• تاریخ انتشار:95/10/15 - 08:15
  • شماره مطلب:1395101540282
  • تعداد نظرات:0
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا در نخستین همایش تبیین ازدواج از دیدگاه اسلام:

جامعه زنان در انقلاب اسلامی به بلوغ فکری و بصیرت پیدا کرده است/ برخی زنان را وسیله رسیدن به اهداف و امیال سیاسی خود کرده اند

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا گفت: اگر جامعه زنان از سیاست‌زدگی نجات پیدا کند بسیاری از مسائل اصلی اجازه ظهور پیدا می‌کند که زنان جایگاه حقیقی و منزلت حقیقی خود را پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس،  حجت غلامی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا شامگاه سه‌شنبه 14 دی در نخستین همایش تبین ازدواج از دیدگاه اسلام، که در مجموعه فرهنگی رفاه برگزار شد، گفت: هدف اسلام عقلانی کردن جامعه است، امیرمومنان(ع) فرمودند: از تعطیلی عقل در جامعه به خدا پناه می بریم.

وی افزود: اساسا اسلام به دنبال نورانی کردن زندگی افراد و جامعه است، برای این نور معانی گوناگونی نقل شده است که یکی از مهمترین آنان علم است، در حدیث است که علم نوری است که خداوند بر قلب هر کس که اراده کند وارد می‌کند.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا با بیان اینکه جامعه نورانی جامعه‌ای است که با عقل که باب علم و معرفت است پیش رود، عنوان کرد: اسلام برای باز کردن غل و زنجیرهای اسارت از دست و پای انسان است.

حجت‌الاسلام غلامی بیان داشت: انسان جاهل که درهای علم را به روی خود بسته به اسارت درآمده است.

وی اظهار داشت: عقل در برابر دین قرار ندارد عقل در برابر نقل قرار می‌گیرد احکام الهی با عقل فطری و تکوینی تعارضی ندارد، کسانی که از احکام الهی دوری می‌کنند فرصت زنده شدن را از خود دور می‌کنند.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا با بیان اینکه زنان مسلمان پیش از انقلاب اسلامی دارای هویت تشخص اجتماعی نبودند، عنوان کرد: جامعه زنان قدر هویت‌بخشی را باید بدانند و اجازه ندهند که غرب‌زدگی و افتادن در باتلاق فرهنگ غربی آنها را به بی‌هویتی بکشاند.

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه انسان بی‌هویت فلج است و اجازه می‌دهد که او را به بردگی کشانده و از حیز انتخاب اندازند، ابراز کرد: یکی از گرفتاری‌های جدید ما سیاست‌زده شدن امور زنان در ایران است.

وی افزود: برخی به خود اجازه می‌دهند که زنان را وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف و امیال سیاسی خود تبدیل کنند این افراد خود را سخنگوی زنان معرفی می‌کنند که جایگاهی در توده زنان ندارند با فشار و زور دنبال طرح مطالبات خود به نام زنان دیگر هستند و برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای هم آن را منعکس می‌کنند.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا با بیان اینکه جامعه زنان در انقلاب اسلامی به بلوغ فکری رسیده و بصیرت پیدا کرده است، گفت: این جامعه به سخنگو نیاز ندارد که با نگاه سیاسی و جناحی مطالبات و مسائلی را به اسم مطالبات زنان مطرح کرده و در مجامع داخلی و خارجی به عنوان مسائل زنان ایران مطرح کنند.

حجت‌الاسلام غلامی بیان داشت: اگر جامعه زنان از سیاست‌زدگی نجات پیدا کند بسیاری از مسائل اصلی اجازه ظهور پیدا می‌کند که زنان جایگاه حقیقی و منزلت حقیقی خود را پیدا کند.

وی افزود: هر چند انقلاب اسلامی خدمات زیادی به زنان کرده است اما هنوز آن اتفاق بزرگی که انقلاب دنبال آن بوده وقوع پیدا نکرده است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا با اشاره به مداخله مجامع بین‌الملل در امور زنان ایران و سایر نقاط جهان، عنوان کرد: چگونه می‌توان انتظار داشت مجامع تحت‌ نظام سلطه با زیرپا گذاشتن عدالت، مشکلات زنان را حل کنند.

حجت‌الاسلام غلامی اظهار داشت: بمباران مناطق مسکونی در یمن و کشته شدن زنان و کودکان در یمن مهم نیست، هدف اصلی این مجامع غربی‌سازی کل جامعه زنان است که امروز خود با صراحت به آن اعتراف می‌کنند.

وی افزود: جامعه اصیل از نظر آنان شبیه غرب شدن است، در این شرایط چگونه می‌توانند مشکلات زنان ما را درک کرده و آن را حل کنند امروز خود فرهنگ غرب مسبب استفاده ابزاری از زن و بهره‌کشی از آنان است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا ادامه داد: برخی قبله خود را مجامع بین‌المللی قرار دادند گویا که وحی منزل است، آنچه مسلم است زنان مسلمان ایران چنین قبله‌ای ندارند همچنان علیه تعالیم اسلامی و فرهنگ و اندیشه مترقی اسلام است بنابراین هر تعهدی به مجامع بین‌المللی از طرف هر کسی امضا شده باشد مردود است.

حجت‌الاسلام غلامی گفت: در هفته‌های اخیر می‌شنویم که زیر فلان معاهده را در سازمان یونسکو امضا کردند که تعهداتی را برای خود در نظر بگیرند که با احکام دین ما ناسازگار است و ما را در مسیر پروژه غربی‌سازی قرار می‌دهد.

وی با اشاره به تشکل‌های مردمی انقلابی در حوزه زنان، بیان داشت: به لطف الهی امروز صدها تشکل انقلابی موثر و توانمند در اقصانقاط کشور است که می‌توانند مسائل فرهنگی و اجتماعی کشور را متحول کنند بخشی از آن ثمره حماسه‌های دهه اخیر در کشور است که مهمترین آن حماسه 9 دی است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند هر جا امر را به مردم واگذار کردیم موفق شدیم نمونه آن در انقلاب و جنگ دیدیم، اما در برخی مسائل که مردم وارد نشدند مثل اقتصاد و فرهنگ موفقیت نداشتیم.

حجت‌الاسلام غلامی گفت: امروز شاهد یک جنبش در سطح بین الملل هستیم که می‌خواهد از زیر سلطه جهانی شدن خارج و از قالب‌های یکنواخت آزاد شود.

وی با بیان اینکه تشکل‌های مردمی باید وابستگی خود را نسبت به دولت کاهش دهند، ابراز کرد: مردم باید به شیوه جهادی وارد صحنه شوند امروز یکی از  آسیب‌های اجتماعی در کشور افزایش طلاق و کاهش ازدواج که نگران کننده است، سرمنشاها را باید پیدا کرد استفاده از مسکن کافی نیست.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا با بیان اینکه منشاءهای اصلی آسیب‌های اجتماعی اجرای مدل‌های نامتوازن توسعه است، گفت: مدل توسعه‌ای که در ایران اجرا شده منشا اصلی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است.

حجت‌الاسلام غلامی افزود: مدیریت و سیاست‌های غلط مدیریتی، به انزوا کشاندن سبک زندگی اسلامی و اشاعه سبک زندگی غربی از عوامل آلوده شدن جامعه ما به آسیب‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه امروز راه حقیقی برای غلبه بر آسیب‌های کنار گذاشتن مدل توسعه نامتوازن غربی است، گفت: باید الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت در کشور محقق شود این با عوض کردن اسم ممکن نیست.

 رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا افزود: باید جلوی کوتاهی‌ها، ناکارآمدی‌ها و منزوی کردن سبک زندگی اسلامی را گرفت.

حجت‌الاسلام غلامی بیان داشت: یکی از آسیب‌های اجتماعی بحث کاهش ازدواج است، پسران محروم از ازدواج کم نیستند، برخلاف تئوریزه برخی که ازدواج را پوچ جلوه می‌دهند، بروز و ظهور بخشی از کمال انسان در ازدواج است.

 وی با اشاره به اینکه ازدواج باید عقلانی، پایدار و آگاهانه باشد، عنوان کرد: در طلاق عوامل اقتصادی، بیکاری و اعتیاد موثر است، اما بسیاری از بررسی‌های میدانی نشان داده نبود آگاهی فرهنگی بیشتر موثر است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا افزود: در استان خراسان رضوی تشکل مردمی طرح فراگیری را اجرا کردند که آن توانستند آمار طلاق را کاهش داده و با طرح های آموزشی و فرهنگی میانگین ازدواج را بالا ببرند.

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه یکی از موانع جدی ازدواج آسان تشریفات است، گفت: یکی از موانع جدی ازدواج آسان همین تشریفات است که تبدیل به فرهنگ عمومی شده است.

وی افزود: بین دختران و پسران باید شناخت باشد اما یکی از آسیب‌های در زندگی‌های شهری این است که ارتباطات اجتماعی دچار معزل و اختلال می‌شود و خانواده‌ها همدیگر را نمی‌شناسند.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی صدرا در پایان گفت: از ابتکارات خوب ایجاد موسسات مردمی برای معرفی دختران و پسران به یکدیگر است در این زمینه می‌توانیم ابتکار داشته و این مساله را که ویژه کلان‌شهرها است را حل کنیم.

انتهای پیام/ غ

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.