باید‌ها و نباید‌های سفر در دوران کرونا
1400/01/17 - 16:28
تاریخ و ساعت خبر:
99471
کد خبر:

باید‌ها و نباید‌های سفر در دوران کرونا

تا اطلاع ثانوی و تا زمان شکست ویروس کرونا و واکسینه شدن و رسیدن به ایمنی همگانی، برنامه سفر خود را به تعویق بیاندازید؛ اما چنانچه به هر دلیل قرار است در دوران کرونا راهی جاده شوید و سفر کنید، پروتکل‌های بهداشتی را با دقت بیشتری رعایت کنید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - نحوه سفر در دوران کرونا یکی از چالش‌های مهم در این دوران است. سفر کردن همیشه حال و هوای خوش و تغییرات مثبتی برای روحیه به همراه دارد، اما به شرطی که شرایط سفر مهیا باشد و سفر با چالش بیماری و مرگ همراه نباشد. در این روزگار کرونایی آنچه که عقل حکم می‌کند این است که سفر نکردن و در خانه ماندن بهتر و عقلانی‌تر از سفر کردن است؛ زیرا به دلایل متعدد در هنگام سفر درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراقبتی به شدت افت می‌کند و احتمال ابتلا به ویروس کرونا بالا می‌رود؛ بنابراین اگر مجبور نیستید که راهی جاده‌ها شوید و سفر کنید، تا اطلاع ثانوی و تا زمان شکست ویروس کرونا و واکسینه شدن و رسیدن به ایمنی همگانی، برنامه سفر خود را به تعویق بیاندازید؛ اما چنانچه به هر دلیل قرار است در دوران کرونا راهی جاده شوید و سفر کنید، پروتکل‌های بهداشتی را با دقت بیشتری رعایت کنید.
چرا سفر در دوران کرونا ممنوعیت دارد؟
در هنگام سفر به دلیل تماس با مکان‌ها و افراد مختلف احتمال ابتلا به ویروس کرونا افزایش پیدا می‌کند. به طور کلی در تمام جهان سفر کردن یکی از عوامل مهم در انتشار ویروس کرونا است. شما برای سفر کردن احتیاجات و نیاز‌های مختلفی دارید؛ لازم است به دفعات بیشتری به پمپ بنزین مراجعه کنید، احتمالا مجبورید از سرویس‌های بهداشتی عمومی استفاده کنید، برای مدت طولانی‌ترین به آب و مواد شوینده برای شستشوی دست‌ها دسترسی نخواهید داشت، از محیط رستوران‌ها برای صرف غذا استفاده خواهید کرد. مدام دستان خود را به سطوح مختلف می‌زنید و ممکن است به طور ناخودآگاه با دست آلوده سر و صورت خود را لمس کنید، با افراد مختلف و بیشتری تماس خواهید داشت که از وضعیت سلامت آن‌ها اطلاعی ندارید و به طور کلی در هاله‌ای از ابهام، ترس، نگرانی و استرس سفر می‌کنید. در نتیجه همه این موارد احتمال ابتلا به ویروس کرونا را به شدت افزایش پیدا می‌کند.
وقتی در سفر به ویروس کرونا مبتلا شوید و از سفر باز گردید، این ویروس را برای همشهریان، همسایگان، همکاران و تمام اطرافیان خود به سوغات می‌آورید و به این ترتیب دیگران را نیز مبتلا می‌کنید. به این شکل زنجیره انتقال ویروس کرونا ادامه دار می‌شود و افراد بیشتری به این ویروس مبتلا خواهند شد. احتمالا می‌توانید درک کنید که سفر در دوران کرونا یکی از بدترین تصمیماتی است که می‌گیرد و به آن جامعه عمل می‌پوشانید.
ایمنی سفر در دوران کرونا را چگونه رعایت کنیم؟
حال اگر با تمام این تفاسیر مجبور هستید که به سفر در دوران کرونا تن بدهید، باید دو قبضه و چند قبضه نکات بهداشتی و ایمنی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را رعایت کنید. یک بار دیگر یادآوری می‌کنیم که سفر احتمال ابتلا به کرونا را به شدت افزایش می‌دهد، لذا ماندن در خانه و پرهیز از سفر بهترین راه برای پیشگیری از ابتلای خود و دیگران به عفونت با ویروس کروناست. با این وجود اگر قرار است در این دوران سفر کنید، حتما نکات بهداشتی و ایمنی زیر را رعایت کنید:
استفاده از ماسک را در هر شرایطی رعایت کنید. از دو ماسک استفاده کنید؛ اما بهتر است ماسک‌ها از دو جنس مختلف باشند. بهتر است ماسک زیری از نوع ماسک پزشکی و ماسک رویی از نوع ماسک پارچه‌ای باشد.
