• تاریخ انتشار:96/7/17 - 09:48
  • شماره مطلب:139671747223
  • تعداد نظرات:0
یادداشت

سند 2030 عربستان را به کجا می‌برد؟/ عجله ولیعهد برای نشستن بر تخت شاهی

تقریبا همه تلاش های قبلی برای ایجاد رفرم و اصلاح در عربستان سعودی با بازگشت قدرتمندانه تر محافظه کاری در این کشور همراه بوده است؛ اما ولیعهد جوان سعودی این حلقه را تا به اینجا قدرتمندانه شکسته است بعد از اعطای حق رانندگی به زنان و حق فتوا به آنان و.. پادشاه عربستان بعد از سفر به روسیه و دیدار با پوتین برای اولین بار در تاریخ عربستان از رقاصان باله جهت برگزاری مراسمی در این کشور دعوت می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، امیرحمزه نژاد - ولیعهدی محمد بن سلمان فرزند ملک سلمان پادشاه فعلی با فراز و فرودهای فراوانی در این کشور آغاز شد. ملک سلمان دو ولیعهد دیگر را کنار گذاشت تا بتواند پسرش را به عنوان جانشین خود در این کشور تعیین کند. در این عرصه تحولات زیادی حول پادشاهی آینده این کشور به‌وجود آمده است که قطعا این تحولات فراتر از خاک عربستان سعودی تعریف می‌شود.
 

وقتی محمد بن نایف ولیعهدی که همه برای پادشاهی او یک دوره خاصی را ترسیم می کردند و قطعا بسیار با تجربه و هوشیارتر از جوانک آتشین مزاج سعودی بود بالاجبار کنار گذاشته شد بسیاری بر این باور بودند که این کشور با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد. از همین لحاظ بود که تحولات حول تغییر پادشاهی در این کشور فراتر از مرزهای عربستان تعریف می‌شود. چراکه علاوه بر ایجاد تغییرات داخلی در این کشور، عربستان بایستی برای مشروعیت بخشی به پادشاهی آینده قدرت‌های بین المللی را نیز راضی کند. البته بسیاری از حکومت‌های خودکامه که مشروعیت مردمی چندانی ندارند سعی می‌کنند با استفاده از یک قدرت خارجی این خلاء را برطرف‌سازند. از این رو تحولات داخلی عربستان در حوزه تغییر حاکمیت چندان ناهماهنگ با قدرت‌های بین المللی از جمله آمریکا نیست. اما در این راستا شاهد ایجاد برخی تحولات داخلی از جمله اعطای برخی آزادی‌های مدنی به زنان در عربستان بودیم که فضای داخلی این کشور را از وهابیت به سکولاریسم تغییر جهت داده است.
 

موضوع جالب توجه سرکوب کردن مفتی‌های این کشور در برابر چنین تغییراتی در ساختار اجتماعی عربستان سعودی است که تا به امروز به دلیل مخالفت‌های مذهبی در این کشور ابدا قابل اجرا نبود. اما به یکبار تحولاتی در این کشور رخ داد که حتی یک خواننده زن بنام مصری در تلویزیون رسمی عربستان ظاهر شد که بسیاری را متعجب کرد.
 

تقریبا همه تلاش های قبلی برای ایجاد رفرم و اصلاح در عربستان سعودی با بازگشت قدرتمندانه تر محافظه کاری در این کشور همراه بوده است؛ اما ولیعهد جوان سعودی این حلقه را تا به اینجا قدرتمندانه شکسته است.  
 

اما بعد از اعطای حق رانندگی به زنان و حق فتوا به آنان و ... جالب اینجاست که پادشاه عربستان بعد از سفر به روسیه و دیدار با ولادمیر پوتین برای اولین بار در تاریخ عربستان از رقاصان باله جهت برگزاری مراسمی در این کشور دعوت به عمل آورد.
 

در این رابطه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، اعلام کرد: «برنامه‌هایی برای تبادل فرهنگی میان دو کشور در نظر گرفته شده است و طبق این برنامه‌ها در این نزدیکی ها گروه موسیقی تئاتر ماریینسک و گروه باله هنرمندان بلشوی تئاتر و دیگر گروه‌های روسی به عربستان خواهند رفت.»
 

بسیاری این موارد را با توافق کلی عربستان سعودی با غرب و آمریکا برای حفظ حکومت پسر یکسان و همراه توصیف می‌کنند. نماد بارز این بده بستان را باید در سند چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان که توسط خود محمد بن سلمان تهیه و تدوین شده، دید.
 

سند تحول ۲۰۳۰ عربستان سعودی طرحی است که بنا بر آن، قرار است ساختار اقتصاد و به تبع آن اجتماع و سیاست عربستان تا حد زیادی تغییر کند. البته بخش مهمی از این تحولات در بعد اقتصادی است، ولی آثار و نتایج آن در حوزه اجتماعی و سیاسی نیز در صورت تحقق قابل رویت خواهد بود.
 

حالا به طور واضح باج بزرگی که عربستانس سعودی برای جانشینی پسر ملک عبدالله داده است را می توان دید. تغییر فرهنگ عربستان به سمت فرهنگ غربی برای رسیدن پسر به پادشاهی. البته با این اوصاف به نظر می‌رسد که بایستی در عربستان شاهد ملغمه‌ای از وهابیت و سکولاریسم باشیم که بسیار خطرناک است. جالب اینجاست که کشوری که خود را نماینده تمدن اسلامی می‌داند حالا جهت را تا جایی تغییر داده که سر از سکولاریسم در آورده است. عربستانی که تا دیروز از حق رانندگی زنان که مشکلی با شرع و دین ندارد جلوگیری می‌کرد امروز آنقدر بلندپرواز و لیبرال شده که حضور خواننده زن در تلویزیون و رقاصه‌های روسی در کشورش را آزاد اعلام می‌کند. به نظر می‌رسد عربستان از افراطی گری به افراطی گری دیگر نقل مکان کرده است و مشخص نیست در فرهنگی اجتماعی جامعه عربستان به چه صورت قرار است این موضوع را هضم کند و چه اتفاقات فرهنگی در این کشور رخ خواهد داد.  

انتهای پیام/ * 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.