• تاریخ انتشار:96/8/17 - 21:43
  • شماره مطلب:139681748284
  • تعداد نظرات:0
نمی‌توانیم به خیال، سرنوشت خوب و چنین چیز‌های متکی باشیم

کی‌روش: خودمان را برای رسیدن به هدفی منحصربه‌فرد در جام جهانی آماده می‌کنیم/ نسبت به جام جهانی برزیل، تیم بهتری داریم/ لیگ ایران شبیه به فوتبال 60 سال پیش اروپا است

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: اگر بخواهیم ایرانِ جام جهانی برزیل را با ایرانِ جام جهانی روسیه مقایسه کنیم، ما اکنون تیم بهتری در اختیار داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، کارلوس کی‌روشدر گفت‌وگو با رادیو اینترنتی «گل بزن» در مورد شرایط تیم ملی در اردوی اتریش اظهار داشت: این دومین اردوی ما در راه آماده‌سازی برای جام جهانی ۲۰۱۸ است و سعی کرده‌ایم شرایط را طوری فراهم کنیم تا این فرصت را به بازیکنان جوان‌مان بدهیم که بتوانند بدون هیچ‌گونه فشاری خودشان را نشان بدهند.

 
وی ادامه داد: این بخشی از آماده‌سازی ما به منظور حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ است و از این اردو‌ها استفاده می‌کنیم تا مشاهده بیشتری روی بازیکنان داشته باشیم و آنها را مورد ارزیابی دقیق‌تری قرار دهیم، چون ارزیابی دقیق سبب می‌شود تا در آینده تصمیمات بهتری را برای تیم ملی بگیریم.

سرمربی تیم ملی در مورد 2 بازی دوستانه با پاناما و ونزوئلا خاطرنشان کرد: ما ایده انجام بازی دوستانه با تیم‌هایی با چنین ویژگی‌هایی را داریم، اما رویکرد‌های فنی و در کنارش مسائل مالی در تصمیم ما برای انتخاب چنین بازی‌هایی و پیشرفت تیم تأثیر می‌گذارد و واقعیت این است که ما به خاطر محدودیت‌هایی که داریم، باید با چنین تیم‌هایی بازی کنیم. با این حال خوشحالم، چون با تیم پاناما که به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کرده تقابل خواهیم کرد که بازی خوبی خواهد بود و امیدواریم که با ونزوئلا هم که هنوز انجام بازی با آن نهایی نشده است، روبه‌رو شویم، تیمی از آمریکای جنوبی که در مسابقات مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ عالی کار کرد، بنابراین فرصت خوبی برای بازیکنان ماست تا یک سبک فوتبالی متفاوت را تجربه کنند، چون به احتمال فراوان در جام جهانی روسیه با یک تیم از منطقه آمریکای جنوبی دیدار خواهیم کرد.

کی‌روش در مورد اینکه آیا تیم ملی می‌تواند در جام جهانی از گروهش صعود کند، گفت: قطعاً، از جانب بازیکنان و کادرفنی تردیدی وجود ندارد. ما هدف و رؤیایی بزرگ پیش‌روی خود ترسیم کرده‌ایم و تیم را برای رسیدن به هدفی منحصربه‌فرد در جام جهانی و تاریخ‌سازی آماده می‌کنیم. البته ما در این راه نیاز به قرعه خوبی هم داریم، چون گاهی اوقات اوضاع طوری پیش می‌رود که یکی دو گروه سخت‌تر از بقیه گروه‌ها می‌شوند و قرعه مرگ لقب می‌گیرند، اما امیدوارم در گروه متعادلی قرار بگیریم و با این شرایط شانس خوبی خواهیم داشت.
 
