تعاون ادای حقوق مؤمنین نسبت به یکدیگر است
1399/03/01 - 07:06
تاریخ و ساعت خبر:
60435
کد خبر:
تعاون و همکاری از منظر اسلام/ بخش پایانی

تعاون ادای حقوق مؤمنین نسبت به یکدیگر است

ثمرات تعاون و همکاری و همیاری در واقع می تواند ادای دین و حقوق خواهر و برادر دینی در جامعه اسلامی باشد که همان ایجاد همدلی، همیاری، رفع شدن گرفتاری ها، شاد زیستن و شادی آفرینی، تحمل راحت تر مصیبت ها و .. می باشد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - روژان زندیه : در قسمت قبل در خصوص معنای تعاون، اهمیت تعاون در جامعه، دستاوردهای التزام به تعاون در سطح جامعه اسلامی که وجوه تمایز این جامعه را با سایر جوامع غیراسلامی و جوامعی که در آن تعاون به معنای واقعی وجود ندارد، بررسی کردیم و در ادامه اشاره ای به تعاون از نگاه قرآنی کردم و از همین مسیر بر اساس آیات و روایات و احادیث مختلف به گونه های مختلف تعاون پرداختیم.
بیشتر بخوانیم : ثمرات "تعاون" وجوه تمایز کشورهای اسلامی با سایر جوامع را شکل می دهد
در این بخش نیز سعی داریم که دستاوردها و نتایج تعاون را از منظر اسلامی –ایرانی مورد توجه قرار دهیم. قرب خدا ، آقایی کردن در این دنیا، زیاد شدن روزی که از اهمیت بسیاری برای خانواده ها برخوردار است، محبوب ترین فرد نزد خداوند متعال شدن، ناراحت کردن شیطان لعین رجیم، ورود به بهشت، رفع حوائج فرد در قیامت به مقدار 100 هزار حاجت، رفع عذاب شدید را می توان از مهم ترین دستاوردهای تعاون و همیاری دانست.
*تقرب به خدا: امیرالمؤمنین(ع) در خطبه 110 نهج‌البلاغه، سومین راه تقرب به پروردگار را خدمت به مردم دانسته و می‌فرماید: «وَ صَنَائِعُ الْمَعْرُوفِ فَإِنَّهَا تَقِي مَصَارِعَ الْهَوَانِ»: «و نیکوکاری و خدمت به مردم، آدمی را از ابتلای به ذلت و خواری حفظ می‌کند».در روایتی از رسول‌خدا(ص) نیز آمده است: «أَقْرَبُ مَا يَکُونُ الْعَبْدُ إِلَي اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَدْخَلَ‏ عَلَي‏ قَلْبِ‏ أَخِيهِ الْمُؤْمِنِ مَسَرَّة»: «از نزدیک‌ترین حالاتی که بنده به خدای عزوجل دارد، زمانی است که قلب برادر مؤمن خود را شاد گرداند».
در روایتی از رسول‌خدا(ص) نیز آمده است: «أَقْرَبُ مَا يَکُونُ الْعَبْدُ إِلَي اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَدْخَلَ‏ عَلَي‏ قَلْبِ‏ أَخِيهِ الْمُؤْمِنِ مَسَرَّة»: «از نزدیک‌ترین حالاتی که بنده به خدای عزوجل دارد، زمانی است که قلب برادر مؤمن خود را شاد گرداند».
با توجه به آنچه در بخش اول این مقاله آمده است، شادکردن دل افراد و نیز خدمت کردن به آنها از مصادیق تعاون می باشد که در این دو روایت به خوبی می توانیم اجر این اقدامات را در نزدیکی و قرب به خدا ببینیم.
* رفع عذاب شدید: از رسول خدا (ص) نقل شده است که به «عُدَي»، فرزند «حاتم طايي» فرمود: «دُفِعَ عَنْ ابيکَ الْعَذابُ الشَّديدُ لِسَخاءِ نَفْسِه‏؛ عذاب شديد از پدرت به خاطر سخاوتش برداشته شد!».
*عصبانی و خشمگین کردن شیطان: یکی از مصداق های تعاون این است که ما آنچه برای خود می پسندیم برای برادر و خواهر دینی خود نیز بپسندیم و این خصلت نه تنها باعث عصبانیت شیطان می شود بلکه او را از پای درآورده و در خواهد کرد. امام صادق(ع) در حدیثی در این باره فرمودند: ابلیس گفت پنج نفر هستند که هیچ چاره‌ای برای آنها ندارم اما دیگر مردمان در مشت من هستند: "اول، کسی است که با نیت درست به خدا پناه برد و در همه کارهایش به او تکیه کند، دوم کسی که شب و روز بسیار تسبیح خدا گوید، سوم کسی که برای برادر مؤمنش آن پسندد که برای خود می‌پسندد، چهارم کسی که هرگاه مصیبتی به او می‌رسد، بی‌تابی نمی‌کند و پنجم کسی که به آنچه خداوند قسمتش کرده، خرسند است و غم روزیش را نمی‌خورد.
