پایتخت باید تعطیل شود/ بیماران کرونایی در انتظار تخت خالی
1400/01/19 - 18:59
تاریخ و ساعت خبر:
99521
کد خبر:
زالی تاکید کرد؛

پایتخت باید تعطیل شود/ بیماران کرونایی در انتظار تخت خالی

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، تعطیلی کامل تهران را موضوعی کاملا فنی، علمی و کارشناسی دانست.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - علیرضا زالی، در جلسه ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران که روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه با حضور رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران و مسئولان نظامی و انتظامی و نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و بهداشتی تهران برگزار شد، ضرورت اجرای قوانین بازدارنده و جدی تر برای مهار کرونا را مورد تاکید قرار داد و شرایط و وضعیت کرونایی تهران را تشریح کرد.
وی با اشاره به اینکه پس از ۱۴ ماه از شیوع کرونا حادثه تلخی به لحاظ شیوع گسترده و چرخش ویروس کووید ۱۹ در تهران رخ داده؛ استفاده از خرد جمعی و بهره مندی از نظرات اعضای ستاد مقابله با کرونا را ضروری ذکر کرد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه به رغم تأکیدات مبنی بر ممانعت از سفرهای نوروزی و بین شهری، همچنان شاهد ترددهای گسترده در ایام تعطیلات بودیم، افزود: نتیجه تراکم و تردد در واپسین هفته‌های اسفند و تعطیلات نوروزی، قرمز شدن شرایط کرونایی تمام مراکز کشور به لحاظ رنگ بندی کرونایی است.
زالی، شرایط استان تهران به لحاظ چرخش ویروس را پیچیده و نامطلوب توصیف کرد و گفت: امروز تهران در شرایط کاملاً قرمز کرونایی به سر می‌برد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: به جز قرچک، شهر قدس و ملارد بقیه شهرها و مراکز استان و شهر تهران به رنگ قرمز کرونایی درآمده است.
تابلوی کرونایی کشور نگران کننده است
وی با بیان اینکه تعداد کلی شهرهای آبی، زرد و نارنجی کشور به کمتر از ۱۲ شهر کاهش یافته تاکید کرد: تابلوی استانی، شهری، عمومی و کشوری بسیار نگران کننده است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: ۱۰۵ بیمارستان تخصیص یافته به درمان بیماران کرونایی به چهار هزار و ۸۱۲ بیمار بستری خدمات ارائه می‌دهند و این در حالی است که از شب گذشته موارد بستری به شکل قابل توجهی رو به افزایش است.
بستری ۲۵ درصد از بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بخش دیگری از سخنان زالی را به خود اختصاص داد.
وی افزود: فاصله قابل توجه بین بستری شدگان جدید کرونایی در مقایسه با ترخیص شدگان، نشان از تراز و بالانس منفی کرونا دارد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از در انتطار بودن ۳۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در انتظار بستری در بخش اورژانس بیمارستان‌ها خبر داد.
زالی، گستردگی و بازتوزیع پراکنده کرونا در سطح استان تهران را نگران کننده توصیف کرد و گفت: هیچ نقطه‌ای از مناطق ۲۲ گانه تهران وضعیت مطلوبی تری در مقایسه با سایر نقاط کلان شهر پایتخت ندارد.
وی با تاکید بر اینکه تهران از نظر تعداد مبتلایان به کرونا و متوفیان شرایط یکسان و همگنی دارد اظهار کرد: بدون تردید ویروسی که امروز با آن مواجه هستیم ویروس جهش یافته ایست که مبدا آن، ویروس کلاسیک ووهان نیست.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: چرخش ویروس جهش یافته انگلیسی تابلوی عمومی کشور است.
زالی، بالا رفتن خوشه‌های خانوادگی بیماری کرونا در تهران را پررنگ دانست و ابتلای عمومی اعضای خانواده به ویروس جهش یافته انگلیسی را نشان از سرعت و چرخش بالای ویروس ذکر کرد.
به گفته وی، افزایش میزان بستری شدگان کرونایی امروز نتیجه ازدحام و ترددهای متراکم آخر سال است بنابراین نتیجه سفرهای نوروزی در هفته آینده بیش از پیش بروز خواهد کرد.
زالی، هفته آینده را هفته‌ی سخت و طاقت فرسا برای تهران پیش بینی کرد و افزود: آثار اصلی کرونا و نادیده گرفتن توصیه‌های پیشگیرانه در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ادامه ضمن یادآوری شرایط پیچیده و دشوار تهران، اعمال محدودیت‌های بیشتر در تهران‌با هدف کاهش چرخش ویروس کرونا را خواستار شد.
