• تاریخ انتشار:95/10/16 - 21:04
  • شماره مطلب:1395101640351
  • تعداد نظرات:0
گذری از گذشته به حال؛

عکسی که به یاد «دو پدر» بازسازی شد

فرزند شهیدان «دوران» و «یاسینی» تصویری را به یاد پدر شهیدشان به ثبت رساندند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس به نقل از دفاع پرس، فرزند از زمان بسته شدن نطفه، فطرت پدر و مادر خود را به ارث می‌برند. رفتار و تربیت پدر تاثیر بسزایی در رشد و گرایش دینی فرزند دارد. شخصی که در سایه پدری متدین، مردم‌دار و نیکوسرشت رشد یابد، در آینده خدمتگزار مردم خواهد بود.

 

به گفته شاعر پارسي زبان فردوسي نيكو سخن:

پسر كو ندارد نشان از پدر / تو بيگانه خوانش مخوانش پسر

 

در تصویر زیر شهید علیرضا یاسینی و شهید عباس دوران از خلبانان غیور ارتش در یک قاب جای گرفته‌اند. این دو شهید بزرگوار رعشه بر اندام رژیم بعث انداخته بودند.

 

 

 

 

یاسینی از جمله خلبانانی بود که با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در عملیات ۱۴۰ فروندی در حمله به خاک عراق نقش مهمی ایفا کرد. وی به علت شایستگی‌های نشان‌داده در ۱۰ اسفند ۱۳۷۲ به سمت رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت این سمت را بر عهده داشت.

 

«علیرضا یاسینی» در تاریخ 15 دی ماه 73 به همراه «منصور ستاری» و «مصطفی اردستانی» بر اثر یک سانحه هوایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

«عباس دوران» در هفتم آذر ۱۳۵۹ در عملیات «مروارید» حماسه‌ای بزرگ آفرید و به کمک خلبان شهید حسین خلعتبری پنج فروند ناوچه عراقی را در حوالی اسکله «الامیه» و «البکر» منهدم ساخت و بقایای آن را به قعر آب‌هاب نیلگون خلیج فارس فرستاد.

 

خلبان شهید عباس دوران همواره در عملیات جنگی پیش قراول بود و برای دفاع از میهن اسلامی و حفظ و حراست آن، لحظه‌ای آرام و قرار نداشت.

 

وی سرانجام در سحرگاه روز ۳۰ تیر ماه سال ۱۳۶۱ که لیدری دسته پرواز را به عهده داشت، به قصد ضربه زدن به شبکه دفاعی و امنیتی نفوذ ناپذیر مورد ادعای صدام، با پنج نفر از زبده‌ترین خلبان نیروی هوایی وارد آسمان بغداد شد. هنگام بازگشت هواپیمای لیدر مورد اصابت موشک دشمن واقع شد و دوران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

پس از سالها انتظار در تیرماه ۱۳۸۱ بقایای پیکر شهید دوران توسط کمیته جستجوی مفقودین به میهن منتقل شد و در پنجم مرداد ۱۳۸۱ طی مراسمی رسمی با حضور مسئولان کشوری و لشکری، خانواده شهید و بستگان در میدان صبحگاه ستاد نیروی هوایی، بر دوش همرزمان خلبانش تشییع شد.

 

 

 

 

25 سال پس از اتمام جنگ تحمیلی، «امیر رضا دوران» و «سید بهروز یاسینی» فرزندان سرلشکر خلبان شهید «عباس دوران» و «سید علیرضا یاسینی» در یادواره ۸۴ شهید پایگاه ششم شکاری بوشهر به یاد پدر شهیدشان تصویر فوق را به ثبت رساندند.

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.