• تاریخ انتشار:96/8/21 - 19:42
  • شماره مطلب:139682148419
  • تعداد نظرات:0

در چه صورتي طلاق، مبغوض ‏ترين حلال خداوند است؟

اصل طلاق براي اين وضع شده تا راه خلاصي زن يا مرد از يك زندگي نكبت بار و گناه آلود را فراهم نمايد، نه اين كه به خاطر بهانه‏ هاي كودكانه و در اثر لجبازي، زن يا شوهر بخواهند طلاق بگيرند و كانون خانواده را از بين ببرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، طلاق یکی از مشکلات روبروی زوج های جوان می باشد. به نکته ای در این باب می پردازیم:

 

جواني متدين با دختري ظاهراً نماز خوان ازدواج مي‏ كند، اما بعد مطلع مي‏ شود همسرش داراي فساد اخلاقي و انحراف بوده و بعد از عقد اصلاح نشده و اشتهار به فساد دارد، و خانواده او ناصالح هستند. با اوصافي كه ذكر شد، آيا طلاق اين زن جايز است؟

 

ازدواج امري مقدس است كه براي تشكيل نهاد خانواده صورت مي ‏پذيرد. پيمان مقدس زناشويي رشته ‏اي است آسماني كه دل‏ها را به هم پيوند مي ‏زند و دل‏هاي پريشان را آرامش مي ‏دهد و افكار پراكنده را به يك هدف متوجه مي ‏سازد. خانه جايگاه عشق و محبت و كانون انس و مودّت است. (آيت اللَّه اميني، آيين همسر داري، ص 11 و12)


شخص قبل از اين كه ازدواج بكند، بايد در خصوص دختر و خانواده‏ اش تحقيق و تفحص كند، بعد تشكيل خانواده دهد، اما اكنون كه با همسري نامناسب مواجه مي‏ باشد و راهي براي اصلاح وجود ندارد، چاره‏ اي جز طلاق دادن همسر خود ندارد،

 

اسلام براي حفظ و دوام خانواده، طلاق را مبغوض‏ ترين حلال مي‏ داند، چون مي‏ خواهد خانواده با كوچك‏ترين مسئله ‏اي متلاشي نشود و اين كانون گرم انس و محبت از هم نپاشد، از اين رو تا جايي كه امكان دارد، بايد در جهت حفظ خانواده و اصلاح اين كانون كوشيد و به سراغ طلاق نرفت.

 

از طرف ديگر اسلام طلاق را قرار داد تا هر زمان كه زن يا مرد نتوانند با يكديگر زندگي كنند و اين رشته سست شد باشد، بتوانند با طلاق به زندگي نامناسب خاتمه دهند. اصل طلاق براي اين وضع شده تا راه خلاصي زن يا مرد از يك زندگي نكبت بار و گناه آلود را فراهم نمايد، نه اين كه به خاطر بهانه‏ هاي كودكانه و در اثر لجبازي، زن يا شوهر بخواهند طلاق بگيرند و كانون خانواده را از بين ببرند و يا به خاطر امور جزئي و كم اهميت كه قابل گذشت و اصلاح است، زندگي خود را متلاشي كنند، طلاق بدون علت موجه، مبغوض‏ ترين حلال است و طلاق براي نجات زن يا شوهر از يك زندگي نامناسب و آلوده به گناه مورد تاكيد قرار گرفته است.


خلاصه كلام اين كه هر چند اين شخص اشتباه بزرگي كرده و بدون تحقيق و بررسي ازدواج نمود، امّا اين اشتباه را با اشتباه ادامه زندگي استمرار نبخشد، بلكه بايد سعي كند هر چه زودتر موجبات طلاق و جدايي را مهيا كند و سعي نمايد با اميد به فضل الهي در آينده زندگي خوبي را با شناخت و بررسي كافي براي خود مهيا نمايد.

 

انوار طاها

انتهای پیام/ ز 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.