• تاریخ انتشار:95/6/27 - 12:00
  • شماره مطلب:139562737114
  • تعداد نظرات:0
مسئول امور بین الملل شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین کشور:

راهپیمایی اربعین حسینی بزرگترین رویدادهای اعتقادی و فرهنگی جهان است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، به نقل از ویژه نامه هفتگی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین صدیقه حجازی، مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، فلسفه و ماهیت اربعین حسینی را فلسفه و ماهیت بعثت پیامبر اسلام(ص) و واقعه عاشورا برشمرد و گفت: همانگونه که پیامبران الهی برای رهایی بخشیدن انسان از اسارت جهل، نفس و استکبار و بازگرداندن وی به مقام عبداللهی مبعوث شدند، واقعه عاشورا نیز روز نمایش بندگی بندگان مخلص در برابر خالق بود.

حجازی ادامه داد: واقعه عاشورا در زمانی که جریان انحرافی در جامعه اسلامی آن زمان، تلاش دوباره ای در جهت بازپس گیری مقام عبداللهی از انسان بود تا بندگان و تسلیم شدگان در برابر اسلام و احکام نورانی آن را از صراط مستقیم خارج و در اسارت و بندگی مطامع مادی درآورد، به وقوع پیوست و اربعین حسینی امتداد عاشورا در سراسر تاریخ است.

اربعین؛ بزرگترین رویداد اعتقادی و فرهنگی جهان

مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در بیان فرصت ها و ظرفیت های تبلیغی و فرهنگی اربعین عنوان کرد: کشش و جاذبه اربعین خود بزرگترین فرصت و ظرفیت تبلیغی و فرهنگی این موسم است. حضور هزاران عاشق دلباخته از اقصی نقاط جهان با پای پیاده و در شرایط سخت و وجود مخاطرات این سفر، نشان از کشش و جاذبه ذاتی اربعین دارد.

حجازی خاطرنشان کرد: بی تردید راهپیمایی اربعین حسینی از بزرگترین رویدادهای اعتقادی و فرهنگی جهان است و مشابه این حرکت خودجوش و عظیم در جهان وجود ندارد.

اربعین؛ بهترین فرصت برای تقویت روحیه جهاد در برابر مستکبرین جهان

وی فرصتِ حضور ده ها میلیونی انسان های عاشق و ولایتمدار را بهترین زمان تجلی جهانی بودن پیام عاشورا دانست و گفت: در ایام اربعین، امکان حضور و گردهمایی میلیون ها نفر از مناطق مختلف با ادیان، ملیت ها و فرهنگ و آداب متفاوت فراهم می گردد و بهترین فرصت برای تقویت روح وحدت و همبستگی و افزایش ایمان به باورها و تقویت روحیه جهاد در برابر مستکبران عالم و آشنایی با آلام و دردهای مسلمین جهان است.

مسئول امور بین الملل شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین کشور، مردمی بودن را روح حاکم  بر رویداد عظیم اربعین عنوان کرد و افزود: مردم حاضر در مراسم اربعین، بهترین فرصت برای پیام دهی و پیام گیری است و حرکت های خودجوش مردمی در جهت پیام رسانی فرهنگی قابل وصف نیست و آنچه مسئولیت مسئولین در ستاد اربعین را مضاعف می کند، لزوم حمایت و راهبری این حرکت های خودجوش و مردمی است.

تمسک به ولایت اهل بیت(ع)، بزرگترین گمشده جهان اسلام است

حجازی در پاسخ به ظرفیت های اربعین در امر فرهنگ سازی در سطح ملی و فراملی، یادآور شد: آنچه حضرت سیدالشهدا(ع) و یاران شهیدشان در عاشورا به نمایش گذاشتند و آنچه خاندان و اهل بیت پیامبر(ص) پس از عاشورا و در دوران اسارت عرضه داشتند، اوج ولایت پذیری بود.

وی ادامه داد: نگاهی به جوامع اسلامی و حوادث جهان نشان می دهد که بزرگترین گمشده جهان اسلام، تمسک به ولایت اهل بیت پیامبر(ص) است. امروزه مسلمانان سرکوب و تحقیر می شوند، مورد تجاوز و چپاول قرار می گیرند و انسانیتشان لگدمال می شود که دلیل آن عدم وجود رهبری پیامبرگونه در این جوامع است.

حجازی گفت: غالب حاکمان کشورهای اسلامی رهبرانی از جنس شیطانند و امروز بسیاری از نخبگان و صاحبنظران در کشورهای اسلامی اعتراف دارند که رمز اعتلاء، استقلال، عزت و اقتدار و پیشرفت کشور ایران، وجود رهبری از زمره صالحان و از رهروان راستین اسلام ناب محمدی(ص) است. لذا لازم است از ظرفیت اربعین در جهت تبیین جایگاه و نقش ولایت صالحان و لزوم و تاثیر ولایت پذیری در سعادت بشریت، بهره برد.

تبیین و ترویج فرهنگ اربعین، موجب اصلاح فرد و جامعه می شود

ایشان اذعان داشت: فرهنگ اربعین، فرهنگ آزادی، مقاومت، ایثار، گذشت، عزت نفس، خودباروی، هویت دینی و اسلامی و در اصل فرهنگ تمامی ارزشهایی است که اسلام عزیز عرضه داشته است. در نتیجه تبیین و ترویج فرهنگ اربعین، موجب اصلاح فرد و جامعه شده و باورهای غلط و عادات نابجا و اراده های سست و ذلت نفس و بی هویتی را از وجود مسلمانان و جوامع اسلامی می زداید.

صدیقه حجازی گفت: پیام عاشورا و به تبع آن پیام اربعین حسینی ریشه در فطرت انسانی دارد و انسان ها در هر عصر و دوره، با هر فرهنگ و نژاد و طبق هر نوع عقیده، براساس فطرت انسانی خود طالب و دوستدار عدالت، آزادگی و حریت، محبت و دوستی هستند. لذا چون برجسته ترین پیام عاشورا و اربعین عدالت خواهی، آزادگی و حریت است، این پیام فطری انسان های مشتاق و دارای فطرت بیدار را بسوی خود می کشاند و اینگونه است که هر سال شاهد حضور گسترده تر مردم از نقاط مختلف جهان، از آفریکا، امریکای جنوبی، آسیای شرقی تا آسیای میانه و دیگر نقاط هستیم.

فطری بودن پیام اربعین؛ مهم ترین عامل جهانی شدن آن

وی در پاسخ بر میزان بازخورد اربعین امسال در سطح جهان اسلام و در کشورهای غربی، اظهار داشت: در حقیقت مهم ترین عامل جهانی شدن اربعین، پیام و روح اربعین است که ریشه در فطرت بشری دارد. و بطور یقین امسال نیز حضور چشمگیرتر و گسترده تر مردم جهان را شاهد خواهیم بود.

مسئول امور بین الملل شورای راهبری بانوان اربعین ادامه داد: پیروزی های مجاهدان مسلمان در عراق، سوریه و یمن در برابر عناصر مزدور جریان های کفر، شرک و نفاق که در دامن صهیونیسم بین الملل و استکبار جهانی زاده شده اند، روح جدیدی از امید را به کالبد خسته مسلمانان دمیده است.

جهانی شدن پیام اربعین با وجود بایکوت خبری ابر رسانه های بیگانه

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته شاهد حضور غیرمسلمانان از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای غربی در مراسم راهپیمایی اربعین بودیم و این افراد در بیان علت حضورشان اذعان داشتند که شنیدن خیر این راهپیمایی عظیم و دیدن تصاویر حضور گسترده مردمی، ما را کنجکاو نمود تا خود از نزدیک به بررسی علت و چرایی این رخداد بزرگ بپردازیم.

حجازی ادامه داد: این رفتار غربی ها بدان معناست که اربعین پیام خود را به گوش جهان رسانده است هرچند ابررسانه های وابسته به استکبار، تمام تلاش خود را به جهت بایکوت خبری داشته و خواهند داشت.

مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پاسخ بر نقش اربعین در ایجاد وحدت و همگرایی در جهان اسلام و خنثی سازی توطئه های دشمنان، گفت: امروزه حلقه مفقوده جهان اسلام، وحدت مسلمین است و بزرگترین حربه دشمنان جهت تسلط بر منابع و مصالح جهان اسلام، سلاحِ تفرقه است که در حقیقت این سلاح، سلاح شیطان است.

حجازی اشکال تفرقه افکنی را به تناسب زمان و مکان، شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع، متفاوت عنوان کرد و افزود: دشمنان قسم خورده دین خدا از گذشته های دور تاکنون تنها زمانی به اهداف شیطانی خود دست یافته اند که توانسته اند صفوف به هم فشرده مسلمین را بر هم زنند و امروزه تکنولوژی و فناوری های نوین در خدمت این هدف شوم دشمنان اسلام قرار گفته است.

ایشان در ادامه بیان داشت: از سوی دیگر وحشت انتشار و الگوگیری از گفتمان انقلاب اسلامی ایران، دشمنان را واداشت تا با ایجاد کاریکاتوری از گروه های جهادی و شهادت طلب، اذهان جوانان مسلمان را از توجه و گرایش به انقلاب اسلامی ایران به سوی جریانی کاذب و پوشالی منحرف نماید تا از این رهگذر با گسترش اسلام ناب مقابله کرده باشد و هم با ایجاد تفرقه و رخنه در صفوف مسلمین، آنها را در برابر هم قرار داده و کشتار مسلمانان به دست مسلمانان را راه بیندازد و از سوی دیگر با ارائه چهره ای خشن و غیرانسانی از مسلمانان، موج اسلام هراسی را تقویت نماید تا بدین وسیله از گرایش غیرمسلمانان به اسلام نیز پیشگیری نماید.

حجازی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی حفظ وحدت و پرهیز از پرداختن به امور اختلافی و تقویت حس همدلی و محبت با مصداق «رحماء بینهم»، از اوجب واجبات است و اربعین حسینی بهترین ظرفیت به منظور تحقق و دستیابی به این مهم است.

وی افزود: مهم ترین سلاح دشمنان اسلام، ایجاد تفرقه، یاس و ناامیدی است و لازم است دولت اسلامی با سلاح وحدت و امید، دشمن را خلع سلاح نموده و بر آن فائق شود.

زنان مسلمان با تاسی از حضرت زینب(س) رسالت خود را دریابند

صدیقه حجازی در پاسخ به نقش حضور زنان اربعینی در ادامه دادن رسالت حضرت زینب(س)، اظهار داشت: هر واقعه ای حاوی پیامی است به شرط آنکه پیام آوری صادق، فداکار، دلسوز و از جان گذشته داشته باشد تا در کمال اخلاص، رشادت و شجاعت پیام واقعه را به اهلش برساند و بی خبران را آگاه و خفته گان را بیدار و ضالین را به صراط مستقیم بازگرداند.

وی ادامه داد: در واقعه عاشورا نیز رسالت پیام آور کربلا بعد از عاشورا آغاز و در چهل شبانه روز، منزل به منزل پیش می رود و رسالت حضرت زینب(س) حامل پیام رویارویی تمام ایمان در برابر تمام کفر، شرک و نفاق است و بی تردید اگر عاشورا و خون پاک شهدای دشت کربلا و سرور و سالار شهیدان ضامن بقای دین رسول خدا(ص) است، حرکت و نقش حضرت زینب(س) ضامن بقا و ماندگاری پیام عاشورا است و زنان مسلمان می توانند با تاسی و الگوگیری از حضرت زینب(س) رسالت خود را دریابند.

حضور زنان در اربعین و اعلام آمادگی در دفاع از دین

مسئول امور بین الملل شورای راهبری بانوان اربعین در تبیین نقش حضور بانوان در اربعین حسینی در راستای تحقق عبارت «انی احامی ابدا عن دینی»، گفت: در امر تبیین، تبلیغ، ترویج و دفاع از دین خدا، تفاوتی میان زن و مرد نیست و هر دو مکلف به انجام وظیفه و رسالت خود هستند. گرچه ممکن است عمل به تکالیف مهم الهی برای زن و مرد در شرایط مختلف بر حسب تکوین و شریعت به اشکال مختلفی صورت پذیرد اما آنچه مهم است عمل به تکلیف است.

حجازی حضور ارزشمند زنان شجاع و بابصیرت در اربعین حسینی را بیعتی مجدد با ولی خدا و اعلام آمادگی آنان در دفاع از دین و در راستای تحقق شعار امسال اربعین، دانست و افزود: حضور زنان شهیدپرور در اربعین به معنای اعلام آمادگی برای تقدیم فرزندان، همسران و برادران خود برای جهاد در راه خدا است و این حضور به منزله شناخت مناسب از دشمنان زمان خود است.

مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي یادآور شد: دفاع از ارزشهای الهی جنسیت نمی شناسد و حضور زنان در این راهپیمایی عظیم، به دشمنان ثابت می کند امتی که زنان و کودکانش در صف مقدم حمایت از دین خدا هستند، شکست ناپذیر است.

 

 انتهای پیام/ غ

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.