کد خبر: 12893                      تاريخ انتشار: 1397/12/22 - 09:24
تفاوت شب ادراری و عدم کنترل ادرار در کودکان
دلایل و علل شب ادراری در کودکان/ پسران دو برابر دختران دچار این مشکل هستند
 
پزشکان با تقسیم بندی شب ادراری به اولیه و ثانویه، معتقدند که شب ادراری اولیه ارثی است و کوکانی که قبلا دچار شب ادراری نبوده و بنابر دلایلی دچار شب ادراری شده اند را در گروه ثانویه قرار می دهند، از عوامل مؤثر بر شب اداری ثانویه می توان به مسائل روحی و روانی، اختلافات درون خانواده، سرزنش کردن بیش از اندازه کودک، مجبور کردن او به کارهایی که از عهده اش بر نمی آید، مقایسه او با دیگر کودکان اشاره کرد.
 
روژان زندیه - باز هم تُشَکت را خیس کردی؟ تو دیگر بزرگ شدی، شب ها قبل از خواب اگر سرویس بهداشتی بروی دیگر این اتفاق برایت نمی افتد! شب ادراری کودکان مسئله ای است که هم از جنبه ارثی می توان به آن نگاه کرد و هم از جنبه روانی و هم نوعی بیماری! شب ادراری کودکان موضوعی است که گریبانگیر بسیاری از خانواده ها می باشد و معمولا از سنین 6 تا 12 سالگی باعث کدورت خاطر و نگرانی والدین بچه ها می شود.
به گفته پزشکان، شب ادراری بعد بیماری های از آلرژیک از شایع ترین بیماری های اطفال است که عوامل بسیاری در بروز آن تأثیرگذارند اما هنوز دلیل مشخص و واضحی برای این بیماری پیدا نشده است.
نکته مهمی که والدین باید در برخورد با این موضوع داشته باشند این است که اگر کودک یا نوجوان شما در طول بازه زمانی طولانی دچار شب ادراری می شود نمی توان او را به بیماری شب ادراری متهم کرد چرا که این موضوع باید در بازه زمانی کوتاه تری چون هفته ای دو تا سه بار و طی چند ماه به صورت پیاپی رخ دهد.
والدین باید توجه داشته با شند که شب ادراری و کسی که در شب مبتلا به ادرارهای مکرر می‌شود دو مقوله جداگانه از هم است! کسی ادرارهای مکرر دارد و مجبور است هر دو ساعت از خواب برخیزد و به دستشویی برود اما شب ادراری، عدم کنترل ادرار در شب تعریف شده است.
داوود کشاورز کارشناس ارشد روانشناسی در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس در این خصوص می گوید: شب ادراری در 10 تا 15 درصد در کودکان 6 سال دیده می‌شود، برخی از کودکان با بالا رفتن سن به صورت خود به خود بهبود پیدا می کنند به خصوص در ده سالگی حدود 5 در صد و در 15 سالگی تنها حدود 1 درصد کودکان به مشکل شب ادرای مبتلا هستند.
شب ادراری در پسرها دو تا سه برابر بیشتر از دخترها گزارش داده می شود و معمولا دختران بعد از 3 سالگی در این زمینه با مشکل خاصی رو به رو نیستند مگر یک درصد دختران که ممکن است تا 15 سالگی با این موضوع دست به گریبان باشند اما حدود 50 درصد پسران دارای شب ادراری هستند که شاید یکی از مهم ترین دلایل آن کوچک بودن مثانه آنها می باشد.
دکتر محسن آيتي ارولوژيست و استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران، با اشاره به اینکه شب ادراري علامت وجود بيماري است و تئوري‌هاي مختلفي در مورد علت آن بيان شده که از آن جمله مي‌توان به علل رفتاري، ژنتيکي، تکامل، نورولوژيک، علل رواني و بيماري ارگانيک اشاره کرد، گفت: مهمترين يافته در بررسي‌ مثانه‌ي اين دسته از بيماران کاهش حجم مثانه است، که اين کاهش حجم مثانه، واقعي و ارگانيک نبوده و بيشتر به دليل عملکرد اين عضو مي‌باشد.
شب اداری را به نوع " اولیه" و "ثانویه" تقسیم کرد. شب اداری اولیه جنبه ارثی دارد و فرد را در دوران کودکی دچار مشکل می‌کند. بررسی‌ها نشان داده است اگر هر والدین دارای سابقه شب اداری در دوران کودکی باشد، احتمال شب ادراری در کودک 75 درصد است و اگر یکی از والدین شب ادراری داشته است فرزند آنان احتمال دارد 40 درصد به این مشکل مبتلا شود.
شب ادراری که کودک از قبل دچار آن نبوده است و بنابر دلایلی به آن مبتلا شد " ثانویه" می‌گویند، داوودکشاورز روانشناس در زمینه شب ادراری ثانویه می گوید: مهمترین عوامل در شب ادراری کودکان آسیب‌های عاطفی و روانی همچون جدا شدن پدر و مادر از یکدیگر، اختلافات درون خانگی، فوت یکی از والدین، تحقیر و تنبیه بی‌جای کودک یا زندگی پر از ترس و استرس است .
به گفته وی : در اکثر موارد این کودکان قبل از دچار شدن به شب ادراری، کنترل ادارد خود را داشته‌اند که با به وجود آمدن یک یا چند مورد از علل نام برده شده، دچار این عارضه می شوند.
نکته مهمی که شابد خانواده ها کمتر به آن توجه کنند این است که حتی بازی‌های هیجانی و ترسناک، هم می‌تواند از علل ابتلای کودکان به شب ادراری نوع ثانویه باشد از این رو برخی از بازهای اینترنتی و دیدن فیلم های خشن و اضطراب آور نیز از دلایل مهم شب ادراری کودکان می باشد.
زهرا لطیفی روانشناس در خصوص راه حل های کم کردن شب ادراری کودکان به خبرنگار طنین یاس می گوید: مسائل روحی و روانی تأثیر به سزای در شب ادراری کودکان دارند چه بسا که اختلافات درون خانواده، سرزنش کردن بیش از اندازه کودک، مجبور کردن او به کارهایی که از عهده اش بر نمی آید، مقایسه کودک با دیگران و ترس و ترساندن کودک از تاریکی، موجودات خیالی و .. باعث تشدید این عراضه می شود.
وی ادامه می دهد: برای درمان شب ادراری نیاز است تمام فاکتورهایی را که موجب عصبانیت و استرس در کودکان می‌شود از بین برد، در کنار این مراقبت ها استفاده از از تشکچه‌های زنگ دار برای جلوگیری از تخلیه کامل مثانه در رختخواب بسیار مفید است. این تشکچه ها در تماس با اولین قطره ادرار به صدا در می آید و موجب بیدار شدن کودک می‌شود و استفاده از این وسیله موجب می‌شود یک ریفلکس شرطی در کودک ایجاد شود به طوری به تدریج موجب می‌شود که کودک با پر شدن مثانه اش، خود به خود از خواب بیدار شود.
این مشاور با بیان اینکه از غروب به بعد دادن انواع میوه های سرد و نوشیدنی و غذاهای آبدار به کودک را باید به حداقل رساند گفت: کودکان قبل از خوابیدن باید کامل مثانه خود را خالی کنند.
این روانشناس نقش تشویق کودک که مبنی بر عدم خیس کردن تشکش را یکی از راه های ایجاد اعتماد به نفس و انگیزه برای کودک در برطرف کردن این مشکل دانست و افزود: این راه‌کار در کودکانی که در طول روز نم پس می‌دهند بیشتر موثر بوده است.
اما با تمام عوامل قید شده شاید به تنهای نتواند مشکل شب ادراری را در کودکان حل کند و لازم شود در کنار آن والدین با مراجعه به روانشناس و مشاوره روانشناختی و استفاده از درمان دارویی به کنترل و درمان شب ادراری کودکان خود بپردازند.
انتهای پیام/*