کد خبر: 97948                      تاريخ انتشار: 1399/11/07 - 16:58
ایران فقط ۲۰ سال تا پیرترین کشور جهان فاصله دارد
 
مشاور عالی وزیر بهداشت و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نرخ باروری در کشور کاهش یافته به طوری که این نرخ در زنان زیر ۲۵ سال به ۰/۵ تا ۰/۷۴ و زنان بالای ۳۰ سال ۰/۵ تا ۰/۹۹ رسیده است.
 
دکتر محمد اسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اکنون کشورمان در لحاظ نرخ باروری وضعیت مطلوبی ندارد و هر سال به جمعیت سالمند افزوده می‌شود و موالید نیز سالانه کاهش می‌یابد.
وی افزود: نباید بحث جمعیت را به حاشیه برد. کاهش نرخ باروری در کشور تبعات زیاد بهداشتی، اقتصادی، سیاسی و غیره را به همراه دارد. بر اساس آمارهای موجود، ۲۰۰ هزار تولد در ۹ ماه امسال نسبت به سال‌های گذشته کم شده است و این آمار به ۳۰۰ هزار موالید تا پایان سال می‌رسد.
اکبری با بیان اینکه کشور ما از نظر سن جمعیت جزو کشورهای جوان است، افزود: جمعیت پایه تا ۱۵ سالگی، سن مولد یا کار ۱۵ تا ۶۵ سالگی و دوره سالمندی ۶۵ سالگی به بالا است. اکنون در وضعیت جمعیت جوان هستیم اما در آینده نزدیک نیروی مولد کاهش یافته و جمعیت به سمت پیری می‌رود.
مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: در سال ۱۳۳۵ میانه سنی جمعیت ۲۰/۲ سال بوده و در سال ۹۵، ۳۰ سال میانه سنی جمعیت محاسبه شده که نشان می‌دهد جمعیت ایران ۱۰ سال پیرتر شده است. با افزایش روند سالمندی، جمعیت کشور نیاز به مراقبت بیشتری دارد و باید برنامه‌های اساسی برای جلوگیری از این روند اتخاذ کرد.
به گفته اکبری، در ۲۰ سال آینده بالای ۲۱ درصد جمعیت سالمند خواهیم داشت و ایران جزو چهار کشور سالمند جهان خواهد بود که بسیاری از بیماری‌ها در این دوره بروز می‌یابند.
وی افزود: ۸۵ درصد سرطان‌ها، ۵۰ درصد بیماری‌های متابولیک شامل فشار خون بالا، قند، چربی و عوامل خطرزای بیماری در دوره سالمندی ایجاد می‌شود که علاوه بر سیستم بهداشت و درمان، ساختارهای اجتماعی، اقتصادی و غیره را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
اکبری گفت: طرح تعالی جمعیت باید در دستور کار قرار گرفته شود و خوشبختانه برای اولین بار در بودجه ۱۴۰۰ بندهای مرتبط با جمعیت نیز اختصاص داده شده که روزنه امیدی برای تبدیل شدن موضوع جمعیت به مساله ملی در سال‌ آینده است.
وی با بیان اینکه کشورهای مختلف دنیا به موضوع فرزندآوری بیشتر تاکید دارند، ادامه داد: این کشورها بسته‌های تشویقی و حمایتی متعددی را در زمینه‌های کار، رفاه اجتماعی، بیمه، درآمد و غیره برای خانواده‌هایی که فرزند بیشتری بیاورند، در نظر گرفته‌اند و ما نیز نباید از این غافله عقب بمانیم. در غیر این صورت با بمب سالمندی مواجه خواهیم شد و نیروی مولد کمتری خواهیم داشت.
این استاد دانشگاه افزود: به عنوان مثال کشور فرانسه پنج درصد درآمد ناخالص ملی خود را به فرزندآوری اختصاص داده و سایر کشورها نیز اقدامات موثری را در این زمینه در پیش گرفته‌اند.
اکبری به بحث سقط جنین نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۱۰ هزار سقط درمانی (قانونی) در کشور انجام شده و در کنار سقط‌های عمدی یا جنایی، حدود ۱۰ هزار سقط نیز خود به خود و طبیعی بوده است.
بانک ژنوم ایرانیان تشکیل شود
مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ضرورت ایجاد بانک ملی ژنوم ایرانیان در کشور تاکید کرد و گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی بانک اطلاعات ژنوم دارند، ما نباید از این کشورها عقب بمانیم.
اکبری ادامه داد: حتی کشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس این کار را آغاز کرده‌اند و اگر دیر اقدام کنیم، آنها بانک ژن خاورمیانه را راه‌اندازی می‌کنند و ما در حوزه پزشکی با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.
ایرنا
انتهای پیام/م