وی افزود: به‌هرحال تیم در حال حاضر به اندازه کافی تلاش می‌کند و رؤیای انجام کاری خاص دارد که این مهم‌ترین چیز است، اما به منظور رسیدن به این هدف به غیر از انگیزه، میل و آرزوی ما، نیاز به حمایت و آماده‌سازی خوبی داریم، چون اساسی‌ترین مسئله برای کمک به تیم، آماده‌سازی خوب است و به همین خاطر دنبال ترتیب چنین چیزی هستیم، اما برای عملی کردن آن نیاز به کمی حمایت بیشتر و البته به حمایت به جا داریم و حمایت پس از آن فایده‌ای ندارد. این درست مثل این می‌ماند که شما بیماری دارید و آن بیمار نیاز به این دارد که داروهایش را سروقت به او بدهید. به نظرم بیشتر مردم این را درک می‌کنند. ما نیاز به حمایت و البته حمایت به موقع داریم.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون فوتبال ایران حمایت‌های لازم را از تیم ملی انجام می‌دهد، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم به خیال، سرنوشت خوب و چنین چیز‌های متکی باشیم! ما نمی‌توانیم با حرف خودمان را آماده حضور در مسابقات جام جهانی کنیم و نیاز به کمی تلاش بیشتر در عمل داریم. این‌طور نیست که ما بگوییم هفت یا هشت بازی دوستانه برای آماده‌سازی خود در پیش داریم و ما در جام جهانی به دور دوم صعود خواهیم کرد! همه دوست دارند به کره ماه بروند، اما شما ابتدا نیاز به شاتل فضایی و سپس سوخت دارید، اما نگرانی من این است که ما در ماه نوامبر هستیم و در حال هدر دادن وقت.

کی‌روش در مورد اینکه بازیکنان ایرانی شاغل در فوتبال اروپا چه برتری‌های نسبت به فوتبالیست‌های داخلی دارند، خاطرنشان کرد: قطعاً این خیلی مهم است و در نهایت داشتن بازیکنان با سابقه بازی در اروپاست که تفاوت را رقم می‌زند. این در مورد بیشتر تیم‌های ملی صدق می‌کند و حتی تیم ملی برزیل و یا آرژانتین ۹۰ تا ۹۵ درصد بازیکنان‌شان در اروپا بازی می‌کنند، بنابراین این بد نیست که ما بازیکنانی داریم که در فوتبال اروپا بازی می‌کنند. ما در حال حاضر ۶۰ درصد بازیکنان‌مان عضو باشگاه‌های اروپایی هستند و می‌توانیم ۳۰ تا ۴۰ بازیکن فوق‌العاده دیگر تولید کنیم که در فوتبال اروپا بازی کنند.
 
وی تصریح کرد: بهترین تیم‌های ملی جهان، بازیکنان‌شان در بهترین تیم‌ها بازی می‌کنند و این دقیقاً همان چیزی است که ما به آن نیاز داریم، اما اگر بخواهیم ایرانِ جام جهانی برزیل را با ایرانِ جام جهانی روسیه مقایسه کنیم، ما اکنون تیم بهتری در اختیار داریم و بازیکنانی داریم که از تجربه بیشتری با بازی‌های ملی بیشتری برخوردارند. به‌هرحال سعی می‌کنیم گام به گام پیش برویم و نه‌تن‌ها بازیکنان، بلکه کل تیم را به سوی پیشرفت سوق دهیم. 

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه آیا بازیکنانش به لحاظ فیزیکی پیشرفتی داشته‌اند گفت: بله، ما تمامی آمار بازیکنان را در این ارتباط داریم، اما این مختص به چند بازی اخیر نمی‌شود و از همان شروع کارم در تیم ملی آمار بازیکنان را داشته‌ایم. در این مدت سعی کردیم تا گام به گام فاصله بازیکنان داخلی را با پنج یا شش لژیونر خود که بیشتر به استاندار‌های فوتبال اروپا نزدیک بودند، کم کنیم. پنج یا شش بازیکن ما هم که در داخل بازی می‌کردند با استاندارد‌های لازم فاصله داشتند و دلیلش هم این بود که لیگ ایران بیش از اندازه تعطیلی دارد و این خارج از استاندارد‌های جهانی است و از این حیث شبیه به فوتبال ۶۰ سال پیش اروپاست، از این‌رو این بازیکنان نمی‌توانند خود را با ریتم و فشار بازی‌های بین‌المللی وفق دهند. بله شما به جام جهانی می‌روید و پس از پایان بازی اول جوراب‌های‌تان را پایین می‌کشید و روی زمین ولو می‌شوید، اما باید به فکر ریکاوری برای بازی دوم باشید! این می‌تواند برای تیم ملی ایران مشکل‌ساز شود.

کی‌روش در مورد اینکه چند بازیکن تا کنون جایگاه‌شان در ترکیب ۲۳ نفره تیم ملی ایران برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ تضمین شده است، گفت: اجازه بدهید با مقایسه جام جهانی برزیل و جام جهانی روسیه پاسخ شما را بدهم. در جام جهانی قبلی خیلی تلاش کردم تا ۲۳ بازیکن برای تیم انتخاب کنم، اما در راه رسیدن به جام جانی ۲۰۱۸ کار دشوارتری داشتم، چون باید در هر پست از بین سه بازیکن خوب یکی را انتخاب می‌کردم و این تفاوت پیشرفت تیم از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ است. جام جهانی ۲۰۱۴ به سختی ۲۳ بازیکن یافتم، اما اکنون بازیکنانی دارم که می‌توانم به شما بگویم که سخت تلاش می‌کنند و در هر پست سه بازیکن خوب دارم و واقعاً از خدا می‌خواهم که کمکم کند تا بهترین ۲۳ بازیکن را انتخاب کنم و در این مورد باید با خدایان فوتبال صحبت کنم تا انتخاب عادلانه و درستی از بازیکنانی داشته باشم که شخصیت حضور در این تیم را دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در ماه‌های آینده سورپرایز‌های دیگر همچون سامان قدوس برای حضور در تیم ملی برای هواداران ایرانی خواهید داشت؟، اظهار داشت: پس از این اردو و در ماه‌های نوامبر و دسامبر خیلی سخت است که دیگر سورپرایزی داشته باشیم و در فاصله شش ماه مانده به شروع جام جهانی نمی‌شود جادویی کرد و بازیکنی همچون مسی یا امثال او یافت. جادوی اصلی آماده‌سازی خوب، کار خوب، تمرینات خوب و بازی‌های خوب است. این جادویی است که ما به آن نیاز داریم. گاهی اوقات این جادوها، سرمایه‌گذاری را می‌طلبد، اما برخی‌ها تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارند و تنها پس از موفقیت‌ها در عکس‌های دسته‌جمعی تیم دیده می‌شوند.

سرمربی تیم ملی در خصوص این که آیا تیم ملی نقطه ضعفی دارد که بشود آن را بهبود بخشید؟، خاطرنشان کرد: ما نیاز به این داریم که انگیزه و اعتماد به نفس بازیکنان را حفظ کنیم که این خیلی مهم است. ما باید به بازیکنان‌مان نشان دهیم که چقدر به آنها اعتماد داریم، چقدر از آن‌ها حمایت می‌کنیم، چقدر می‌توانیم انسان باشیم و با تصمیماتی که می‌گیریم به آن‌ها کمک کنیم و نشان دهیم که بهترین تصمیم را برای آن‌ها و تیم ملی می‌گیریم.

کی‌روش در پایان، در صحبت با هواداران تیم ملی در خارج از کشور، گفت: می‌خواهم به تمامی کسانی که به ما اعتقاد و باور دارند، بگویم که هدف من و تیم ملی ایران این است که هر روز و در هر بازی تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا پیراهن ایران را به بالاترین جایگاه ممکن برسانیم و همیشه این در خاطرمان است. برای رسیدن به این هدف هم در داخل و خارج از زمین به دنبال یافتن بهترین راهکار برای آنها هستم. به ما اعتماد کنید، بازیکنان می‌توانند پیشرفت بیشتری کنند و بهتر شوند و شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشیم.

انتهای پیام/م

 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.