• تاریخ انتشار:95/10/19 - 10:05
  • شماره مطلب:1395101940408
  • تعداد نظرات:0
شرح حدیث از امام خامنه ای مدظله العالی در مقدمه درس خارج

همه خیر در سه چیز!

« امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود: همه خیر در سه چیز فراهم آمده است، یکی از نظر( نگاه کردن) دوم، سکوت؛ سکوت در کلام( سخن گفتن)، اگر این سه رفتار متعارف اسلامی آنچنان که شایسته است، انجام گیرد همه خیرات مستقیم و غیرمستقیم در این ها جمع است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، « أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ (ع) قَالَ جُمِعَ الْخَيْرُ كُلُّهُ فِي ثَلَاثِ خِصَالٍ النَّظَرِ وَ السُّكُوتِ وَ الْكَلَامِ فَكُلُّ نَظَرٍ لَيْسَ فِيهِ اعْتِبَارٌ فَهُوَ سَهْوٌ وَ كُلُّ سُكُوتٍ لَيْسَ فِيهِ فِكْرَةٌ فَهُوَ غَفْلَةٌ وَ كُلُّ كَلَامٍ لَيْسَ فِيهِ ذِكْرٌ فَهُوَ لَغْوٌ فَطُوبَى لِمَنْ كَانَ نَظَرُهُ عَبَراً وَ سُكُوتُهُ فِكْراً وَ كَلَامُهُ ذِكْراً وَ بَكَى عَلَى خَطِيئَتِهِ وَ أَمِنَ النَّاسُ شَرَّهُ.»

«امير المؤمنين علی علیه السلام فرمود: همه خير در سه چيز فراهم آمده است: نگاه كردن؛ سکوت؛ و سخن گفتن. پس هر نگاهى كه عبرت انگيز نباشد، خطا است؛ و هر سکوتی كه بى ‏تفكر باشد، غفلت است؛ و هر سخنى كه خدا را به ياد نياورد، بيهوده است. خوشا به حال آن كه نگاهش عبرت و سکوتش فكر و سخنش ذكر باشد و بر گناه خود بگريد و مردم از شرّش در امان باشند.»

مقام معظم رهبری در شرح این حدیث در مقدمه درس خارج  فرمودند:

« امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود: همه خیر در سه چیز فراهم آمده است، یکی از  نظر( نگاه کردن) دوم، سکوت؛ سکوت در کلام( سخن گفتن)، اگر این سه رفتار متعارف اسلامی آنچنان که شایسته است، انجام گیرد همه خیرات مستقیم و غیرمستقیم در این ها جمع است.

(حضرت) فرمود: هر نظری، هر نگریستنی که در آن عبرت گرفتن نباشد، این عبرت (نظر و نگاه کردن) سهو است؛ یعنی کاریست که مثل عمل خطا، عمل اشتباه و سهو فایده ای ندارد.

یکی دیگر از رفتارهای متعارف سکوت است، انسان یک جاهایی ساکت است این سکوت می تواند همراه تفکر باشد، هر سکوتی که در آن فکری نیست، این غفلت است.. هر کلامی را که در آن یاد خدا نیست، بیهوده است.

 بعضی ها حرف می زنند هیچ ثمری از این حرف عائد نمی شود. همین طور لفاظی (می کنند ) بدون اینکه کسی از این کلام استفاده ای بکند. این می شود لغو، آن وقت انسانی که این سه خصوصیت را دارد، (یعنی) وقتی ساکتیم، فکر کنیم وقتی حرف می زنیم تذکر در آن باشد وقتی نگاه می کنیم با سنجش باشد، آنوقت ( نتیجه این نوع رفتار این است که ) خطاهای خودمان را پیدا می کنیم .. وقتی فهمیدیم آن وقت عظمت کار را مشاهده می کنیم (و) اگر اهل دل باشیم بر خطاهای خودمان گریه می کنیم.

( شرح حدیث از امام خامنه ای مدظله العالی در مقدمه درس خارج 28/2/93

انتهای پیام/ غ

 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.