• تاریخ انتشار:96/12/21 - 09:46
  • شماره مطلب:1396122151706
  • تعداد نظرات:0
یادداشت / شادی ضابط

هشت مارس روز من نيست!

طی دو سه سال اخیر.هشت مارس، هر چند که روز جهانی زن نامیده شده باشد، روز من نیست چون در کشوری که من در آن زندگی می کنم روزی است که در آن بیشتر از هر روز دیگری به من به عنوان زن محجبه توهین می شود. تلویزیون فرانسه را که در این روز و روزهای نزدیک به آن روشن می کنی یا مطبوعات را که ورق می زنی هر از چندگاهی کسانی را پیدا می کنی که از حقوق و احترام به زن حرف می زنند و در این گذار هم یکی بر سر زن محجبه می کوبند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، به منظور تبيين ميزان موثر بودن فريب تعيين روز جهانی زن برای حل بحران زن در جهان غرب، به مطلبی از يک دانشجوی مسلمان در حال تحصيل در اروپا اشاره می کنيم که به خوبی فضای واقعی حاکم بر روز جهانی زن در کشورهای مدعی آزادی و مدافع حقوق زنان را تشريح می کند:

تیتر تحریک آمیز است. می دانم. اما این احساس واقعی من است در طی دو سه سال اخیر.هشت مارس، هر چند که روز جهانی زن نامیده شده باشد، روز من نیست چون در کشوری که من در آن زندگی می کنم روزی است که در آن بیشتر از هر روز دیگری به من به عنوان زن محجبه توهین می شود. تلویزیون فرانسه را که در این روز و روزهای نزدیک به آن روشن می کنی یا مطبوعات را که ورق می زنی هر از چندگاهی کسانی را پیدا می کنی که از حقوق و احترام به زن حرف می زنند و در این گذار هم یکی بر سر زن محجبه می کوبند. در این روز بیشتر از هر روز دیگری به ما یادآوری می شود که خودباخته ایم و مطیع، که نمی توانیم بفهمیم که حجاب اسارت است و مدرنیته چیز دیگری می خواهد و بنابراین باید نجاتمان داد و آگاهمان کرد. جالب اینجاست که اکثر اینهایی که مشغول گفتن این حرفهایند چند دقیقه قبلش معمولا ابراز خوشحالی و رضایت کرده اند که زن امروزی خودش سرنوشتش را بدست می گیرد و هر چه می کند انتخاب خودش است: دوست دارد زود باردار شود، دیر باردار شود، اصلا باردار نشود، جنینش را سقط کند، بچه اش را ده ساعت در روز به پرستار بسپارد و خودش کار کند و خیلی چیزهای دیگر که همه دستاوردهای ارزشمند و قابل احترامی هستند، چون تصمیماتی هستند که در کمال هوشیاری و توسط زنی بالغ و عاقل گرفته شده اند. اما همین که نوبت ما می شود که تصمیم گرفته ایم خودمان را بپوشانیم، ما هم در کمال هوشیاری و با استقلال فکری، می شویم خودباخته و مطیع و سزاوار انواع و اقسام توهین. آنقدر سزاوار توهین که خانم سگولن روایال به خودش اجازه دهد برای تبلیغات ریاست جمهوریش زن محجبه را هم ردیف زنان کتک خورده و تجاوز شده و ختنه شده بداند و لازم بداند که برای ما مبارزه کند تا ما را نجات دهد. آنقدر که زنان و مردان «««مدرن»»» فرانسوی در روز هشت مارس راهپیمایی راه بیاندازند و برسر مردان حجاب کنند و آنان را با سری افکنده پشت سر زنانی زیبا و دلربا و «««آزاد»»»، روان کنند و هدف و پیامشان را اینطور اعلام کنند حجاب مایه شرمساری و ابزار تحقیر زن است و باید با آن جنگید.

