• تاریخ انتشار:95/9/20 - 08:45
  • شماره مطلب:139592039095
  • تعداد نظرات:0
در گفت وگو با استاد امرالله قرائی جامعه شناس مطرح شد:

دود تلقین کاذب " خشونت علیه زنان" در چشم جامعه/افزایش خشونت علیه زنان در ایران را قبول ندارم

امرالله قرائی با بیان اینکه افزایش خشونت علیه زنان در ایران را قبول ندارم، با دعوت از کسانی که مدعی افزایش اعمال خشونت علیه زنان هستند به خواندن کتاب جامعه شناسی گیدنز گفت: کسانی که دم از خشونت و افزایش خشونت علیه زنان در کشور می زنند، چرا نمی گویند که زن در انگلیس کتک می خورد، در آمریکا کتک می خورد! نمی گویند که ترکیه در خصوص اعمال خشونت علیه زنان چه وضعیتی دارد!

امان الله قرائی جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس در خصوص ادعاهای صورت گرفته برخی از جریانات در خصوص افزایش خشونت علیه زنان، گفت: « خشونت مبحثی نسبی است و ما شاهد کمتر شدن خشونت علیه زنان هستیم از این رو من این حرف را قبول ندارم که خشونت علیه زنان افزایش یافته است چرا که شاهد احترام روز افزون به زن در سطح جامعه خودمان هستیم.»

وی ادامه داد: اما از آنجایی که توقعات و خواست زنان به دلیل بالارفتن سطح تحصیلات و آگاهی های شان نسبت به موقعیت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و  فرهنگی بالا رفته است، احساس می کنند که خوشنت علیه آنها افزایش یافته است در حالیکه شاهد افزایش خشونت علیه مردان هستیم.  

این استاد دانشگاه گفت: زنان جامعه ما امروزه بر اساس آموزه های دینی و نگرش جمهوری اسلامی به زن از پایگاه اجتماعی بالایی در خانواده و جامعه برخوردارند و کمتر شاهد اعمال خشونت در ابعاد مختلف علیه زن هستیم و زنان ما از اتکا به نفس بالایی برخوردارند.

این جامعه شناس به حضور 53 درصدی دختران در دانشگاه ها از اقصی نقاط کشور، فعالیت های اجتماعی و سیاسی و .. زنان و محوریت آنها در اقتصاد اشاره کرد و گفت: آیا این موارد خشونت علیه زنان است؟ آیا زن امروز چون دوران رژیم پهلوی مورد آزار جسمی و کتک قرار می گیرد؟ زنان امروزه از نقش مهمی در تصمیم گیری های فردی، خانوادگی و اجتماعی برخوردار هستند که این از برکت نظام جمهوری اسلامی است و کسی مقبولیت و مشروعیت آن را ندارد که خدشه ای بر نقش و جایگاه زن وارد کند.

قرائی در ادامه با بیان اینکه خشونت علیه زنان در جهان، موردی امروزی نیست بلکه از قدیم در اشکال مختلف جسمی، جنسی، اقتصادی، روحی و روانی وجود داشته است، گفت: تحقیقات جامعه شناسی نشان می دهد که بیشترین خشونت علیه زنان در کشورهای انگلیس، آمریکا، کشورهای اروپای شرقی، آفریقا، شرق و جنوب شرقی آسیا اعمال می شود.

این جامعه شناس با دعوت از کسانی که مدعی افزایش اعمال خشونت علیه زنان هستند به خواندن کتاب جامعه شناسی گیدنز گفت: کسانی که دم از خشونت و افزایش خشونت علیه زنان در کشور می زنند،  چرا  نمی گویند که زن در انگیس کتک می خورد، در آمریکا کتک می خورد! نمی گویند که ترکیه در خصوص اعمال خشونت علیه زنان چه وضعیتی دارد!

وی در ادامه ایجاد مشکلات روحی و روانی، اقتصادی، سیاسی،فرهنگی، اجتماعی را از پیامدهای جوسازی افزایش خشونت علیه زنان در جامعه دانست و افزود: زنی که به او تلقین شده است که مورد خشونت قرار گرفته دلبستگی هایش به خانواده کم شده و دوام و بقای بنیان خانواده به مخاطره می افتد و چنین زنی قطعا از نظر روحی و روانی مریض شده حتی موجب افزایش آمار خودکشی در جامعه زنان می شود.

این جامعه شناس ادامه داد: در جامعه ای که در آن زن بپذیرد که تحت اعمال خشونت قرار گرفته است و موجودی ضعیف است که فقط از منظر جنسی و .. مورد توجه قرار دارد، مشکلاتی نظیر طلاق، خیابان گردی، روسپیگری، اعتیاد و خودکشی بیشتر می شود.

این استاد دانشگاه، بدبینی سیاسی نسبت به حکومت را مهم ترین پیامد این جوسازی دانست و گفت: حکومت باید هوشیار باشد تا آنجایی که امکانات هست برای زنان امکانات بیشتری را براساس موازین و عرف جامعه فراهم کرد و در رفع برخی از مشکلات و موانع حقوقی چون حضانت فرزندان و .. اقدام کند.

قرائی به پیامدهای اقتصادی تلقین  و تزریق اعمال خشونت علیه زنان اشاره کرد و گفت: وقتی به زن تلقین کردیم که مورد خشونت قرار گرفته است از نظر کارآیی و حضور اقتصادی و اجتماعی تضعیف خواهد شد و همین امر شکوفایی اقتصادی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی خاطر نشان کرد : این دست افراد به دنبال تضعیف بنیان خانواده معنوی ایرانی و کشاندن بنیان خانواده ایرانی به سمت خانواده مستهجن هستند! همچنین برنامه های شبکه های ماهواره ای چون فارس وان، محصولات تلویزیونی ترکیه، آمریکای جنوبی و .. به دنبال از بین بردن حترام به زن در جامعه اسلامی و تضعیف تقدس ، عصمت ، عفت و ارزش او می باشند.

انتهای پیام/ غ

 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.