• تاریخ انتشار:96/11/29 - 08:24
  • شماره مطلب:1396112951176
  • تعداد نظرات:0
به مناسبت سالروز قیام مردم تبریز در سال 56

قیامی که روند انقلاب مردم ایران را بیمه کرد/ قیام 29 بهمن 56 مردم تبریز، بستر ساز قیام های ضد پهلوی در ایران + عکس

قیام 29 بهمن سال 56 یکی از حلقه های زنجیره تشدید روند انقلاب اسلامی است که ارتباط ناگسستنی با قیام مردم قم و قیام حماسه آفرینان یزد و جهرم و...دارد که سرانجام این قیامها باعث به ثمرنشستن جمهوری اسلامی و از بین رفتن ظلم و جور رژیم شاهنشاهی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس آذربایجان شرقی - تبریز ، انقلاب اسلامی رودخانه خروشانی است که فراز و نشیبهای زیادی دارد، یکی از این فراز و نشیبها قیام 29 بهمن مردم تبریز درسال 56 بود.

 این قیام یکی از حلقه های زنجیره تشدید روند انقلاب اسلامی است که ارتباط ناگسستنی با قیام مردم قم و قیام حماسه آفرینان یزد و جهرم  و...دارد که سرانجام این قیامها باعث به ثمرنشستن جمهوری اسلامی و از بین رفتن ظلم و جور رژیم شاهنشاهی  شد.

 

نتایج قیام تبریز موضوع مشترک همه این قیامهاست که به مواردی از آن اشاره می شود:

 

- آشکار گردیدن واقعیت سیاست حداکثر آزادی شاه و حقوق بشر کارتر.

 

- رو در رو قرار گرفتن مردم نه تنها با حکومت بلکه با اساس سلطنت و نهاد رژیم، به طوری که بعد از قیام مردم قم و تبریز شعار «مرگ بر شاه» در اکثر شهـرهای ایران داده میشد. بنا بر نقل برخی از منابع در تبریز بود که برای نخستین بار شعار «مرگ بر شاه» شنیده شد.

 

شادروان حجت الاسلام والمسلمین حسن رضایی که پدربزرگوار دو شهید و یک جانباز بود می گوید: برای نخستین بار در تظاهرات درتبریز مرگ برشاه را من گفتم.

 

ـ مقبولیت و محبوبیت روزافزون زعامت سیاسی و مذهبی امام خمینی، همان چیزی که رژیم برای مقابله با آن به نشر مقاله توهینآمیز دست یازیده بود.

 

ـ دشمنی و مبارزه با امپریالیسم آمریکا و عوامل وابسته به صهیونیسم جهانی در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

 

ـ قیام 29 بهمن تبریز راهگشای قیام بعدی مردم دیگر شهرها شد و شاه این واقعیت را دریافت که اگر در قیام قم با چند هزار طلبه طرف بود، اینک با تعداد بی شماری از مردم طرف است که علمای خود را بر رهبری شاه ترجیح می دادند.

تداوم انقلاب ، کشتاری که در تبریز صورت گرفت، فرصت را برای برگزاری مراسم سوگواری چهلمین روز درگذشت کشته شدگان مهیا کرد.

 

نهضتی که پس از قیام قم در تبریز تداوم یافته بود از حرکت بازنایستاد، و این خـود پایه گذار سوگواریهای بعدی شد، چون در هر اعتراض تازه عده دیگری کشته می شدند، سلسله ناگسستنی از چنین مبارزات بوجود آمد.

 

درقیام خونین قم 4نفربه شهادت رسیدند،درحالی که تعدادشهدای قیام مردم تبریز درسال 1356،چهارده نفراست. همچنین بیش از280نفرهم زخمی شده بودند.

 

آیت الله حائری یزد ی که امام جمعه آن زمان  یزد بودند در ادامه قیام مردم تبریز گفته اند که :همان کاری که تبریزی ها کردند ما هم باید همان را بکنیم.

*بخشی ازپیام امام خمینی (ره )  درچهلم شهدای قیام

 

کشتار بیرحمانه قم ایران را به هیجان درآورد و تبریز عزیز را به قیام همگانی مردانه در قبال ظالم و بیدادگری کشاند، و کشتار دسته جمعی تبریز ملت غیور ایران را چنان تکان داد که در آستانه انفجار است. انفجاری که دست اجانب را به خواست خدای متعال برای همیشه قطع کند. انفجاری که انتقام مظلومان را از شاه بگیرد، و دودمان سیاه روی «پهلوی» را برای همیشه از تاریخ ایران محو کند و این ننگ را از صفحة آن بزداید...»

 

«به غیر مکتب اسلام و شعار اسلامی، کشور از خطر نجات پیدا نمی کند لازم است این بوقهای تبلیغاتی شاه و دست نشاندگانش را هرچه بیشتر رسوا و افتضاح آن را آشکارتر کنید...»

 

*بازتاب قیام

قیام گسترده مردم تبریز و قتل عام آن بازتاب وسیعی در محافل روحانی و غیرروحانی داشت. مراجع و آیات حوزه علمیه قم اولین مقامات روحانی بودند که در این خصوص با اعلامیه و تلگراف موضع گیری کردند.

 

*مثلث  شکل گیری قیام

درضلع اصلی این مثلث ،مساجدکه مهمترین کانون فعالیت روشنفکران ونخبه ها وحتی مردم عادی بود بشمارمی رودودرراس افرادی که هدایت ومدیریت  نحوه شکل گیری وساماندهی مبارزات را داشت آیت الله شهیدقاضی طباطبایی بودند که با مجاهدت ورهبری ایشان ،قیام بطورصحیح رهبری  وبه پیش برده می شد. به علت مجاهدت ها وتلاش های شبانه روزی ودلسوزانه به ایشان لقب خمینی آذربایجان را داده بودند.

دومین راس وضلعی که بارهبری شهیدبزرگوارآیت الله شهیدقاضی ،نقش اساسی وتاثیرگذاردرروندقیام  وپیشرفت برنامه های ازقبل تعیین شده ر اداشتند دانشجویان دانشگاه تبریز (آذرآبادگان ) ودانش آموزان بودند. به طوری که دردانشگاه تبریز ،انجمنی تشکیل شده بودوازاین طریق ،دانشجویان با آیت الله قاضی ونزدیکان ودوستان  ایشان درارتباط بودند.

 

ضلع سوم ومهم دیگرهم مردم عادی درمحلات مختلف تبریز ،ازجمله خیابان ،مارالان ،خطیب ،ملازینال،کوی قربانی ،سرخاب ،طالقانی ،و....که مردم با راهنمایی تعدادی از روحانیان مسجدودانشجویان ،اعلامیه های امام را مخفیانه وشبانه  توزیع وپخش می کردند.

 

*مقام معظم رهبری

آذربایجان نقطه قوت انقلاب و نظام اسلامی است و مردم آن در راه دفاع از وحدت ملی از جانشان مایه گذاشته‌اند که همه باید قدردان این فداکاری باشند.

 

*اسامی شهدای قیام

محمد تجلّا، جعفر درگاهی، اصغر علیزاده، قربانعلی شاکری، بالاآقا کشاورزی، سیدفیض صالح، غلامعلی نجفیان‌پور، محرم جبرائیلی، سیدحسن جدیری، محمدباقر رنجبر، پرویز احسن‌زاده، بهمن اره‌چی، حبیب نقی‌نژاد و ضربعلی فتحی.
 
*قیامی که آزموده ،استاندارآذربایجان شرقی را مجبوربه گریه کرد و گفت: این ها تبریزی نبودند،اینهاآذربایجانی نبودند، بلکه از خارج آمده بودند.
 
 
شاعری هم سروده: اروج علی نن برج علی   /   هاردان اولدی  لارخارج علی

 

به قلم - محرم محمدیان

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.