کد خبر: 12837                      تاريخ انتشار: 1397/12/19 - 07:58
در گفتگوی کارشناس فرهنگی با طنین یاس مطرح شد:
تفسیر فرازی از دعای ماه رجب/ رجب؛ تنها ماهی که ذکر آن ثواب روزه را دارد
 
یک کارشناس فرهنگی در مورد شبهه ای که در مورد فرازی از دعای این ماه مطرح می شود، گفت: سفیدی مو کنایه از پیری، ضعف و ناتوانی است، یعنی خدایا به دلیل ضعف و ناتوانی در برابر عذاب جهنم، آتش عذاب را بر من حرام کن، پس به این دلیل که انسان در برابر عذاب و آتش جهنم ضعیف و ناتوان است، خواندن این دعا از سوی هر فرد به معنای درخواست پناه از عذاب جهنم است.
 
زهرا باقری- مهدیه امراللهی نیا، استاد معارف دانشگاه و حوزه علمیه و مولف کتاب «جستاری بر آرایه های ادبی قرآن» در خصوص ماه رجب به خبرنگار طنین یاس گفت: یکی از ماه های حرام که اعمال عبادی در آن ثواب بسیاری دارد، ماه رجب المرجب است که در ذکر ثواب برخی از اعمال می توان این تفاوت را به وضوح مشاهده کرد.
وی ادامه داد: یکی از این اعمال، ذکری است و حتی برای کسانی که قادر به روزه داری این ماه نیستند، سفارش شده است که ثوابش معادل روزه ماه رجب است و ما در هیچ ماه از سال قمری مشابه آن را نداریم، این ذکر از حضرت رسول وارد شده که هر کسی روزی صد مرتبه این تسبیحات را بخواند، ثواب روزه آن را دریافت می کند: «سُبْحانَ اللهِ الْجَلیلِ، سُبْحانَ مَنْ لا یَنْبَغِي التَّسْبیحُ اِلاَّ لَهُ، سُبْحانَ الاَْعَزِّ الاَْکْرَمِ، سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّةَ وَهُوَ لَهُ اَهْلٌ» .
این استاد معارف، در مورد دیگر اعمال این ماه نیز گفت: وجود ایام البیض در این ماه آغاز می شود و در دوماه شعبان و رمضان المبارک ادامه دارد ولی شهرت این ایام که به ایام اعتکاف معروف است، بیش از سایر ماه هاست و اعمال ام داود نیز در آن وارد شده است.
مولف کتاب «جستاری بر آرایه های ادبی قرآن» در ثواب قرائت قرآن در این ماه نیز گفت: خواندن سوره توحید در این ماه نیز ثواب فوق العاده ای دارد و در روایتی از پیامبر(ص ) آمده است که هر کس با نیت پاک در ماه رجب، 10 هزار مرتبه این سوره را بخواند، در حالي که از همه گناهان پاک باشد، وارد عرصه قیامت می شود و 70 فرشته به استقبال او مي‌آیند و به وي بشارت بهشت را مي‌دهند.
وی تأکید کرد: هرچند که توصیه های اکیدی به قرائت سوره توحید در این ماه وجود دارد، چرا که این سوره اهميت اين سوره در رابطه با شناخت خداوند و صفت هاي او در واقع درس خداشناسي و به عبارتي ديگر شناسنامه خداوند است و اگر کسی آن را 3 بار قرائت کند ثواب یک دوره ختم قرآن را دارد، اما قرائت و تدبر در دیگر سوره های مبارکه قرآن نیز در این ماه ثواب بسیار زیادی دارد.
امراللهی نیا در مورد امکان تغییر این لفظ نیز گفت: برخی نیز می گویند ما جوان هستیم و ریش سفید نداریم پس می توانیم این جمله را عوض کنیم و بگوییم مثلا حرم شعری علی النار؟، یا برخی از خانم ها می پرسند که ما می توانیم این بخش از دعا را حذف کنیم چون مصداقی برای ما ندارد؟
وی ادامه داد: ابتدا باید گفت که گرچه واژه حقیقی «شیب» موی سفید است اما در نگاهی وسیع‌تر شامل تمام موها از هر رنگی می‌شود و سفیدی مو نیز کنایه از پیری، ضعف و ناتوانی است، یعنی خدا یا به دلیل ضعف و ناتوانی در برابر عذاب جهنم، آتش عذاب را بر من حرام کن، پس به این دلیل که انسان در برابر عذاب و آتش جهنم ضعیف و ناتوان است، خواندن این دعا از سوی هر فرد به معنای درخواست پناه از عذاب جهنم است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: همچنین اجازه تغییر الفاظ دعا به کسی داده نشده و دعا باید آن‌گونه که از سوی ائمه(ع) به ما رسیده، خوانده شود، در یک روایت از امام صادق(ع) وجود دارد که ایشان زمانی که دعای غریق را به روای آموزش دادند، راوی عبارت آن را تغییر داد، بدین ترتیب که امام فرمودند: فرمود: می گوئي: «یا اللَّه یا رحمان یا رحیم، یا مقلّب القلوب ثبّت قلبي علي دینک» اما راوی گفت: «یا مقلّب القلوب و الأبصار ثبّت قلبي علي دینک». حضرت فرمود: خداوند مقلّب القلوب و الأبصار است ولی همان‌طور که من دستور دادم قرائت کن و بگو: «یا مقلّب القلوب ثبّت قلبي علي دینک»!پس به ما اجازه تغییر دعا داده نشده است، اما یک قید دارد آن هم اینکه اگر دعا از سمت معصوم وارد نشده باشد، تغییر آن ایرادی ندارد، ولی این دعا از معصوم(ع) وارد شده است.
وی ادامه داد: اعمال زیادی در این ماه وارد شده است از جمله ذکر «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» که صدمرتبه و بعد آن را به صدقه ختم فرمایید حق تعالي براي او به رحمت و مغفرت و کسي که چهار صد مرتبه بگوید براي او اجر صد شهید عطا می فرماید.
امراللهی نیا در پایان نیز گفت: هرچند که اعمال عبادی در این ماه بسیار زیاد است ولی باید در نظر داشت که گاهی زیاده روی در انجام اعمال عبادی باعث می شود که سایر افراد خانواده در سختی قرار بگیرند، به ویژه این مسئله در مورد زنان مطرح است که لازم است حد تعادل را رعایت کنند و با انتخاب زمان های مناسب برای انجام این اعمال به طور غیرمستقیم مشوق سایر اعضای خانواده در انجام این اعمال شوند.
انتهای پیام/ز