وی اعمال محدودیت‌های جدید، حضور حداقل کارکنان بخش دولتی و خصوصی، تعطیلی جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و مراسم مذهبی و آئینی را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید محدودیت‌های کرونایی خصوصاً در شهرهای قرمز به صورت کامل و با کفایت لازم اعمال شود.
زالی تنها راه برون رفت از شرایط پیچیده و دشوار کرونایی را تعطیلی کامل شهر و اعمال محدودیت‌های بیشتر دانست و استمرار این محدودیت‌ها را تا رسیدن به حد استاندارد ضروری ذکر کرد.
وی، گستردگی و باز توزیع یکسان کرونا در سطح استان تهران را نگران کننده توصیف کرد و گفت: هیچ نقطه‌ای از مناطق ۲۲ گانه تهران وضعیت مطلوبی تری در مقایسه با سایر نقاط کلان شهر پایتخت ندارد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه جان شمار زیادی از مردم در معرض خطر ابتلاء به کرونا است، از شرایط شیوع گسترده کووید ۱۹ در کشور و تهران ابراز نگرانی کرد و اعمال تصمیمات سریع و بی کم و کاست را مورد تاکید قرار داد.
وی تعطیلی کامل تهران را با هدف کاهش زنجیره شیوع کرونا را مطالبه جدی کادر بهداشت، درمان و مردم دانست و تسریع روند واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای پیشگیری از شکل گیری سویه های جدید ویروس دانست.
زالی با بیان اینکه بیمارستان‌های خدمت دهنده به بیماران کرونایی در حال آماده باش کامل به سر می‌برند، باز توزیع منطقی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های سطح شهر را برای ارائه خدمات مطلوب تربه مردم و کاهش فرسودگی کادر درمان در دستور کار قرار داد.
استفاده از درمان‌های سرپایی، داروهای خوراکی و تزریقی خصوصاً در مراحل اولیه ابتلاء به کرونا، متوقف کردن کلیه اعمال نیمه ضروری و غیرضروری حداقل به مدت ۱۴ روز با نظر رئیس و پزشک بیمارستان، پلاسما درمانی و اختصاص بالاترین سطح پوشش سبد خدمات بیمه‌ای از دیگر مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران به آن اشاره کرد.
وی در ادامه با یادآوری این مهم که استان تهران به نقطه پرخطر کرونا نزدیک شده است، تعامل و همکاری کلیه نهادهای نظامی، انتظامی، ارگان‌ها و واحدهای بهداشتی و درمانی را با هدف ریشه کنی کرونا مورد تاکید قرار داد.
متمرکز شدن مراکز امداد هدایت سه گانه بیمار در تهران با هدف باز توزیع مناسب مبتلایان به کرونا بخش دیگری از مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران در این جلسه مطرح کرد.
وی در بخش دیگری ازاین جلسه با بیان این که تجربیات مقابله با کرونا بیانگر این مهم است که تعطیلی کامل شهر "به معنای واقعی" می‌تواند با میزان قابل توجهی بار بیماری را بکاهد خاطرنشان کرد: هدف کاهش فعالیت مشاغل غیرضروری خلوت تر شدن شهر و اجرای بی کم و کاست طرح‌های بهداشتی مؤثری چون طرح شهیدسلیمانی است.
زالی ایجاد محدودیت‌های بیشتر و تعطیلی کامل تهران را نظری کاملاً فنی، علمی و کارشناسی دانست و اظهار امیدواری کرد که با اعمال محدودیت‌ها وکاهش تردد در هفته‌های پیش رو با کاهش بار بیماری روبرو شویم.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به دستاوردهای ارزنده طرح شهید سلیمانی، استمرار و اجرای این طرح را با هدف ریشه کنی کرونا درگام چهارم مقابله با کرونا ضروری دانست.
در اولین جلسه فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران در سال ۱۴۰۰ که ۱۸ فروردین ماه با حضور جمعی از مدیران و مسؤولان دانشگاهی، نظامی، انتظامی، اجرایی و شهرداری برگزار شد، دکترزالی از تلاش‌های ۱۴ ماهه اعضای این ستاد قدردانی کرد.
در این جلسه نمایندگان و اعضای ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران مواردی نظیر افزایش همکاری‌های بین بخشی، پرهیز از موازی کاری، اجرای آخرین روش‌های بیماریابی سریع، افزایش محدودیت‌های تردد، پیش بینی و برنامه ریزی برای مقابله با بحران‌های احتمالی کرونایی و تلاش برای ارتقا سطح سواد سلامت در جامعه مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مهر
انتهای پیام/م

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
علیرضا زالی، ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا،
اخبار مرتبط
ارسال نظر
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
اخبار پر بحث
بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
نخستین پایگاه خبری تحلیلی زنان کشور
پست الکترونیکی:
info [at] tanineyas [dot] ir
طراحی و اجرا الکا