تازد!
به عنوان مثال فاطمه حسینی چهره ای اصلاح طلبی است که در حادثه ی دردناک قطار تبریز – مشهد،زبان به کام کشیده و چون سایر هم پیالگی هایش حتی در برابر تأخیر 7 ماه در قرائت گزارش آن حادثه سکوت اختیار کرده بود! و تأسف برانگیز تر اینکه با نادیده انگاشتن تعداد جانباختگان زیاد آن حادثه و محرز شدن خطای انسانی، وزیر مربوطه را تبرئه کردند! اکنون برای 2 ر وز تأخیر در تأیید خطای سهوی در اسقاط کردن هواپیمای مسافربری که متأسفانه در جهان چیز نادری هم نیست، خواهان مجازات فوری – شما بخوانید دادگاه صحرایی- عوامل و مقصران در سطوح مدیریتی شده است !
به این خانم باید گفت: در سایر اتفاقات خونین و غمبار که دولت یک سوی خطا بود نیز اگر چنین برخوردی داشتید شایسته سخن گفتن بی پروا می بودید.

درکشور ما بروز چنین خطاهای بزرگی کم سابقه نیست. خطاهایی حتی از سوی برخی از نمایندگان مجلس که بزرگی و اهمیت آن در حد خیانت به نظام و به مخاطره انداختن آرمان های انقلاب اسلامی بوده است آیا امثال این نمایندگان مجلس یا برخی از چهره های شناخته شده اینگونه داد سخن گفتند و آیا آن افراد در ملاء عام و در رسانه ملی عذرخواهی کردند! یا حتی تقصیر را بر گردن گرفتند!؟
شاید تلخی رفتار این افرادی که از آنها صلابت در کلام، قاطعیت در تصمیم، رسیدگی به امورات مهم مملکتی، قانون مداری و قانون گذاری و حامیت از نظام و نیروهای جان برکفن انتظار می رود تلخ تر از برخی از کشورهای اورپایی و دشمنان نظام است که آنها همواره در همه ی قضایا اینچنین بد نهاد و بدخواه هستند و گزینشی عمل نمی کنند!.

این طور برخوردهای داخلی به فرزند خونخوارترین رژیم معاصر جهان " پهلوی" با کارنامه ای سیاه در قتل عام مردم در 17 شهریور سال 57 و مسجد گوهرشاد و 15 خرداد سال 42 این مجوز را می دهد که دهان به یاوه گویی باز کند و غم از دست دادن تعداد زیادی از هموطنان و جوانان خبه را در خطایی غیرعمدی جنایت بشری بخواند و شعار او در براندازی نظام و رهبری معظم آن، چند ساعتی بعد از دهان مشتی هتاک در حوالی دانشگاه برزبان آید...
به هر حال امروز، زمانی نیست که به دنبال جمع آوری رای آن هم به بدترین شکل ممکن باشیم یا بخواهیم تسویه حساب های حزبی و شخصی را با سایر ارگان ها و سازمان های امنیتی کشور کنیم، امروز باید دل سوخته مردم را تسلی خاطر بود و به آنها اطمینان داد که این خطای انسانی که نه از روی عمد صورت گرفته است در راستای حفظ امنیت آسمان ایران در حساس ترین زمان های جنگی خود بوده است. اتفاقی که نباید در آسمان ما می افتاد، افتاده است اما حال باید دید چگونه می توان دل خانواده های داغدار را تسلی و احقاق حقوق شان از بار این غم کاست.

باید در سطح ملی تمام تلاش خود را به کار گیریم که با حفظ وحدت و همدلی سربلند اما دلسوخته از این مسئله بیرون آمده و دشمنان را همچنان ناکام بگذاریم و در این مسیر نیازمند بصیرت و صبری زینبی هستیم چون برخی از خانواده معظم این جانباختگان که ضمن درخواست احقاق حق خود و عزیزان شان و حمایت از نظام جمهوری اسلامی ، برخورد سیاسی با این حادثه خونبار را محکوم کردند.

انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
هوا و فضای سپاه، پرواز 752،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا