کد خبر: 37005                      تاريخ انتشار: 1398/09/23 - 19:00
فعالیت هنری، استرس را کاهش می‌دهد
 
یافته‌های یک تحقیق تازه نشان می‌دهد، انجام یک فعالیت هنری کوتاه مدت در کاهش میزان استرس موثر است.
 
از نشریه پاسیفیک استاندارد، در حالی‌که اخبار و رویدادهای هر روزه به استرس و فشار بر زندگی ما می‌افزاید، تحقیقات نشان داده است که مشغول شدن به یک کار هنری می‌تواند از شدت این فشار بکاهد.
یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی دکتر گریجا کیمل در دانشگاه «درکسل» شهر فیلادلفیا ایالت پنسیلوانیا به این نتیجه رسیدند که تجربه مختصری از انجام یک فعالیت هنری می‌تواند به تغییری فیزیولوژیکی در بیشتر این افراد منجر شود.این تغییر قابل اندازه گیری که نشان دهنده کاهش میزان فشار بود در هنرمندان باتجربه و نوآموزان هنری به یک میزان مشاهده شد.
مطالعات گذشته به این نتیجه منجر شده بود که نوشتن هدفمند و نقاشی کردن تغییرات فیزیولوژیک مثبتی را در افراد تحت فشارهای شدید، افرادی که با اختلال روانی پس از رویداد رو به رو شده اند، بیمارانی که دوره نقاهت را می‌گذرانند و آنانکه منتظر پیوند مغز استخوان هستند پدید می‌آورد اما سوال در تحقیقات اخیر این بود که آیا افراد مواجه با فشارهای شدید روزانه نیز با یک فعالیت هنری می‌توانند میزان فشارها را کاهش دهند.
کیمال و همکارانش با کمک 39 فرد دانشجو و کارمند تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کردند. 18 نفر از آنان گفتند که پیش از این تجربه ای از فعالیت هنری نداشته اند در حالی‌که 13 نفر گفتند تجربه متوسط و 8 نفر نیز پیش از آن مشغول به یک فعالیت هنری مدام بودند.
همه آنها با یک تجربه مختصر در عرض 45 دقیقه کار خود را آغاز و با استفاده از مواد ساده ای مانند گل سفالگری یا قلم و کاغذ و مدادرنگی شروع به فعالیت کردند.
یافته‌های این تحقیق نشان داد، میزان هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در 75 درصد از مشارکت کنندگان این تحقیق بعد از انجام کار هنری کاهش یافته بود.
میزان این هورمون در بدن مشارکت کنندگان این طرح بدون ارتباط به تناسب جمعیتی از جمله جنسیت، سن یا اقلیت و قومیت کاهش یافته بود. ضمن اینکه کاهش هورمون استرس در مشارکت کنندگانی که پیش از این هم سابقه فعالیت هنری نداشتند یا هنرمندان یکسان بود.
این اولین تحقیقی است که به کاهش استرس بدن در نتیجه یک فعالیت هنری آن هم بعد از یک جلسه کوتاه 45 دقیقه ای می‌پردازد.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که مشارکت در یک فعالیت خلاقانه هنری منافع فیزیولوژیک فراوانی دارد، حتی در صورتی که فرد هنرمند ماهری نباشد.
ایرنا
انتهای پیام/م