کد خبر: 11577                      تاريخ انتشار: 1397/09/13 - 11:36
«نقش مکران» موضوع ویژه هشتمین دوره جشنواره بین المللی مد و لباس فجر شد
 
شورای سیاستگذاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با انتخاب موضوع «نقش مکران» برای تمام بخش‌های مسابقه تلاش دارد تا با معرفی این سرزمین رویایی میراث ماندگار کشورمان را به جهانیان معرفی کند.
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس به نقل از خبرگزاری فارس، موضوع ویژه این دوره از هشتمین دوره جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در کلیه بخش‌های مسابقه با عنوان «نقش مَکران» است. مَکران، مُکران یا مکوران، سرزمین رویایی است،که درجنوب شرقی پهنه خاکی کشورعزیزمان ایران، از نواحی شرقی هرمزگان تا مرزهای کشور پاکستان درسواحل شمالی دریای عمان گسترده است.

در توضیحات نقش مکران آماده است مکران ازتاریخ چندهزارساله و پیشینه کهن بهره مند است، نخستین آثار مکتوبی که از این سرزمین نام می برد، سنگ نبشته های هخامنشی وکتاب تواریخ هرودوت – مورخ یونانی- است که با عنوان مَکا از این سرزمین یادشده است.

مَکران،گنجینه ناشناخته هاست وجاذبه‌های بسیاری را درخود جای داده است. سواحل صخره ای، ماسه ای و مرجانی،کویرهای جذاب مریخی، چشم انداز شگفت انگیز اقیانوس هند،کوه‌های مینیاتوری، هم نشینی کویر ودریا، رودخانه‌ها وتالاب ها، گونه‌های کمیاب گیاهی، تنوع گونه‌های جانوری، سفالینه‌های تمدن هفت هزارساله کلپورگان، سوزن دوزی‌های سنتی، لباس‌های به قدمت تاریخ و... همه میراث ماندگاراین سرزمین است.

بنابراین گزارش شورای سیاستگذاری جشنواره با انتخاب این موضوع برای تمام بخش‌های مسابقه تلاش دارد تا با معرفی این سرزمین رویایی میراث ماندگار کشورمان را به جهانیان معرفی کند.

انتهای پیام/