حتما الکل و مواد ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید و مدام از این مواد برای ضدعفونی کردن سطوح و دست‌ها استفاده کنید.
اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید، حتما آب و صابون همراه خود داشته باشید و بعد از چندبار ضدعفونی کردن دست‌ها حتما دست‌های خود را به خوبی و به مدت ۳۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.
بعد از مراجعه به پمپ بنزین‌ها حتما حتما دست خود را بشویید و ضدعفونی کنید. برای بنزین زدن از دستکش یکبار مصرف استفاده و کنید و بعد از سوخت‌گیری و قبل از اینکه وارد خودرو شوید، دستکش را در سطل زباله بیاندازید.
در محیط بسته رستوران‌ها غذا نخورید.
از ویلا‌ها و خانه‌های اجاره‌ای برای اقامت خود استفاده نکنید.
ترجیحا به هتل‌های معتبر و تمیز مراجعه داشته باشید و محل اقامت خود را طوری انتخاب کنید که از هر جهت از سالم و
استریل بودن آن مطمئن باشید.
اگر در حین سفر احساس کسالت و بیماری داشتید، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید و ترجیحا سفر خود را مختومه سازید.
در ساعات خلوت برای خرید مواد غذایی به فروشگاه‌ها مراجعه کنید.
برای خرید نان حتما از یک پارچه تمیز استفاده کنید و قبل از اینکه نان را در پارچه قرار دهید، دستان خود را ضدعفونی کنید.
استفاده از پول نقد را فراموش کنید و فقط کارت بکشید و بعد از هر بار کارت کشیدن، دست و کارت خود را ضدعفونی کنید.
گوشی موبایل خود را ضدعفونی کنید.
از تماس با افراد مختلف و مشکوک خودداری کنید.
از حوضچه‌های آب گرم استفاده نکنید.
در مراکز تفریحی شلوغ و پر ازدحام حضور پیدا نکنید.
فراموش نکنید که حتما فاصله حداقل ۱ و نیم متری با دیگران را در تمام طول سفر رعایت کنید.
هرگز راهی سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی نشوید.
اگر در گروه پر خطر برای ابتلا به ویروس کرونا هستید، در هر صورت و با هر شرایطی از فکر سفر در دوران کرونا بیرون بیایید. منظور از گروه پر خطر افراد سالخورده یا مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای مزمن مانند دیابت و بیماری‌های تنفسی یا افراد تحت درمان با دارو‌های کاهش دهنده قدرت سیستم ایمنی بدن است.
بعد از سفر در دوران کرونا تا حداقل دو هفته با گروه پرخطر و پر ریسک برای ابتلا به کرونا ارتباط نداشته باشید.
در تمام طول سفر در دوران کرونا در برنامه‌ریزی‌های خود به قوانین مبدا و مقصد در مورد قرنطینه پس از سفر توجه کنید.از اماکن عمومی برای نماز خواندن، دستشویی رفتن، شستشوی دست‌ها و غذا خوردن و ... استفاده نکنید.
ترجیحا از فکر سفر با حمل و نقل عمومی در دوران کرونا بیرون بیایید. گرچه در سفر‌های هوایی به دلیل شیوه خاص گردش هوا و تصفیه هوا درون هواپیما، امکان انتشار ویروس و سایر میکروب‌ها داخل هواپیما بسیار ناچیز به نظر می‌رسد، اما نشستن در هواپیمای پر از مسافر، در فاصله کمتر از یک و نیم متر در کنار دیگران و برای مدت چندین ساعت به لحاظ انتشار ویروس کرونا کار پرخطری است؛ بنابراین باید گفت که تمام وسایل حمل و نقل عمومی پتانسیل بسیار بالایی برای انتشار و انتقال ویروس کرونا دارند.
بدانید و آگاه باشید...
با توجه به اینکه سفر در دوران کرونا به شدت ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد، لذا بهترین تصمیم این است که جان و زندگی خود و دیگران را تقدیم ویروس کرونا نکنید و با در خانه ماندن و انجام تفریحات سالم و مطمئن دیگر تا زمان شکست ویروس کرونا از فکر سفر بیرون بیایید.
منبع: www.gahvare.net
انتهای پیام/م

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
کرونا ، کرونا در ایران ، سفر ، مسافرت ، تبلیغات
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا