• تاریخ انتشار:97/1/8 - 14:52
  • شماره مطلب:13971851846
  • تعداد نظرات:0
طب ایرانی در سالی که گذشت؛

میراث ماندگار اسطوره پزشکی/ جدال هواداران طب اسلامی و هشدارهای مکرر وزارت بهداشت

طب ایرانی وزارت بهداشت در سالی که گذشت، سرشار از خبرهای متنوع بود، خبرهایی شیرین چون ورود مبانی طب ایرانی به شبکه بهداشت یا تلخ چون درگذشت احیاگر طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، به گزارش ایکنا، دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در سال ۹۶ یکی از سال‌های پر خبر خود را پشت سر گذاشت، سالی که در آن نام طب سنتی ایران اسلامی از آن دفتر زدوده شد و برای همیشه با دستور و بخشنامه وزارت بهداشت نام طب ایرانی بر تارک این دفتر نقش بست.

اگر چه اوایل سال ۹۵ دفتر طب ایرانی در ساختار وزارت بهداشت یک معاونت بود، اما با اضافه شدن معاونت اجتماعی به این وزارت خانه، جایگاه ساختار طب ایرانی که در آن زمان با عنوان معاونت طب سنتی ایران اسلامی شناخته می‌شد به یک اداره کل نزول پیدا کرد، در همان زمان قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در پاسخ به ایکنا بر این نکته تأکید کرد که «این امر یک تنزل جایگاه نیست، مأموریت‌های طب سنتی و اسلامی وزارت بهداشت همچنان ادامه پیدا می‌کند و خود ما هم بر گسترش و توسعه طب ملی ایران اسلامی اصرار داریم. محمود خدادوست معاون وقت و مدیرکل فعلی این دفتر نیز ادعا کرد: تبدیل معاونت به اداره کل از قدرت قبلی و شرح وظایف آن نمی‌کاهد و همچنان این دفتر به اقدامات قبلی خود ادامه داده و حتی اقدامات جدیدی را در این حوزه انجام می‌دهد، پایان سال ۹۵ و آغاز سال ۹۶ درستی این ادعای خدادوست را ثابت کرد».

اوایل سال ۹۶ با خبری تلخ برای نظام سلامت به طور کلی و طب ایرانی و اسلامی بالاخص آغاز شد، دکتر محمد مهدی اصفهانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشاور وزیر بهداشت و یکی از برجسته‌ترین پزشکان ایرانی، استاد خلاق و پژوهشگر قرآن و سلامت همچنین احیا کنندگان طب ایرانی درگذشت. فوت این استاد برجسته اگر چه ضایعه‌ای برای نظام سلامت ایران بود اما بسیاری از اندیشمندان و اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی، حضور طب ایرانی در دانشگاه‌‍‌های علوم پزشکی را از میراث‌های ارزشمند این استاد فقید می‌دانستند.

در سال ۹۶ یکی از اقدامات دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت برگزاری سمینار نظام سلامت در جهان اسلام با همکاری مرکز قرآن و عترت این وزارت‌خانه در مشهد بود، در این همایش که با حضور برخی از محدثین و استاتید برجسته حوزه و دانشگاه و دانشکده‌های الهیات برگزار شد، عموم شرکت‌کنندگان به بررسی مبانی اسلامی طب، احادیث و روایات و دلالت‌های آنها پرداختند و بر این نظر متفق بودند که برای استفاده از مبانی اسلامی در طب می‌توان از قرآن، روایات و احادیث در حوزه‌های پیشگیری یا سلامت معنوی استفاده کرد ضمن اینکه بسیاری از این احادیث در وحله نخست باید توسط علم رجل و محدثات صحت و سقم و دلالت آنها بررسی شده و آنگاه به کار برده شوند.

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به کارگروه‎های نظام سلامت در اسلام اظهار کرد: این کارگروه سه سال است تشکیل شده و از افراد روحانی، پزشک، حدیث شناس، مفسر و .. کمک می‌گیریم به تبیین چگونگی استفاده از ظرفیت دین در دین بپردازیم. همچنین در ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی کارگاه‌های دین و سلامت برگزار و چندین جلد کتاب را به چاپ رساندیم که در آن نگاه اسلام به دین تبیین شد و به زودی که قرار بود منتشر شوند.

ورود مبانی طب سنتی به شبکه‌های بهداشت و درمان یکی از قول‌هایی بود که از سوی این دفتر ایرانی برای سال ۹۶ به داده شد و در نهایت این مبانی به شبکه‌های بهداشت و درمان روستایی و شهری ورود پیدا کرد تا از طریق بهورزها مبانی خود مراقبتی و اصول سبک زندگی سالم به خانواده‌های ایرانی آموزش داده شود.

همچنین سال گذشته قرار بود، ۲ واحد مبانی و اصول طب سنتی به دروس علوم پزشکی اضافه شود که این امر نیز سرانجام با بخش‌نامه معاونت آموزشی وزارت بهداشت محقق شد.


منازعه دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با هواداران طب اسلامی

امسال نیز چون سال گذشته دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، مرکز حجامت ایران را پلمپ کرد، از برخی افراد و مدعیان طب اسلامی نیز شکایت کرد، در سال ۹۶ نیز این دعوا‌ها و منازعات ادامه داشت، ماجرا امسال از آن‌جا آغاز شد که در شبکه‌های مختلف از سوی برخی افراد تمامی داروهای شیمیایی، واکسن و جراحی را از توطئه‌های دشمنان دانسته و در فتواهایی عجیب و غریب بدون اینکه هیچ مرجع تقلیدی آن را تأیید کرده باشد تزریق واکسن را حرام دانستند.

این اعمال با هشدارهای وزارت بهداشت و حتی برخی از روحانیون قرار گرفت و در نهایت، وزارت بهداشت از برخی افراد که سلامت افراد را به خطر انداخته‌اند به دادگاه شکایت کرد. همچنین خدادوست در این رابطه به ایکنا گفت: طرح مطالبی در حوزه سلامت بدون پشتوانه علمی و خارج از مجراهای قانونی در حکم تشویش اذهان عمومی و قابل پیگرد قانونی است. هر شخص یا مؤسسه‌ای که بخواهد در حوزه بهداشت و درمان مداخله‌ای انجام دهد صلاحیت حرفه‌ای او باید از سوی وزارت بهداشت تأیید شود؛ در غیر این صورت تولیت سلامت می‌تواند با آن فرد یا مؤسسه برخورد کند و آن را به نام مداخله غیرمجاز در امر درمان تحت پیگرد قرار دهد.

در بحبوحه این منازعات وزیر بهداشت طی ابلاغی مجموعه‌های طب اسلامی، طب سنتی را طب ایرانی خواند و نام دفتر طب سنتی ایران اسلامی به دفتر طب ایرانی تغییر داد از سوی دیگر در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن شخص وزیر به صراحت به کسانی که با بهانه ترویج طب سنتی از آیات و روایات اسلامی سوء استفاده می‌کنند، هشدار داد.

خدمات طب ایرانی همچنان در طلب بیمه‌
یکی از اقداماتی که چند سالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در پی انجام آن است، زیر چتر بیمه بردن برخی از خدمات طب ایرانی مانند ویزیت، ماساژ، حجامت و بادکش بوده است، این امر هم امسال محقق نشد، این مسأله قرار بود در شورای عالی بیمه مطرح شود و توسط این شورا تعرفه‌های آن تعیین شود اما این علی رغم گذشت یکسال هنوز محقق نشده است.

انتهای پیام/ز

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.