• تاریخ انتشار:96/7/16 - 10:08
  • شماره مطلب:139671647284
  • تعداد نظرات:0
به مناسبت روز سالمند

آموزش سبک زندگی سالمندی، غفلتی بزرگ در عرصه اجتماعی/ سالمندان را با مهربانی تکریم کنیم

در راستای بررسی و رفع مشکلات سالمندان ،درجامعه وادارات ، جلسات متعددی هم، برگزار شده است. برگزاری کلاس آموزشی با موضوع سبک زندگی سالم و خود مراقبتی و پیشگیری از افسردگی در دوران سالمندی، تجلیل از سالمندان، ارائه خدمات رایگان فیزیوتراپی برای سالمندان و اهدا سمعک به این قشر و دیدار از سالمندان تخت گرا از جمله فعالیت‌های این ادارات و نهادها بوده است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس،- دهم تا  شانزدهم مهر با شعار حرکت به‌ سوی آینده و با بهره‌گیری از استعدادها، همکاری‌ها و مشارکت افراد سالمند در جامعه به‌عنوان هفته سالمند نام‌ گذاری شده است .

این درحالی است که همه افراددرخانواده بزرگ خود،وجوداین بزرگان (سالمندان ) را درک کرده اند.

 

در راستای بررسی و رفع مشکلات سالمندان ،درجامعه وادارات ، جلسات متعددی  هم، برگزار شده است. برگزاری کلاس آموزشی با موضوع سبک زندگی سالم و خود مراقبتی و پیشگیری از افسردگی در دوران سالمندی، تجلیل از سالمندان، ارائه خدمات رایگان فیزیوتراپی برای سالمندان و اهدا سمعک به این قشر و دیدار از سالمندان تخت گرا از جمله فعالیت‌های  این ادارات و نهادها بوده  است .

 

همچنین ما شاهدبرگزاری  کلاس آموزشی تکریم سالمندان در برخی مهد کودک‌ در کشور بودیم. در تهران هم ، از افراد سالمند بالای 90 سال در مراسمی قدردانی شد. با کمی تامل  می توان پی برد  همه این سعی  و تلاش ها بر این بوده که تا فرهنگ تکریم سالمندان در بین افرادجامعه  به ویژه  کودکان نهادینه شود.

 

یادآوری می کنم در شهر تبریز که به شهر اولین ها معروف است در زمان صدرات علیرضا نوین در شهرداری تبریز ،کارت منزلت به افراد بالای 60 سال ارائه شد و افراد سالمند می توانستندبا استفاده از این کارت، بدون بلیت سوار اتوبوس های دولتی خط واحد بشوند، از خدمات سالن های زیز نظر شهرداری با  50 درصد تخفیف بهره مند شوند و همچنین در استخرهای تحت پوشش شهرداری رایگان شناکند..

 

گریزی داشته باشم دراین بین، با وجود پیشرفت در فناوری های جدیدبه ویژه درحال حاضر وجود وای فای، ارتباط اینترنتی،تلگرام و اینستاگرام و...حضور افراد در میان و کنار بزرگان سالمندخیلی کم رنگ شده است. خیلی از افراد تنها به استفاده از این فناوری ها به نظر حقیر بصورت تصنعی با بزرگان و سالمندان خود در ارتباط هستند که این نه تنها کافی نیست بلکه آزاردهنده هم هست.

 

بزرگان و سالمندان ، زحمت هایی که سالیان سال  و آن هم در نبود امکانات و سختی ها ،برای فرزندان کشیده اند تنها درصورت پدر و مادر بودن جزئی مشهود است. از همه آنهایی که می توانند پدر و مادر و یا بزرگان و سالمندان خودرا زیارت کنند یک لحظه هم درنگ نکنند. زیرا عجل که آمد دیگر جای مهلت نیست و جایز هم نیست که در این موردغفلت شود وبهانه هم به هرحال قابل قبول  نیست.  ازخداوند باریتعالی می خواهم حتی یک لحظه هم ما را به حال خودمان رهانکند.
 

نویسنده محرم محمدیان -  انتشاردهنده - غلامی

انتهای پیام/

 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.