 

خیلی جالب است که در کشوری مثل فرانسه همه این حق را دارند که بر سرنوشت خود مسلط باشند و برای آینده خود تصمیم بگیرند و آزادی انتخاب از ارزشهای اجتماعی محسوب می شود، اما همین که کسانی پیدا شوند که نخواهند مطابق هنجارهای جامعه رفتار کنند می شوند خودباخته و شایسته تحقیر و توهین. ما خودباخته و مطیع نیستیم. ما انتخاب کرده ایم که اسیر و مطیع استبداد مد و زیبایی و دلربایی و س.ک.س.ی بودن و دیگر نقش های از پیش تعیین شده و ارزشمند شناخته شده دنیای مدرن برای زن نباشیم. من معتقدم که زن محجبه باید از خودش راجع به لزوم حجاب سوال بپرسد، به دلیلهای مفید بودن آن یا نظرهای مخالف فکر کند، در دفاع از حجابش یک سری حرف نخ نما را تحویل بقیه ندهد و بداند که همه چیز در مورد لزوم حجاب گفته نشده و اگر در عصر و جامعه کنونی حجاب لازم است بیاندیشد و خلاقیتش را به کار گیرد و برایش دلیل امروزی بیاورد، اما اصلا گیریم که ما هیچ استدلالی برای حجابمان نداشته باشیم و فقط بگوییم اینطور راحت ترم و دلم می خواهد اینطور لباس بپوشم. چرا آن که با چهل سانتی متر لباس بیرون می آید و دلیلش اینست که اینطوری راحت تر است و دلش می خواهد اینطور لباس بپوشد دلیل محترمی دارد و آزاد است و باید به او و انتخابش احترام گذاشت، اما ما نه؟ چرا باید آماج بی احترامی های کلامی و غیرکلامی شما قرار بگیریم؟ چرا نمی خواهید بپذیرید که کسانی وجود دارند که درس خوانده اند، کار می کنند، می اندیشند، اما اندیشه هایشان در تضاد با اندیشه های شماست و چیزی را که شما ارزش می دانید ارزشمند نمی دانند؟ چرا نظر مخالف همیشه محترم است و طبیعی است که وجود داشته باشد اما به ما که می رسد نه؟

 

هیچ انسانی به خاطر تصمیمی که برای زندگیش می گیرد و با آن به کسی آزاری نمی رساند مستحق تحقیر شدن و آزار دیدن نیست. همه به اندازه هم حق تصمیم گیری برای زندگیشان را دارند و هیچ کس حق ندارد به انتخاب فردی زن، چه با حجاب چه بی حجاب کوچکترین توهینی بکند.  می دانم که زنان و مردان زیادی هستند که برای از بین بردن قوانین و سنتهای تبعیض آمیز علیه زنان مبارزه می کنند و هشت مارس را گرامی می دارند. هر چند که زحمت و مبارزه شان را ارج می نهم ولی گفتمانی که زن محجبه را خودباخته و مطیع می داند و لزوم نجات دادنشان را یادآوری می کند زن را صغیر و ناتوان از تصمیم گیری فرض می کند. و من نمی توانم روزی را که در آن مدام بهم یادآوری می شود قابلیت درست فکر کردن و تصمیم گیری برای زندگی و نحوه لباس پوشیدنم را ندارم را روز خودم بدانم، هر چند اسمش روز جهانی زن باشد. 

 

8 مارس در ایران

برگزاري جشن­هاي 8 مارس در ايران در ابتدا به وسيله کمونيست­ها و حزب توده صورت مي­گرفت.

 

در سال هاي1300 تا 1310، انجمن­ هاي زنان در برخي از شهرهاي ايران مانند رشت ، قزوين و تهران تحت تأثير حزب کمونيست ايران،  تلاش داشتند تا اين روز را هرچه با شکوه­تر برگزار کنند. به عنوان مثال، يکي از اقدامات اين انجمن­ها، تظاهرات به نفع امير امان الله خان، پادشاه افغانستان و همسرش (که بدون حجاب وارد تهران شده بود) و دعوت از آنها در جشن هشتم مارس بود. رضا خان در عکس العمل به اين اقدامات، بعد از قانون کشف حجاب در سال 1314، دستور تشکيل «کانون بانوان» را صادر کرده و به تأسيس سازمان هاي خيريه دولتي تحت رياست خاندان پهلوي پرداخت. محمد رضا شاه نيز در هراس از سازمان­ هاي واقعي زنان، سازمان­ هاي دولت ­ساخته را تشکيل داد تا مانع از مبارزه واقعی زنان ايران و پیوند آنها با سایر زنان جهان گردد. وي تحت تأثير مبارزات توده­ها و سازمان­هاي سياسي آنان از جمله حزب توده ايران و تشکيلات دمکراتيک زنان ايران، اجازه برگزاري جشن را مي داد. تا سال هاي آخر دهه بيست و پيش از کودتاي بيست و هشت مرداد، زنان اين امکان را يافتند تا اين روز را در مجامع عمومي جشن بگيرند.

 

 با انقلاب اسلامی رهبر کبیر انقلاب بطور صریح با اهداف چنین تجمعاتی به مخالفت برخاست[2] و پس از آن، روز ولادت حضرت فاطمه (سلام الله عليها) به عنوان روز زن انتخاب گشت. اما جشن 8 مارس که در سال­هاي 58 و59 همچنان در مجامع عمومي از جمله در دانشگاه­ها و انجمن­ها و بعد از آن تا قبل از 1370 به طور غير­ عمومي و محدود برگزار مي­شد، در سال­هاي دهه70 دوباره در مجامع عمومي مطرح شد.

 

در سال 1377، کنگره « زن، دانشگاه، فرداي بهتر» در دانشگاه تهران برگزار شد و در برخي از انجمن­ها نيز اين روز جشن گرفته شد.

 

اما اولين بار، دو سال بعد از روي کار آمدن دولت خاتمي بود که در فرهنگسرايي در تهران، مراسم 8 مارس به طور علني و رسمي برگزار شد.

 

در سال1378، صدها نفر از فعالان زن، جشن هشت مارس را در «خانه کتاب» برگزار کردند. سال بعد، به همت «مرکز فرهنگي زنان» هشت مارس در خانه هنرمندان جشن گرفته شد و در آن از چهار فعال سیاسی به نام های: شيرين عبادي، مهرانگيز کار، سيمين بهبهاني و شهلا لاهيجي تجليل به عمل آمد.

 

در سال1380، تهران و بسياري از شهرستان­ها شاهد تجمع­هاي هشت مارس بودند و جلسات گوناگوني در دانشگاه­ها و انجمن­ها راجع به معضلات زنان برگزار شد. « ماهنامه زن» نیز از طرف مرکز فرهنگي زنان منتشر شد و بدین گونه بود که هشت مارس رفته رفته در مجامع عمومي به تريبون  اپوزوسيون تبديل گرديد.

 

در سال1381، جشن هشت مارس به عنوان همايش اعتراضي با شعار «زنان براي صلح، صلح براي همه» در پارک لاله برگزار شد. سخنرانان این مراسم، ضمن محکوم نمودن حمله آمريکا به عراق و حمله به سياست­هاي دولت ايران، به طرح خواسته­هاي خود پرداختند.

 

در سال1382 به دعوت چند تشکل از جمله «انجمن فرهنگي زنان»، «کانون هستيا انديش»، « انجمن ايران مهر»، «کانون نو انديشان جوان» و... قرارشد که جشن هشت مارس در پارک لاله برگزار شود که از آن ممانعت به عمل آمد.

 

در سال1384 ، تظاهراتي علني با وجهه­اي کاملاً مخالف نظام برگزار گرديد .

 

اهداف جشن 8 مارس در سال 1388، بر اساس منشور 5 ماده­اي آقايان ميرحسين موسوي و مهدي كروبي (که در حوزه حقوق زنان و در زمان انتخابات 1388 منتشر شد) در نظر گرفته شد. جشن 8 مارس در سال­هاي گذشته تجمعي عليه نظام اسلامی ایران با رؤياي  براندازي آن بوده است.

 

انتهای پیام/ غ

 


[1] دانشجوی مقطع دکترای علوم ارتباطات و اطلاعات دانشگاه استاندال گرونوبل در فرانسه.

[2] . امام خمینی :«هرکس به تساوي حقوق زن در ارث و طلاق و مثل اينها که جزء احکام ضروري اسلام است معتقد باشد و لغو نمايد، اسلام تکليفش را تعيين کرده است.»

امام خميني، صحيفه امام، ج1، صفحه 148

 

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.