تجلی نور باطنی عفاف در زیبایی ظاهری محجبه ها
1398/11/21 - 08:04
تاریخ و ساعت خبر:
38050
کد خبر:

تجلی نور باطنی عفاف در زیبایی ظاهری محجبه ها

روشنایی و زیبایی که حجاب اسلامی بر قلب و چشم محجبه ها سرازیر می کند نوری است که از پس عنصری عمیق تر و ارزشمند تر تحت عنوان "عفاف" صادر شده است . این عفاف در چشم ها، گوش ها، زبان، دست و قدم هایی که پاها بر می دارند زایش یافته و از درون انسان به بیرون آن تجلی می یابد. از این روست که محجبه ها زیباترند!
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - میترا خسروبیک - کارشناس مسائل فرهنگی - اجتماعی : تا به حال به چهره ی زیبا و لبخندهای دلربای دختربچه هایی که با روسری کوچک، موی خود را پوشانده و سعی در حفظ حجاب دارند، دقت کرده اید!. گویی فرشته هایی هستند که از آسمان برای روشنی چشمان و شادی دل ما نزول کرده اند. آنها با روسری های کوچکی که به سر دارند با همسالان خود بازی می کنند، شادکام و پر انرژی همراه با بازیگوشی های کودکانه دست در دست والدین به این سو و آن سو می دوند و دنیای خود را کشف می کنند.
اگر چه قانون حجاب در سن و سال آنها نمی گنجد اما با به سر کردن چارقدی با نقش و نگارهای کودکانه، ابهت و متانت بزرگسالان را برای خود خریده و آن را با معصومیت ذاتی شان به رخ می کشند! چیزی که این خردسالان را از سایر همسن و سالان خود متمایز می کند، حجاب یا روسری که بر سر دارند نیست! بلکه "آنی" است که حجاب به آنها بخشیده است.
دلبر آن نیست که مویی و میانی دارد بنده طلعت آن باش که آنی دارد
این بخشندگی زیبا و چشم گیر حجاب، فقط مختص کودکان و خردسالان نیست، حتی این داستان زیبای عنایت حجاب به کسانی که آن را پاس می دارند، فقط مخصوص دختران و زنان نیست! بلکه دست بخشنده حجاب در دلربایی و دلنشین کردن چهره و ظاهر افراد، برگرفته از نوری است که در درون محجبه ها اعم از زن و مرد – هر جنسی متناسب با شرایط خود- ایجاد می کند.
روشنایی و زیبایی که حجاب اسلامی بر قلب و چشم محجبه ها سرازیر می کند نوری است که از پس عنصری عمیق تر و ارزشمند تر تحت عنوان "عفاف" صادر شده است . این عفاف در چشم ها، گوش ها، زبان، دست و قدم هایی که پاها بر می دارند زایش یافته و از درون انسان به بیرون آن تجلی می یابد. از این روست که محجبه ها زیباترند!
این زیبایی را می توان در مقایسه تصاویر یک فرد زمانی که حجاب اختیار کرده و در زمانی که بی حجاب عکس انداخته دید، بارزتر از آن تصاویر کسانی است که بعد از عمری محجبه بودن وقتی با انواع لوازم آرایشی و پیرایشی سعی در زیباتر جلوه دادن خود بدون حجاب دارند، ناخودآگاه چهره شان به دل نمی شیند!
در واقع آنها زشت نشده اند، آنها با انواع زحماتی که به خود می دهند سعی در بزرگنمایی و جلوه گری بیشتر زیبایی پنهان شده در حجاب خود دارند اما اینکه تمام تلاش های شان به ثمر ننشسته و در نظر مخاطبین خود ملاحت و زیبایی خود را از دست داده اند فقط در پس یک چیز است : « نور عفافی که در صورت شان بر اثر حجابی که داشتند متبلور شده بود از آنها گرفته شده است. »
می گویند حجاب، ثمره عفاف است. عفاف را اینگونه تعریف کرده اند: « الکفّ عما لایحلّ و لایجمل؛ عفّ عن المَحارِم و الأطماع الدنیّة؛ خودداری از آنچه که زیبا و شایسته نیست، خودداری از حرام‌ها و طمع‌ها‌ی‌ پست.» و برخي از لغت شناسان, عفت را بـه معناي ((ترک شهوات و پاکي خوي و جسم)) آورده اند. حال وقتی یک فرد در معامله ای دو سر ضرر حجاب را کنار می گذارد در واقع بخشی از عفت خود را از دست می دهد؛ یعنی پا در مسیری می گذارد که از آنچه زیبا و شایسته نیست برخوردار شده و طمع هایی پست چون جلوه گری برای نامحرم، ارضاء هوس های نفسانی و ... پاکی خوی و جسم آنها را از بین می برد.
البته این قضیه را نباید فقط یک بعدی دید هستند افرادی که ممکن است حجـاب ظاهري داشتـه بـاشند، ولي عفاف و طهارت باطني را در خویش ایجاد نکرده اند!. این گروه, از حجاب تنها پوسته اي و ظاهري بي معنا دارند و قطعا آنها نیز نمی توانند رفتاری دلنشین و سبکی تأثیرگذار داشته باشند چرا که نور معرفت عفاف در رفتار و کردشان آنچنان متجلی نشده است که که از باطن به ظاهرشان سرایت کند.
از سوي دیگر، کساني هم هستند که ادعاي عفاف کرده و با تعابیري همچون; من قلب پاکي دارم, خدا با قلب ها کار دارد, آدم باید چشمش پاک باشد و ... خود را سرگرم کرده و مصداق ((لیفجر امامه)) مي شوند. انسان هایي چنین باید در قاموس اندیشه خود نکته اي اساسي را بـنگارند و آن این است که درون پاک, بیروني پاک مي پروراند و هرگز قلب پاک موجب بارور شدن میوه ناپاکي به نام بي حجابي و بدحجابي نخواهد شد.
انتهای پیام/ *

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
محجبه ها، زیبایی، عفاف ،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا