متولیان حوزه خانواده، کم کاری در این حوزه را جبران کنند/ همه در مقابل قداست خانواده مسئولند
1399/03/03 - 08:16
تاریخ و ساعت خبر:
60438
کد خبر:

متولیان حوزه خانواده، کم کاری در این حوزه را جبران کنند/ همه در مقابل قداست خانواده مسئولند

دغدغه مردم در حوزه خانواده، به فرموده رهبر انقلاب، دغدغه ای صحیح است و متاسفانه کم کاری های جدی ای در این حوزه صورت گرفته است که لازم است مسئولان با اهمیت دادن به این دغدغه و درک وضعیت موجود در جهت رفع این دغدغه گام های موثری بردارند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - زهرا باقری، خانواده همواره یکی از دغدغه های جمهوری اسلامی ایران است، در مقدمه قانون اساسی نیز در بین بندهای 13 گانه به اهمیت این موضوع اشاره شده است. اما متاسفانه در پی حوادث مختلفی که کشور با آن درگیر است، این موضوع چندان که باید و شاید مورد توجه دستگاه های سیاستگزاری و اجرایی قرار نگرفته است ولی نه تنها هیچگاه از دید نخبگان دغدغه مند در حوزه زن و خانواده مغفول نماند، بلکه به بدنه جامعه نیز رسوخ کرد، به طوریکه یکی از دانشجویان در دیدار ماه رمضان امسال با رهبر معظم انقلاب که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد به این موضوع اشاره کرد.
ایشان هم ضمن تایید این دغدغه و پیگیری برای مطالبات در این حوزه، فرمودند: «یقیناً در این زمینه کم‌کاری صورت گرفته؛ و هر چه در این زمینه گفته بشود و اعتراض بشود، من قبول دارم و معتقدم کم‌کاری جدّی‌ای در این زمینه انجام گرفته.»
حال سوال اینجاست که چه مطالباتی در حوزه خانواده در جامعه وجود دارد که بر اساس آن بتوان مشخص کرد که چه کم کاری هایی در آن حوزه ها اتفاق افتاده است اما باید در وهله اول در نظر داشت که بخش اعظم مشکلات و معضلات امروز این حوزه، نشأت گرفته از کمبود امکانات در حوزه منابع مالی و انسانی نیست، بلکه نشأت گرفته از تغییر نگاه و نگرش جامعه نسبت به موضوع خانواده است.
ارزشمندی و قداست خانواده و به تبع آن چشم اندازهای غلط جامعه در مورد خانواده موجب تضعیف شدن آن شده است. خانواده در گذشته دارای قداست خاصی بود که افراد برای تشکیل یک زندگی جدید در قالب ازدواج، به عنوان یک مرحله از زندگی که انسان را به رشد و تکامل می رساند و باعث خودباوری، احساس مسئولیت، مفید بودن و ارزشمند بودن را تلقین می کند، به آن نگاه می کردند.
اما در حال حاضر تشکیل خانواده یک گزینه محسوب می شود، متأسفانه نرخ آمار ازدواج در کشور به شدت کاهش یافته و از آن طرف آمار طلاق به شکل بی‌سابقه‌ای رشد یافته است، بر این اساس ممکن است کسی علاقمند به ازدواج باشد این گزینه را انتخاب کند اما جامعه، اطرافیان و حتی خانواده به دیده اجبار به این قضیه نگاه نمی کنند و این فرد می تواند زندگی مجردی را برای خود به عنوان گزینه برتر انتخاب کند.
این آزادی فردی که در حال حاضر به شکل زندگی در خانه های مجردی و یا به همراه چند نفر از دوستان در یک خانه، به دور از خانواده در حال گسترش است و آرام آرام در قالب یک سبک زندگی موفق در جامعه مورد اقبال قرار گرفته است، بیشترین آسیب را به قداست خانواده می زند، حال آن که تحکیم خانواده برای تحکیم جامعه و سالم سازی آن ضروری است و پیگیری این امور، سلامت اجتماعی را رقم می‌زند و تضمین کننده روند توسعه است.
مراقبت و دل نگرانی های مادرانه و پدرانه که در شبکه های اجتماعی به انواع مختلف در قالب طنز به آن پرداخته می شود نیز تأثیر نامحسوسی را در کاهش قداست خانواده می گذارد، اینکه پدر خانواده فرزندان خود را به خاطر روشن نکردن کولر تهدید می کند یا تمام تهدیدهای مادر خانواده توخالی است و اگر بی توجهی بکنید، هیچ تاثیر بدی بر روی فرد نمی گذارد، همه در پازل قبح زدایی اخلاقی در خانواده قرار می گیرد.
علی رغم نیاز کشور به افزایش جمعیت، متاسفانه به تازگی نیز با پدیده جلوگیری از فرزندآوری مواجه هستیم، از آن طرف کرامت پدر و مادر به سخره گرفته می شود و از این طرف به مادران القا می کنند که فرزند جز دردسر چیزی برای آن ها ندارد. این ها همه در بستر فضای مجازی بیش از فضای حقیقی ظهور و بروز دارد اما با تدابیری که در فضای حقیقی گرفته می شود، می توان از گسترش آن جلوگیری کرد.
باید توجه داشت که رمز موفقیت در این موضوع و یکی از بارهای روی زمین مانده در حوزه خانواده، باور به قداست خانواده و فعالیت در جهت تحکیم بنیان خانواده است که این انتظار از نهادهای متولی حوزه زن و خانواده از جمله معاونت امور زن و خانواده ریاست جمهوری، شورای فرهنگی اجتماعی زنان، بسیج جامعه زنان و... می رود که برای تحکیم خانواده و جلوگیری از آسیب های ناشی از عدم تمایل به ازدواج در کمیته‌های ویژه‌ای که در مجموعه های خود ایجاد کرده اند، با بررسی این موضوع، تصمیم گیری و اجرا کنند.
به صورت خاص در مورد محتواهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می شود و به صورت بسیار کم هزینه امکان القاء موضوعات مختلف را در ذهن مخاطب دارد، تولید محتوا در جهت تحکیم بنیان خانواده با چاشنی ذوق و سلیقه است و همچنین از نهادهای مرتبط قضایی انتظار می رود که با نظارت بیشتر بر تولید محتوا در این فضا در جهت کاهش محتواهایی از این دست موفق عمل کنند، اما این اقدامات زمانی که حمایت مردم را به همراه نداشته باشند، ابتر خواهند ماند.
مردم همواره باید مطالبه گری را داشته باشند تا مسئولین را به عکس العمل وادارند و مسئولین با مشاهده حمایت های مردمی بتوانند قوانین مرتبط با موضوع تحکیم خانواده را محکمتر از گذشته پیگیری کنند.
انتهای پیام/ز

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
خانواده، رهبر انقلاب، مردم، دانشجو، متولیان، قوه قضائیه
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا