• تاریخ انتشار:96/5/17 - 15:39
  • شماره مطلب:139651745068
  • تعداد نظرات:0
ده‌نمکی در «فرمول یک»:

ضدضربه شده‌ام/ ژن خوب ندارم!

سیدعلی ضیاء مجری تلویزیون دوشنبه ۱۶ مرداد در برنامه عصرگاهی شبکه یک میزبان مسعود ده‌نمکی، کارگردان سینما بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، به نقل از  روابط عمومی «فرمول یک»، مسعود ده‌نمکی با حضور در این برنامه در پاسخ به این سؤال ضیاء که چرا کمتر خبری از او هست، اظهار کرد: کم‌کار نشده‌ام. برنامه‌ام این‌گونه است که هر دو سال یک فیلم بسازم. کنار فیلمسازی کارهای دیگری مثل نوشتن کتاب از جمله خاطرات خودم و زندگینامه طیب حاج‌رضایی را انجام داده‌ام.

وی درباره تغییرات پیشِ‌روی حوزه فرهنگ و وزارت ارشاد از بیان موضع خود پرهیز و بیان کرد: حوزه فرهنگ را باید در سطح کلان دید و وزارت ارشاد فقط باید یکی از نهادهای متولی این حوزه باشد. شورای عالی انقلاب فرهنگی، صداوسیما و برخی نهادها را داریم که کنار وزارت ارشاد دانه‌های تسبیح این حوزه هستند اما بعضاً شاید قدرت اجرایی کافی را نداشته باشند.

اولین فیلمم توقیف شد

این کارگردان در این باره که انتخاب وزیر بر شرایط اکران فیلمهای او تأثیرگذار خواهد بود یا خیر، گفت: اولین فیلم من که با نام «فقر و فحشا» ساختم توقیف شد. البته این فیلم در دولت قبل آزاد شد.

ده‌نمکی درباره نقل قولی که ضیاء از جانب او بیان کرد، افزود: اینکه برخی فیلمهایی که توقیف می‌شوند با بودجه دولتی ساخته شده‌اند، حرف من نیست. اما حرف بدی هم نیست، مثلاً گاهی دیده‌ایم که با بودجه جنگ، فیلم ضدجنگی ساخته‌اند؛ اینکه اصلاً چرا جنگیدیم؟ حیف شد کاش نمی‌جنگیدیم! به‌جای اینکه ارزشهای این حرکت را نشان بدهند حرفهای شبه‌روشنفکری می‌زنند.

از 19سالگی تیتر روزنامه‌ها بودم

این فعال مطبوعاتی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های من این است که از 19سالگی تیتر روزنامه‌ها بودم. سال 67 که جنگ تمام شد وارد فضای اعتراضی شدم و از آن موقع تمام حرفهایی که چه از قول من در جراید نقل شده چه حرفهایی را که دیگران درباره من زده‌اند آرشیو کرده‌ام تا بعداً معلوم شود در تاریخ چه‌کسی درست می‌گفته است.

ضدضربه شده‌ام

وی در پاسخ به این سؤال ضیاء که سخت‌ترین نقدی که به او شده چه بوده، بیان کرد: دیگر ضدضربه شده‌ام، نقد سخت و نرم ندارد. وقتی کاری تولید می‌کنم خودم را برای فحش‌ها آماده می‌کنم.

ده‌نمکی ادامه داد: اخراجی‌های یک یا دو بود که همزمان با فیلم «درباره الی» ساخته شد. از اول برخی تقابلی بین این دو فیلم ایجاد کردند. آن زمان منتقد سینمایی را به من معرفی کردند که در یکی از دهات شمال زندگی می‌کند و افرادی مثل آقای کیارستمی برای دیدن او به شمال می‌رفتند. او در 20 صفحه تفاوت این دو فیلم را نوشته بود و نوشته منصفانه‌ای هم داشت. نقد او را قبول دارم چون می‌دانم مثل برخی منتقدان روابط عمومی فیلم نیست که بخواهد هر طوری شده از یک فیلم تعریف کند یا مثل برخی دیگر هر طوری شده فیلم را بزند.

اگر کسی بخواهد رکورد «اخراجی‌های 2» را بزند باید فیلمش 50، 60 میلیارد بفروشد

این کارگردان در بخش دیگری از حرفهایش گفت: «اخراجی‌های 2» هشت و نیم میلیارد فروخت. هرکسی بخواهد آن رکورد را بشکند باید فیلم او حداقل 50 یا 60 میلیارد بفروشد.

«این‌طور آدمی نیستم که بگویم اگر مردم فیلم مرا دیدند فهیم هستند و اگر ندیدند دیگر فهیم نیستند!» او پس از بیان این جمله، درباره وضعیت فعلی‌اش توضیح داد: تبعات شهرت زیاد است و فعلاً دوست دارم از نظرها دور بمانم و فید شوم تا به کارهایم برسم.

همان لباسی را می‌پوشم که در گذشته می‌پوشیدم

وی در پاسخ به این سؤال ضیاء که اینکه برخی می‌گویند او بعد از ورود به سینما خیلی پولدار شده، تصریح کرد: من همان لباسی را که در گذشته می‌پوشیدم حالا هم می‌پوشم. به هر حال صنعت سینما این‌گونه است که در یک فیلم سرمایه گذاران هستند که سود اصلی را می‌برند. در برخی فیلمها سهم من در سرمایه گذاری بیشتر بوده و گاهی کمتر.

ده‌نمکی ادامه داد: گفتن ندارد خیلی وقتها من برای کارهای فرهنگی‌ای که انجام دادم از درآمد سینما گذاشتم، چون نه ژنش را داشتیم نه سهمی از انقلاب که به ما بدهند یا بخواهیم که بدهند! می‌خواستیم هم نمی‌دادند، من هم رویش را نداشتم دستم را جلوی دوستان دراز کنم. چون 7، 8 سال از آن گذشته می‌گویم. مجموعه پژوهشی برای جنگ با حضور 50 نیرو انجام می‌دادم که حاصل آن یک مجموعه 80جلدی و 14 میلیارد خرج آن شد و من دو سه میلیارد از درآمد سینما را خرج آن کردم.

با دست خالی هم می‌شود کار کرد ژن آن‌چنانی نمی‌خواهد

وی تأکید کرد: هنوز فرصت نکردم خانه‌ای از این درآمدها بخرم. زدن برخی حرفها فقط برای این است که جوانها بدانند که با دست خالی می‌شود کاری کرد نه ژن آن‌چنانی می‌خواهد نه پول بادآورده دولتی، اگر نیت خالص باشد خدا نمی‌گذارد طلبکارش باشی و یک قران بگذاری بیشتر به تو برمی‌گرداند.

ده‌نمکی درباره فعالیت‌های مطبوعاتی خود نیز گفت: 22، 23 سالم بود که نشریه راه انداختم و حتی پول صفحه‌بندی نداشتم اما از چاپ اول که تیراژ 5هزارتایی داشت تا تیراژهای بالاتر 30 هزار و بالاتر رفتیم و 10 سال هفته‌نامه‌مان پرطرفدارترین بود. این نشریه‌ام را می‌بستند، آن یکی را باز می‌کردم... .

وی درباره مستندهایش گفت: لس‌آنجلس تایمز مثل برخی رسانه‌های ایرانی نیست که پول بدهیم و برایمان مطلب بزنند. ما هم ارتباطی با آنها نداشتیم اما آمدند و درباره مستند من نوشتند.

بارها به‌خاطر نقدهای انقلابی‌ها گریه کردم

او در بخش دیگری از سخنانش درباره واکنش به نقدها گفت: بارها نشسته‌ام و گریه کرده‌ام، آن هم به‌خاطر نقدهایی که نشریه‌های انقلابی به «فقر و فحشا» وارد می‌کردند.

بهترین بازیگر مرد؛ اکبر عبدی، بازیگر زن خوب زیاد داریم، بهترین کارگردان حاتمی‌کیا و بهترین فیلم دیده‌بان

ده‌نمکی در پایان در پاسخ به سؤال ضیاء در این باره که بهترین بازیگر مرد، زن، کارگردان و فیلم محبوب ایرانی و خارجی او کیست، بیان کرد: بهترین بازیگر مرد ایران اکبر عبدی است. بازیگر زن خوب زیاد داریم. کارگردان محبوب من آقای ابراهیم حاتمی‌کیا است و فیلم محبوبم «دیده‌بان» است. فیلم خارجی را هم نمی‌گویم، همه می‌روند می‌بینند پرفروش می‌شود!

«فرمول یک» به‌تهیه‌کنندگی افشین حسین‌خانی، شنبه تا چهارشنبه بین ساعت 17:30 تا 19 از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود.

تسنیم

انتهای پیام/غ

 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.