• تاریخ انتشار:95/10/19 - 22:33
  • شماره مطلب:1395101940461
  • تعداد نظرات:0
یادداشت/

خواهر آفتاب، جلوه ای از وجود حضرت زهرا سلام الله علیها

خواهر آفتاب در واقع بتول دوم و جلوه ای از وجود حضرت زهرا سلام الله علیها بود، در طهارت نفس امتیازی خاص و بسیار والاداشت که امام هشتم برادر تنی آن حضرت او را (که نامش فاطمه بود) معصومه خواند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس به نقل از قومس،  در میان اختران تابناک آسمان قم، ماه تابانى نورافشانى ‏مى‏کند که همه آنها را تحت الشعاع انوار درخشان‏ خود قرار داده است.

مدت 25 سال تمام حضرت رضا(ع) تنها فرزند نجمه خاتون بود، پس‏ از یک ربع قرن انتظار، سرانجام ستاره‏ اى تابان از دامن نجمه ‏درخشید که امام(ع) توانست والاترین ‏عواطف انباشته شده در سویداى دلش را بر او نثار کند.

باری، امام صادق علیه السلام سالها قبل از ولادت حضرت معصومه علیها سلام  در توصیف قم سخن گفته و آن مکان را حرم خاندان رسالت خوانده بود. آنگاه فرمود: به زودی بانویی از فرزندانم به سوی آن کوچ کند که نامش فاطمه دختر موسی بن جعفر است و با شفاعت او همه شیعیانم وارد بهشت می شوند.

بی شک، بالاترین جایگاه شفاعت، از آن رسول گرامى اسلام است که در قرآن‏کریم از آن به «مقام محمود» تعبیر شده است.

و گستردگى آن باجمله بلند: (ولسوف یعطیک ربک فترضى) بیان گردیده است.

همانا دو تن ازبانوان خاندان رسول مکرم شفاعت گسترده‏اى دارند که بسیار وسیع‏ و جهان شمول است و مى‏تواند همه اهالى محشر را فراگیرد.

نخست، خاتون محشر، صدیقه اطهر، حضرت فاطمه زهرا سلام الله ‏علیها،و دوم ،شفیعه روزجزا

بر اساس روایتى که مرحوم سپهر در «ناسخ‏» از امام رضا(ع)روایت کرده است،  امام هشتم لقب «معصومه‏» را به حضرت معصومه ‏اعطا کرده‏اند.
طبق این روایت امام رضا(ع) فرمود: «من زار المعصومه بقم کمن زارنى‏» «هرکس حضرت معصومه را درقم زیارت کند، همانند کسى است که مرا زیارت کرده باشد.»

حضرت معصومه (س)، معصوم به معنایی که در مورد پیامبران و امامان به کار می رود نبوده، امّا ایشان دارای طهارت روح و کمالات معنوی بالایی بودند، به گونه ای که به زائرانش وعده بهشت داده شده است.

تأکید و توصیه ای که نسبت به زیارت قبر حضرت معصومه (س) در روایات دیده می شود، شگفت است و ما را به مقام و منزلتش بیشتر واقف می سازد.

زیارت حرم معصومه سلام الله علیها، بارقه امیدی در فضای غبارآلود زمانه، فریاد روح مهجور در هنگامه غفلت و نسیمی فرحناک و برخاسته از باغستان های بهشت است.

پس گزاف نیست اگر حضرت معصومه (س) را " فاطمه ثانی " بدانیم با شأن و شرافتی که دارد، با پیوندی که با شجره طیّبه اهل بیت دارد، با علم و فضیلت و کمالی که در مکتب وحی آموخته است، با رحلتی در سنّ جوانی، غریبانه و دور از وطن .

خواهر آفتاب در واقع بتول دوم و جلوه ای از وجود حضرت زهرا سلام الله علیها بود، در طهارت نفس امتیازی خاص و بسیار والاداشت که امام هشتم برادر تنی آن حضرت او را (که نامش فاطمه بود) معصومه خواند.

بانوى برتر فاطمه معصومه(س)، زینبی دیگر بود که همچون ایشان تفسیری بلند از عشق به ولایت را ترسیم کرد و ترجمان بلند عاشورا شد.

بین حضرت معصومه(س) و برادرش امام رضا(ع) عواطف سرشار و محبت ‏زایدالوصفى بود که قلم از ترسیم آن عاجز است.
محبت و مودت این خواهر و برادر در سطح بسیار بالا بود، به طورى ‏که مفارقت امام هشتم(ع) براى حضرت معصومه(س) بسیار سخت‏ بود، جدائى حضرت معصومه(س) نیز براى امام هشتم(ع) قابل تحمل نبود.

حضرت معصومه یک سال بعد از هجرت تبعید گونه حضرت رضا (ع) به مرو، به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت، به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد. در شهر ساوه عده اى از مخالفان اهل بیت که از پشتیبانى مأموران حکومت برخوردار بودند، سر راه کاروان آنان را گرفته و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت (س) معصومه را نیز مسموم کردند.

امروز بارگاه ملکوتی و مرقد مطهر، سالار زنان جهان و فرزند پیام آوران مهر همچون خورشیدی در قلب قم می درخشد و همواره فیض بخش و نورافشان دلها و جانهای تشنه معارف حقانی است.

بی شک  حرم آن خاتون دوسرا،  مهد معنوی تربیت روح و مرکز تعلیم کمال است؛ اگر زائر را چشمی بینا و قلبی آگاه باشد.

 

انتهای پیام/غ

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.