• تاریخ انتشار:95/10/15 - 09:54
  • شماره مطلب:1395101540286
  • تعداد نظرات:0
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در نخستین همایش ازدواج از دیدگاه اسلام:

جوانان معیارهای منطقی ازدواج را حفظ کرده اما آینده نگری هم داشته باشند/ توجه به سن عقلی پسران و سن جسمی دختران در انتخاب همسر

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در ازدواج سن شناسنامه‌ای خیلی موضوعیت ندارد، گفت: معمولا سن فیزیولوژیک افراد مطابق با سن شناسنامه‌ای آنان نیست بنابراین در انتخاب پسرها سن عقلانی و در انتخاب دختر خانم ها سن جسمی آنان اهمیت دارد و جوانان از معیارهای منطقی خود که سبب خوشبختی آنان است دست برندارند اما نباید ایده‌آل‌نگری کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس،  امیر حسین بانکی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان شامگاه سه‌شنبه 14 دی در اولین همایش تبین ازدواج از دیدگاه اسلام، که در مجموعه فرهنگی رفاه برگزار شد، گفت: امروز درباره ازدواج بیداری صورت گرفته است گفتمان‌سازی در آن شکل گرفته و آحاد جامعه متوجه این مسئله خطیر شدند که تاخیر در ازدواج جوانان مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

وی افزود: مشکل پسران در بالا رفتن سن رسیدن به وسواس فکری است که تصمیم‌گیری برای آنها سخت می‌شود، خو گرفتن به زندگی مجردی عامل نگرانی خروج از آن است.

بانکی در ادامه اظهار داشت: پسران در اطراف خود زندگی‌ها ناموفق را مشاهده کرده و نگران هستند که چرا خود را به دردسر جدید اندازند تجربه و مطالب زیادی را آموختند و معیارهای زیادی را در نظر می‌گیرند وقتی معیارها زیاد شود فرد مورد نظر را دیرتر گیر می‌آورند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان درباره علت دیر ازدواج کردن دختران، عنوان کرد: برای دختر خانم‌ها وقتی سن او بالاتر است خواستگاران امروز را با سال‌های قبل مقایسه کرده و نسبت به کیفیت آن حساسیت نشان می‌دهد، مشکل دیگر اینکه چون قدرت انتخاب ندارد ریسک ازدواج هم برای او بسیار بیشتر از پسران است.

وی با بیان اینکه برخی از آمارها بد رسانه‌ای می‌شود، گفت: وضعیت ازدواج در جامعه ما خوب نیست اما در بین همه مسائل اجتماعی هیچ مساله‌ای دقت آماری آن به اندازه ازدواج نیست، بر اساس آمار تعداد طلاق‌ها یک سوم ازدواج است اما این مساله همه برای سال اول نیست طی چند سال بعد از زندگی است.

بانکی با بیان اینکه امروز به طور متوسط سن ازدواج پسران بالای 30 سال و دختران به بالای 26 سال کشیده شده است، عنوان کرد: امروز در جامعه ما عمده ازدواج‌ها در رنج سنی 30 سال صورت می‌گیرد بنابراین کسانی به این سن می‌رسند نباید ناامید شده و قید ازدواج را بزنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در ازدواج باید ایده‌آل نگری را کنار گذاشت، ابراز کرد: جوانان از معیارهای منطقی خود که سبب خوشبختی آنان است دست برندارند اما نباید ایده‌آل‌نگری کنند یا خود را پایبند برخی معیارهای عرفی نظیر چشم و هم چشمی قرار دهند.

وی با بیان اینکه در ازادواج سن شناسنامه‌ای خیلی موضوعیت ندارد، گفت: معمولا سن فیزیولوژیک افراد مطابق با سن شناسنامه‌ای آنان نیست بنابراین در انتخاب پسرها سن عقلانی و در انتخاب دختر خانم ها سن جسمی آنان اهمیت دارد کما اینکه حضرت خدیجه(س) نیز در ازدواج با پیامبر(ص) سه سال بزرگتر از ایشان بودند، در حقیقت پیامبر(ص) در ازادواج با دختری سه سال بزرگتر از خود تابوی ازدواج با دختران کوچکتر از خود را شکسته است.

بانکی با اشاره به آیاتی از سوره تحریم درباره بهترین همسر، اظهار داشت: از نظر قرآن کریم صرف دوشیزه بودن زنان ملاک برتری آنان نیست بلکه مسلمانی، ایمان، فروتنی و خضوع آنان اهمیت دارد، همه این ملاک‌ها در وجود حضرت خدیجه(س) بود در حالیکه ایشان هنگام ازدواج با پیامبر(ص) دوشیزه نبودند، اما تناسب فکری، اخلاقی و جسمی ایشان با پیامبر(ص) در اوج بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان افزود: حضرت خدیجه(س) با وجود اموال و اسناد زیاد که در بین قریش وجاهت و جایگاه ویژه‌ای داشتند با حضرت محمد(ص) که هنوز پیامبر نشده، فقیر است و هیچ جایگاه اجتماعی ندارند ازدواج کردند.

وی با اشاره به سومین تابوشکنی پیامبر(ص) در ازادواج با حضرت خدیجه(س)، بیان داشت: دختران در ازدواج باید به مهارت و درستکاری پسران نگاه کنند، حضرت خدیجه زنی طاهره با ثروت فراوان بودند که به تبع خواستگاران فراوانی هم داشتند، ایشان با کسی ازدواج کردند که هیچ ثروت اقتصادی نداشتند اما طی یک تجارت مهارت کار کردن را به حضرت نشان داده بودند.

انتهای پیام/ غ

 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.