ورود به بهشت: طبق آیات صریح قرآن عواملی چون ایمان و عمل صالح، تقوی، احسان و نیکوکاری، جهاد و شهادت، ترک هواپرستی، هجرت و جهاد، صبر و تحمل در برابر شدائد، اطاعت خدا و رسول خدا، اخلاص، صدق و راستی، اهتمام به نماز و تولی و تبری و... از عوامل ورود به بهشت هستند.
اما قطعا مواردی هست که می توان از آنها به عنوان موانع تعاون نام برد. موانعی که همگی از خصایص رذیله و از وسوسه های شیطانی محسوب می شوند. حسادت، عجب و خود بزرگ بینی ، عداوت و دشمتی و کینه از مهم تر ین این موانع است.
در احادیث و روایات بسیاری ائمه اطهار به ذم این خصیصه های نفسانی پرداخته و از عواقب آن پرده برداشته اند. برای مثال در خصوص حسادت حضرت علی(ع) می فرمایند: «حسد ایمان را در قلب انسان آب می کند آن گونه که یخ و برف در آب ذوب می شود».
اما امام جعفرصادق علیه السلام در خصوص علامت های آدم حسود می فرمایند: لِلحاسِد ثلاثُ علاماتٍ: یَغتابُ اِذا غابَ وَ یَتَمَلَّقُ اِذا شَهِدَ وَ یَشمَتُ بِالمُصیبَة. آدم حسود سه علامت دارد: ‌در پشت سر غیبت می‌کند، هنگام حضور تملّق می‌جوید. و در وقت بلا و مصیبت انسان را شماتت می‌نماید.
عجب و خود بزرگ بینی یعنی، آدمی خود را بزرگ شمارد به جهت کمالی که در خودبیند، خواه آن کمال را داشته باشد یا نداشته باشد. و خود همچنان داند که دارد. و خواه آن صفتی را که دارد و به آن می بالد فی الواقع هم کمال باشد یا نه. پیامبراکرم صلی الله علیه واله می فرمایند: «سه چیز است که از جمله مهلکات است: بخل، که اطاعت آن را کنی. و هوا و هوسی که پیروی آن را نمائی. وعجب نمودن آدمی به نفس خود.»
عداوت و دشمتی و کینه از دیگر عوامل منع کننده تعاون وهمیاری و همکاری در جامعه است. کینه از جمله گناهان قلبي است که از حسد و غضب نشأت مي‌گیرد و صفتي است که در آیات و روایات سرزنش شده است، انسان گاهي نسبت به ذات اقدس ربوبي و گاهي نسبت به بندگان او، کینه مي‌ورزد. چنانکه گفته شد جاي کینه در نفس است و شخص کینه‌جو، چون قدرت شکست دادن و زمین زدن طرف مقابل را ندارد و یا آبرویش را کسي برده و تهمت زده و فحش شنیده، یا از ریاست و مال، او را محروم کرده و امثال اینها؛ دشمني را به عنوان راهکار بدل مي‌گیرد تا در موقع حساس و وقت مناسب او را به زمین بزند و نابودش کند. نتیجه کینه و دشمنی و عداوت درست نتیجه عکس و جلوگیری کننده از بروز و نمود ثمرات تعاون که همیاری، همکاری، پیشرفت، شادی دل مردم جامعه و رفع گرفتاری است.
در پایان باید گفت که ثمرات تعاون و همکاری و همیاری در واقع می تواند ادای دین و حقوق خواهر و برادر دینی در جامعه اسلامی باشد، امام صادق علیه السلام درباره حقوق مؤمنان نسبت به یکدگیر می فرمایند: لِلْمُؤْمِنِ عَلَي اَلْمُؤْمِنِ سَبْعَةُ حُقُوقٍ وَاجِبَةٍ لَهُ مِنَ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ اَللَّهُ سَائِلُهُ عَمَّا صَنَعَ فِيهَا اَلْإِجْلاَلِ لَهُ فِي عَيْنِهِ وَ اَلْوُدُّ لَهُ فِي صَدْرِهِ وَ اَلْمُوَاسَاةُ لَهُ فِي مَالِهِ وَ أَنْ يُحِبَّ لَهُ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ وَ أَنْ يُحَرِّمَ غِيبَتَهُ وَ أَنْ يَعُودَهُ فِي مَرَضِهِ وَ يُشَيِّعَ جَنَازَتَهُ وَ لاَ يَقُولَ فِيهِ بَعْدَ مَوْتِهِ إِلاَّ خَيْراً.
امام صادق(ع)فرمود: مومن را بر مومن هفت حق است که از جانب خداي عز و جل بر او واجب شده و مومن نسبت بانجام اين حقوق در پيشگاه الهي مسيوليت دارد. 1-بزرگداشت او در نظر خود. 2-دوستيش در دل خود. 3-گذشت مالي بنفع او. 4-آنچه را که براي خود مي پسندد براي او نيز همان را به پسندد 5-بدگويي در باره او روا ندارد. 6-بهنگام بيماري در بالينش حاضر شود و بدنبال جنازه اش باشد. 7-پس از مرگش جز بنيکي در باره او سخني نگويد.

برگرفته از صحبت های مریم ورزدار
انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
تعاون، همیاری، همکار، ثمرات تعاون در جامعه، موانع ایجاد تعاون،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا