• تاریخ انتشار:96/11/8 - 07:54
  • شماره مطلب:139611850503
  • تعداد نظرات:0
ناسیونالیسم نفتی در کشورهای نفت خیز

آثار عملکرد شرکت های چند ملیتی در جهان سوم

اهمیت نفت در رقابت میان قدرت های بزرگ به ویژه در خلال جنگ اول جهانی، نفوذ استعماری خود را برای کنترل هر چه بیشتر نفت در کشور افزایش داد. رقابت نفتی در بین النهرین ( عراق ) به طور کلی سیاست استعماری انگلیس در اوایل قرن بیستم برای بسط نعوذ خود در خاورمیانه، تضهیف قدرت های مستقل و چالشگر احتمالی در برابر منافع نفتی این کشور بود . از این رو می توان گفت: منافع نفتی بربتانیا در تجزیه امپراتوری عثمانی و قطعه قطعه شدن سرزمین های عربی نقش مهمی داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، یکی از مهم ترین وبژگی اقتصادی در دوران پس از جنگ جهانی دوم، گسترش و توسعه فعالیت های شرکت های چند ملیتی در سراسر جهان می باشد. تا کنون تغییرات و تحولات عمده ای در این زمینه به وقوع پیوسته و نقش این شرکت ها به عنوان بخشی از واقعیت کنونی جهان معاصر تثبیت گردیده است.

 

این شرکت ها به عنوان بخش مهمی از اقتصاد جهان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و گسترش فعالیت شان از مرز کشورها فراتر رفته و در سراسر جهان توسعه یافته است. کشورهای در حال توسعه هم با اتخاذ سیاست هایی در صدد جلب توجه این شرکت ها جهت سرمایه گذاری در کشورشان بوده اند  رقابت های نفتی قدرت های بزرگ و شرکت های وابسته به آنها دهها سال است که در کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس همچنان ادامه دارد.
 
تحکیم موقعیت نفتی انگلیس در ایران
 
داستان نفت خاورمیانه با فورات چاه نفت مسجدسلیمان در سال 1908 میلادی در ایران آغاز شد. ایران در سال 1901 امتیاز بهره برداری از نفت خود را به یک تبعه انگلیسی به نام ویلیام ناکس دارسی اعطا کرد و درنهایت پس از هفت سال، فعالیت های اکتشافی به ثمر رسید . یکی از واقعیت های جالب توجه در باره کشف نفت در مسجدسلیمان، توان بسیار بالای تولید چاه ها در این منطقه بود. در واقع مسجدسلیمان در زمان خود، پربازده ترین میدان نفتی جهان شد.
 
اهمیت نفت در رقابت میان قدرت های بزرگ به ویژه در خلال جنگ اول جهانی، نفوذ استعماری خود را برای کنترل هر چه بیشتر نفت در کشور افزایش داد. رقابت نفتی در بین النهرین ( عراق ) به طور کلی سیاست استعماری انگلیس در اوایل قرن بیستم برای بسط نعوذ خود در خاورمیانه، تضهیف قدرت های مستقل و چالشگر احتمالی در برابر منافع نفتی این کشور بود . از این رو می توان گفت: منافع نفتی بربتانیا در تجزیه امپراتوری عثمانی و قطعه قطعه شدن سرزمین های عربی نقش مهمی داشت.
 
نفوذ آمریکا به مناطق نفت خیز خاورمیانه
 
شرکت های نفتی آمریکائی در شرایطی به امتیاز نفت در عربستان راه یافتند که بریتانیا به دلایلی مشخص انگیزه ای برای ورود به عرصه اکتشافات نفت در عربستان نداشت . 
 
کسب امتیاز نفتی شرکت های سوکال و آرامکو در بحرین و عربستان حساسیت انگلیس به توسعه نفوذ آمریکا در منطقه را افزایش داد. به ویژه زمانی که شرکت سوکال در بحرین به نفت رسید.
آثار ناسیونالیسم نفتی در کشورهای نفت خیز به خصوصدخاورمیانه از سال 1920 تا امروز همچنان ادامه دارد و کشورهای عضو اوپک نیز به علت اختلافاتی که در عرصه های سیاسی با یکدیگر دارند هنوز نتوانسته اند  کار عمده و خارق العاده ای انجام بدهند و خود را از زیر سلطه شرکت های چند ملیتی رها سازند و همین  اختلافات بین کشورهای نفت خیز حاورمیانه و اوپک باعث شده که تسلط و هژمونی آمریکا و کشورهای غربی همچنان ادامه داشته باشد .

 رضا لیراوی

انتهای پیام/ غ 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.